Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

4500 0

Google reklamları, internet kullanımının yayılması ve mobil cihazların etkisinin artması sonucunda, daha geniş kitlelere hitap etmektedir. Google Adwords kapsamında, Google aramaları ve diğer Google sayfaları üzerinden sayısız reklam modeli oluşturulabilir. Reklam modellerinin etkili olması için kullanılan yöntemler, web sitelerin getirisini artıracaktır. Son dönemlerde televizyon izleme oranının azalması ya da TV üzerinden yapılacak reklamların sayılı kitleye ulaşması, Google video reklamlarına olan yönelimi artırmıştır. Google ADS video reklam kullanımında gerekli yöntemler tercih edilirse, TV üzerinden yayınlanan reklamlardan daha az maliyetle daha fazla getiri elde edilebilir.

Google ADS Video Reklamı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Google video reklamlar, doğrudan web sitelerinin algoritmalarında ya Youtube’da yayınlanmaktadır.  Yazılı içeriklerin anlatamadığı konular ve görseller, Google video reklamlar sayesinde kısa zamanda karşıya aktarılmaktadır. Web sitelerine ve markalara %70’e kadar geri dönüş sağlayan video reklamlar, görsel ve metin içerikli reklamlardan daha fazla rağbet görmektedir. Yapılan analizlerde, video içeriklerin diğer içeriklerden daha fazla ilgi uyandırdığı kanıtlanmıştır. Google reklam modelleri içerisinden en uygun video reklam türü belirlenerek, markaların ve internet sitelerinin etkileşim oranı yükseltilebilir.

Google ADS Video Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google video reklam türleri, farklı amaçlarla tasarlanmıştır ve reklamların daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır. ADS video reklam çeşitleri şu şekildedir:

 • Atlanabilir yayın içi reklamlar
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar
 • Yayın dışı Google ADS video reklamları
 • Google ADS video discovery reklamları

Google video reklamları arasında en uygun model belirlendikten sonra, reklam yayınları için hedef kitle seçimine geçilmelidir.

Google ADS Video Reklamlarda Hedef Kitle Belirleme

Google reklamlarında hedef kitle seçimi, reklamların etkili sonuç vermesine yardımcı olmaktadır. Reklamlar için hedef kitle belirlenmediğinde ya da yanlış kitle seçimi yapıldığında, yayınlardan herhangi bir getiri elde edilemez. Hedef kitle belirlemesi doğru yapılmadığı zaman, yayınlanan reklamlara geri dönüş olmaz ve internet sitesine herhangi bir getiri sağlanmaz. Hedef kitle gösterim aralığının da hatalı yapılması durumunda, reklamlar gereksiz yere yayınlanır. Reklamların gösterim başına ücretlendirildiği düşünüldüğünde, gereksiz gösterimler zarara yol açacaktır. İnternet sitelerinde ve Youtube üzerinde yayınlanacak video reklamlarının, anahtar kelimelere ve hedef kitlenin kriterlerine göre belirlenmesi gerekir. Reklamların gösterileceği kişilerin cinsiyeti, yaş oranı, meslek grupları ve statüleri, reklamların doğrudan hedefe ulaşmasını sağlayacak kriterlerdir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Google ADS Video Reklamları Optimizasyon Özellikleri ve Detayları?

Google video reklam optimize işlemlerinin özellikleri ve getirileri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda en fazla geri dönüşü sağlayan reklam modeli tercih edilmelidir. Reklam yayınları içerisinde performansı en yüksek olan video reklamı tercih edildikten sonra, hedefleme yapılmalıdır.
 • Video reklamların oynatılmasından önce, video kapağı olarak kullanılacak resme dikkat edilmelidir.
 • Videonun izlenme sayısına göre, reklam sahiplerine ücretlendirme yapılmaktadır. Reklam hedefinin genişletilmesi, maliyeti etkilemez ve reklam giderlerini artırmaz. Reklamların hedeflemeleri, performans ve beklentilere göre gerçekleştirilmelidir.
 • Hedeflemenin doğru şekilde yapılması, GBM düşüşünü sağlamaktadır.
 • Performans değerine uygun olarak masaüstü ve mobil cihazlara uygun platform hedeflemesi, standart ya da hızlandırılmış modüllerde yayınlama yönetimi ve son olarak da reklam rotasyonu hedeflemesi yapılmalıdır.
 • Reklamların görüntülenme oranında artış yaşandıkça, GBM değerlerinde düşüş yaşanacaktır.

Video reklamların etkili olması için 45 saniye üst limitle çekilmesi gerekir. Elde edilen veriler, Youtube reklam videolarının 45 saniyenin sonunda geçildiğini belirlemiştir. 45 saniyeyi aşan videoların izlenme oranlarında düşüşler meydana gelmektedir. Video reklam optimizasyonları başarıyla yapıldığı zaman, reklamlardan elde edilen dönüşüm oranları yükselecektir.

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google reklamları, internet kullanımının yayılması ve mobil cihazların etkisinin artması sonucunda, daha geniş kitlelere hitap etmektedir. Google Adwords kapsamında, Google aramaları ve diğer Google sayfaları üzerinden sayısız reklam modeli oluşturulabilir. Reklam modellerinin etkili olması için kullanılan yöntemler, web sitelerin getirisini artıracaktır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder