HTML 5 Web Sitesi Nasıl Yapılır?

1783 0

HTML 5 web sitesi tasarımı 1996 yılından bugüne çıkarılmış olan HTML serisi içerisinde en gelişmiş olan sürüm olarak nitelendirilmektedir. Geliştiriciler için zulüm haline gelmekte olan HTML sıkı kuralları, HTML 5 sayesinde ortadan kalkmakta ve web tasarımı için daha kolay bir yol izlenmektedir. HTML 5 web sitesi hazırlamak için, bilinenin aksine yeni bir kod dili öğrenmek gerekmemektedir. HTML 4 tarafından desteklenmekte olan HTML 5 dili, yazım esnasında kolaylıklar oluşmasını sağlamaktadır. HTML 5 tarafından sunulmakta olan çeşitli imkânlar sayesinde, web sitesi tasarımı kolaylaşmakta ve geliştiricilerin problem yaşaması önlenmektedir. Apple ve Samsung gibi büyük firmaların uzantıları olan İOS ve Android tarafından desteklenmekte olan HTML 5 web sitesi yapımı konusunda en fazla tercih edilen sürüm olarak yerini almaktadır.

HTML 5 Nedir?

HTML yani asıl adıyla Hyper Text Markup Language, internet üzerinden web sayfası oluşturmak amacıyla kullanılmakta olan bir betik dili olarak geçmektedir. HTML dosyaları .html veya .htm uzantısı sayesinde saklanmaktadır. HTML, W3C tarafından standart hale getirilerek, ‘’etiket’’ ismi verilen çeşitli başlıklardan meydana gelmektedir. HTML, tek başına bir programlama dili olarak nitelendirilemez. Çünkü HTML kodlarıyla kendi başına, çalışan bir program oluşturacak kapasiteye sahip değildir. ASP, ASP.NET, PHP ve JavaScript gibi programların destekleriyle çalışabilen HTML, ancak bu tarzdaki sitelerin birlikteliğinde site oluşturma yetisine sahiptir.

Basitçe anlatmak gerekirse HTML web sitesinin kodlarından meydana gelmektedir. Kullanıcı tarafından web sayfasına giriş yapıldığında, hazırlanmış olan bu kodlar tarayıcı tarafından işlenir ve kişinin anlayabileceği bir tasarım meydana gelir. Web sitesi oluşturmak için kullanılan bu dilin son sürümü HTML 5 olarak geçmektedir. HTML 5 uygulaması, görsellik ve pratik web ihtiyaçların karşılanması konusunda, önemli bir aşama olarak nitelendirilmektedir.

HTML Genel Kod Yapısı

HTML 5 sürümüyle klasik < div > vb. yöntemlerin temel mantıkları değerlendirildiğinde, bir dönüşümün meydana geldiği görülmektedir. Günümüz uygulamalarında, bu yapıların yerini element adının aldığı görülmektedir.

HTML 5’de Desteklemeyen HTML Etiketleri

HTML 5 sürümüyle gelmiş olan fakat artık desteklenmeyen etiketlerin varlığından söz edilebilir. Günümüzde her ne kadar kullanılmakta ve tarayıcılar tarafında çalıştırılmakta olsa da bazı HTML etiketleri, HTML 5 kod dünyasında yer almamaktadır. HTML 5 ile birlikte, tasarımların kolaylaşmasını sağlayacak, renklendirme özelliğine sahip olan ve tasarımlar açısından kullanışlı sayışan yeni elementler son sürüme dahil olmuştur.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

HTML 5 İle Gelmiş Olan Yeni Özellikler / Elementler

HTML 5 sürümü geliştirilerek ortaya çıkana kadar, HTML ile video ve ses dosyalarının ortama aktarılması ve oynatılması mümkün olmamaktaydı. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, harici bir yazılıma ya da eklentilere ihtiyaç duyulmaktaydı. HTML 5 geliştirildikten ve geliştiricilerin kullanımına sunulduktan sonra, video ve seslerin kendi oynatıcılarıyla yüklenmesi daha kolay bir hal aldı.

HTML Dosyalarının Tarihsel Gelişimi

1996 yılında ilk sürümüyle ortaya çıkmış olan HTML uygulaması, bugüne kadar birçok değişim ve dönüşüm aşamasından geçmiştir. Başlarda geliştiriciler için zorlu uygulama ve kurallara sahip olan HTML serisi, en son çıkan sürümü HTML 5 ile daha kapsamlı ve kullanışlı bir hal almıştır. Son sürümü HTML 5 sonrası; Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera ve Maxthon gibi birçok tarayıcı tarafından, son dönem güncellemelerin gelmesiyle beraber desteklenmeye başlayan HTML 5 sürümü, Apple ve Samsung’un sahip olduğu İOS ve Android yazılımları tarafından da desteklenmektedir. Tüm bu uygulamalara zıt olarak, İnternet Explorer 9 ve daha önceki sürümleri, HTML 5 sürümünü destekleyecek niteliğe sahip değildir. HTML 5 web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı açıklanan tüm detaylar sonucu verilmiş olmaktadır.

5

HTML 5 Web Sitesi Nasıl Yapılır?

HTML 5 web sitesi tasarımı 1996 yılından bugüne çıkarılmış olan HTML serisi içerisinde en gelişmiş olan sürüm olarak nitelendirilmektedir. Geliştiriciler için zulüm haline gelmekte olan HTML sıkı kuralları, HTML 5 sayesinde ortadan kalkmakta ve web tasarımı için daha kolay bir yol izlenmektedir. HTML 5 web sitesi hazırlamak için, bilinenin aksine yeni bir kod dili öğrenmek gerekmemektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder