SEO İle İçerik Pazarlaması

5520 1

İçerik pazarlaması ve SEO birbiriyle yakından ve aktif bir şekilde çalışması gereken iki farklı alandır. İçerik pazarlaması stratejileri düzenlenirken SEO uyumlu düzenlemeler yapılması ve kullanıcı nezdinde daha büyük kitleye hitap etmesine olanak tanıyacaktır. Bu bağlamda SEO ile içerik pazarlaması birbiri içine geçmiş iki çengel gibi olmaktadır.

SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) web sitelerinin arama motorlarında ki organik sıralamalarını iyileştirebilmek adına yürütülen işlemdir. Sitenin sıralaması ne kadar iyiyse, site o kadar fazla kullanıcı tarafından talep görecektir. Böylelikle sıralaması yüksek olan sitelere kullanıcı girişi daha fazla olmaktadır. Genel bir ifade ile SEO, söz konusu web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getirme görevini yapmak ve sitelerin kendi hizmet ve ürünleri doğrultusunda yapılan kullanıcı aramalarında üst sıralarda çıkmasını olanak veren çalışmaların hepsine verilen isimdir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması markanın içerik pazarlamasını bir araç vasıtası ile müşterisinin hayatına katkı sağlamasıdır. Firma ve markaların açıkça ve doğru belirlenmiş hedef kitleye ulaşmak, onlarda ilgi uyandırmak, kitleyi elde etmek ve kullanıcıların hayatına katkıda bulunmak için değerli, alakalı ve tutarlı içeriği kara dönüştüren müşteri etkileşimine dönüştürmek amacıyla üreten ve yayan pazarlama yöntemidir. İçerik pazarlaması yapılarak söz konusu markaya katma değer sağlanmış olacaktır. Diğer bir anlatımla, içerik pazarlaması kullanıcıya erişmek için geleneksel pazarlama yöntemleri gibi kullanı­cıyı bölmenin aksine, kullanıcıda ilgi uyandırmak ve onu kendine çekmek­ için yapılır.

SEO ve İçerik Pazarlaması İlişkisi Nasıldır?

İçerik pazarlaması ve SEO ilişkisi kendi alanında özel hizmet veren bu iki alanın birleştirilerek verilen hizmetin maksimum kaliteye ulaşması için gereklidir. Her iki alanın da kendine özgün yöntem ve uygulamaları vardır. Ancak SEO çalışmalarında güncel ve kaliteli içeriğin ne kadar önemli olduğunu ve kaliteli bir içeriğin SEO uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu düşünürsek bu iki çalışmanın beraber yürütülmesi hizmet kalitesi ve görecek talep durumunu üst seviyeye sıçratacaktır.

Bundan dolayı içerik pazarlaması stratejileri SEO ile birlikte yönetildiği takdirde geri dönüt beklenilenin aksine çok daha iyi olacaktır. Çünkü trafik almayan ve bu konuda çalışma yapılmamış olan bir içerik ne kadar kaliteli ve özgün olursa olsun kullanıcıya ulaşamayacağından dolayı, arama motorlarından büyük bir trafik kaynağı olacak bu veri değerlendirilmeyecektir. Arama motorları üzerinden ulaşılması zor olan bu içeriği doğal olarak belirlenen hedef kitleye ulaştırma konusunda eksik kalmamak için SEO ile içerik pazarlaması paralel olarak yürütülmelidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

İçerik pazarlamasının önemi satış işlemlerinin daha seri ve kaliteli olması adınadır. İçerik pazarlamasını amaçlarından biri hedef kitleyi içeriğe çekmektir. Olası hedef kitleyi ihtiyaç duydu26kları bilgi ile doyuran bu yöntem satış döngüsünün başlamasına da doğrudan katkıda bulunur. İçerik pazarlaması ile markalar, hitap etmek istedikleri hedefler için sıradan bir ağ değil takip ve talep edilen kaliteli bir ağ olacaklardır. Takip ve talep edilme kısa bir süre sonra kitleler tarafından en fazla tercih edilen marka olmayı sağlamaktadır. İçerik pazarlaması ayrıca reklam ile desteklendiğinde markalar hedef kitlenin çok büyük bir bölümüne ulaşmayı başarır. Bu doğrultuda içerik pazarlaması markaların yüklerini bir nevi sırtlarından çekip almaktadır. Ayrıca içerik pazarlamasının, SEO çalışmaları ile de ilişkilendirilmesi bu konunun daha da önemli bir hal almasını sağlayacaktır. Yani ayrı ayrı hizmet veren SEO ile içerik pazarlaması, beraber hizmet vermeye başladığı takdirde alınan geri dönütler çok daha fazla ve başarılı olmaktadır.

SEO İle İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması ve SEO birbiriyle yakından ve aktif bir şekilde çalışması gereken iki farklı alandır. İçerik pazarlaması stratejileri düzenlenirken SEO uyumlu düzenlemeler yapılması ve kullanıcı nezdinde daha büyük kitleye hitap etmesine olanak tanıyacaktır. Bu bağlamda SEO ile içerik pazarlaması birbiri içine geçmiş iki çengel gibi olmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

    Yorum Gönder

    Temel düzeyde esas bilgiler içeren güzel bir içerik olmuş. Teşekkür ederim.

    Mert Slt 09/06/2020