Youtube Video İçerikleri Nasıl Hazırlanır?

1104 0

Youtube içeriklerinin hazırlanma sürecinde, dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Youtube video içerikleri nasıl hazırlanır türünden sorulara cevap bulmak için yazı içerisinde ele alınan tekniklere dikkat edilmelidir. Youtube uygulaması, Google arama motorundan sonra dünya genelindeki en büyük arama motoruna sahiptir. Youtube üzerinden hazırlanan içeriklerde de kullanıcıya erişmek amaçlı optimizasyonlar kullanılmalıdır. Video içeriklerinin oluşturulması aşamasında kullanılan stratejiler, videoların tıklanma ve etkileşim oranlarını yükseltecektir. Video içeriklerini hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar ve izlenmesi gereken adımlar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Youtube Videolarında Profesyonellik Ön Plandadır

Youtube videolarının çekiminden hemen önce, video içerikleriyle alakalı detaylı araştırmalar ve incelemeler yapılmalıdır. İçeriklerin hazırlama aşamasında değerlendirilmesi gereken noktalar aşağıdaki listede belirtilmiştir:

 • Video planlama aşamasında, ilk önce videoların konuları belirlenmelidir. Kullanıcıların dikkatini çekecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak konulara öncelik vermek gerekir.
 • Videolarda insanlara hangi konunun, nasıl anlatılacağı belirlenmelidir.
 • Belirlenen konunun en iyi şekilde ele alınması için kullanılabilecek tüm yöntemler planlanmalıdır.
 • Video içeriğini oluşturan konuyla alakalı detaylı araştırmalar yapılmalı ve konuyla bağlantılı ilgi çekici bilgiler edinilmelidir.
 • Konuyu derleyecek görsel ve video desteklerinden faydalanılmalıdır.
 • Videonun kurgusunun nasıl olacağı ve çekim aşamasının nasıl ilerleyeceği konusunda, planlama yapılmalıdır.
 • Videonun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde ele alınacak detaylar belirlenmeli ve video aşamalara ayrılmalıdır.
 • İçeriğin konuşmaları ve detayları, Microsoft Word programıyla yazıya dökülmelidir.
 • Videonun çekiminde kullanılacak tüm ekipmanlar hazırlanmalıdır.
 • Çekimin yapılacağı mekân ayarlanmalı ve mekân videoya uygun hale getirilmelidir.
 • Video çekimi aşamasında hatalı davranışlar olursa, videoyu tekrardan almak ve hatalı kısımları montajla kesmek yeterli olacaktır.
 • Videonun başlığı, kapak resmi ve başlığı hakkında araştırma yapılmalıdır.

Youtube Videolarının Çözünürlüğü ve Kalitesi Yüksek Olmalıdır

Youtube video içeriği hazırlama aşamasında, videoların çözünürlüğüne ve kalitesine uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Youtube üzerinde etkileşim kurulan milyarlarca video içerik bulunmaktadır. Bu kadar fazla video içeriği arasında kullanıcıların tercih ettiği içerikler, görüntü ve ses kalitesi yüksek olan videolardır. Videoların kaliteli bir çekime sahip olması için yaka mikrofonu, DSLR kamera, Softbox aydınlatmalar ve benzeri ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Videoların konseptine göre, kullanılması gereken ekipmanlarda değişiklikler görülecektir. Video içeriklerinin çekim aşaması tamamlandıktan sonra, içeriklerin montajlanması ve hatalı olan kısımların videodan çıkarılması gerekir. Videoların gereğinden uzun olması, kullanıcıların içerikleri izleme oranını düşürmektedir. Yapılan araştırmalarda, ortalama 10 dakikanın altında olan içeriklerin daha fazla etkileşim aldığı tespit edilmiştir.

Videolara Uygun Başlık ve Kapak Seçimi

Youtube videolarının daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlamak için videolara uygun başlık ve kapak seçimi yapılmalıdır. Video içerikleriyle benzerlik göstermeyen başlık seçimleri, kullanıcıların videoları bir daha izlememesine yol açacaktır. Video içeriklerinde ele alınan konular, başlıkta bire bir ve dikkat çekici biçimde ele alınmalıdır. Video içeriklerine uygun başlık seçimi yapıldıktan sonra, içerikler hakkında bilgi veren detaylı kapak resimleri hazırlanmalıdır. Youtube videolarının izlenmesinde, kapak resimlerinin etkisi çok büyüktür.

Videoların Yayını Aşamasında Anahtar Kelime Kullanılmalıdır

Youtube videolarının yayınlanması aşamasında, başlık ve açıklama bölümü üzerinden anahtar kelimelerin kullanılması gerekir. Video içeriklerinin Youtube aramalarında sıralanması için anahtar kelime optimizasyonu dikkate alınmaktadır. SEO planlamasıyla ortak hareket eden Youtube, videoların etkileşim oranına ve kullanılan anahtar kelimelere göre içerik sıralaması yapmaktadır. İçeriklerin başlıklarında ve açıklama kısmında, konuyla alakalı anahtar kelimeler kullanılmak zorundadır. Youtube video içeriklerinin daha fazla kullanıcıyla etkileşime girmesi ve videoların izlenme oranının artmasını amacıyla, dönemin trendleri arasında olan anahtar kelimeler tespit edilmelidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Youtube Video İçerikleri Nasıl Hazırlanır?

Youtube içeriklerinin hazırlanma sürecinde, dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Youtube video içerikleri nasıl hazırlanır türünden sorulara cevap bulmak için yazı içerisinde ele alınan tekniklere dikkat edilmelidir. Youtube uygulaması, Google arama motorundan sonra dünya genelindeki en büyük arama motoruna sahiptir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder