Google AMP Nedir?

908 0

Google AMP nedir sorusunun en basit cevabı hızlandırılmış mobil sayfaların kısaltılmışı olmasıdır. Google AMP’yi 2015 yılında duyurmuştu. Google’ın geliştirdiği bu teknoloji sayesinde de mobil sayfalar çok daha hızlı bir şekilde açılabiliyor. Google’ın AMP ile yaptığı şey bir web sayfasını kendi hafızasında tutarak daha sonrasında sayfayı yeniden açtığınızda hızlı bir şekilde siteye girebilmenize olanak tanıyor.

AMP Standartlarına Göre Bir Sayfa Oluşturmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

AMP açılımı Accelerated Mobile Pages’dir. Yani mobil sayfaların hızlandırılması için olan bir teknolojidir. Mobil uygulamaların daha hızlı kullanılabilmesi için çok önemli olan bu teknolojiye sahip bir internet sitesi oluşturulmak isteniyorsa bazı önemli hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Bunlardan bir tanesi tasarımdır. Kodlama ve içerikler AMP standartlarına uygun bir sayfa oluşturulabilmesi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra arama motorlarında bulunurluk da yine önemli konulardan bir tanesidir. Google AMP uyumlu bir web sitesi için yapılması gereken bir başka şey ise yapısal veri ile sayfa içeriğinin zenginleştirilmesidir. Ayrıca doğrulama ve AMP sayfalarında hata tespit edebilmek de gereklidir.

AMP’nin Amacı Nedir?

AMP nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler bu teknolojiyi kullanmak istiyorlar. AMP zorunlu tutulan bir uygulama değildir. İsteyen bu teknolojiyi kullanabilir istemeyen ise AMP’siz bir web sitesi oluşturabilir. AMP’nin en büyük amacı mobil sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını ve bu sayfalar ile hızlı bir şekilde işlem yapabilmeyi olanaklı kılmaktır. Bundan dolayı da blog, haber siteleri, e ticaret siteleri gibi yoğun bir şekilde tıklanma hedefi olan kişilere genellikle AMP kullanmaları tavsiye edilir. Yani mobil sayfasında herhangi bir erişim problemi yaşamak istemeyen site sahipleri AMP’yi zorunlu olmasa da kullanmalıdır.

Google AMP Nasıl Kullanılır?

Şayet HTML konusunda bilgiliyseniz AMP sayfasını da kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Google AMP nasıl uygulanır sorusunun cevabını doğru bir şekilde alabilmek için Webmaster Tool’un karşınıza çıkaracağı yönergeleri okumalısınız. Hangi alt yapıyı kullandığınıza göre Google AMP kurulumu da farklılık gösterebilir. Örneğin WordPress alt yapısı için AMP kurulumu oldukça kolaydır. WordPress AMP kurulumu için kontrol paneline giriş yapılmasının ardından eklentiler seçilmelidir. Daha sonrasında yeni ekle kısmına Google AMP yazıp aratılmalıdır. En son aşamada da eklenti kurulumu yapılmalıdır.

AMP Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

AMP faydaları nelerdir sorusunun en net cevabı mobil internet sitesini çok daha kullanışlı hale getirmesidir. Fakat unutulmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi AMP kurmuş olmanız arama motorunda ilk sıralarda sizin sitenizin çıkacağı anlamına gelmemesidir. Bunun için diğer siteler ile nasıl rekabet edilebileceğine dair doğru stratejiler oluşturulmalıdır. AMP zorunlu olmasa da sağladığı avantajdan dolayı pek çok web sitesi sahibi tarafından kullanılıyor. AMP’nin avantajının yanı sıra dezavantajına da baktığımızda kendi kurallarını internet sitesi sahiplerine domine etmeye çalışmasıdır. Bu da pek çok uzman tarafından eleştirilmektedir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

AMP İle Google Algoritması İlişkisi Nedir?

AMP’ni bir sıralama kriteri olmadığı iyi bir şekilde bilinmelidir. Mobil uyumluluk Google’ın sıralama kriterlerinden birisi olmasından dolayı pek çok kişi AMP’nin de bir kriter olduğunu düşünüyor. Fakat AMP zorunlu olmadığı gibi bir kriter de değildir. Ancak mobil uyumluluk açısından çok önemli bir konuma sahip olan AMP bu özelliğinden dolayı da pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Yani zorunlu olmasa da Google sıralama kriteri için önemli olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu yüzden de Google AMP nasıl uygulanır konusunda fikir sahibi olmak internet sitesi sahipleri için gereklidir.

5

Google AMP Nedir?

Google AMP nedir sorusunun en basit cevabı hızlandırılmış mobil sayfaların kısaltılmışı olmasıdır. Google AMP’yi 2015 yılında duyurmuştu. Google’ın geliştirdiği bu teknoloji sayesinde de mobil sayfalar çok daha hızlı bir şekilde açılabiliyor. Google’ın AMP ile yaptığı şey bir web sayfasını kendi hafızasında tutarak daha sonrasında sayfayı yeniden açtığınızda hızlı bir şekilde siteye girebilmenize olanak tanıyor.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder