Marka Tescili Nasıl Yapılır?

889 0

Markaların sahip oldukları değerleri koruyabilmelerine yönelik olarak marka tescili yapılması zorunluluğu bulunur. İzinsiz kullanımın önüne geçen değerlerin alınmış olması her zaman güvenliğin kapsamlı olarak sağlanmasına doğrudan olanak sağlar. Marka başvurusu yapılmadan önce, tescillenmek istenen markanın daha önce alınıp alınmadığına dair sorgulamaların gerçekleştirilmiş olması gerekliliği bulunur. Sektör fark etmeksizin marka sorgulama yapılarak tescillenmemiş bir değerin oluşturulmalıdır. Tescillenmiş olan markalar için tekrar başvuru yapmak mümkün olmaz. Her markanın kendisine ait olan değerleri aktif olarak kullanabilmesine izin veren tescil işlemleri belirli bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Kademe kademe olarak ilerleyen süreç, başarılı şekilde tamamlandığında markaların tescilleri yapılır.

Markayı Tescillemek

Marka tescili nasıl yapılır? hakkında bilgi edinmek isteyenler için öncelikli olarak adımların ne olduğunun bilinmesi gereklidir.

Temel olarak 5 aşamada gerçekleştirilmekte olan marka tescillemeleriyle her markanın kendisine ait değerini alabilmesi mümkün olur.

  • Müracaat
  • İnceleme
  • İlan
  • Kabul
  • Belge alımı olarak devam eden tescillemelerle beraber beklenen sonuçların elde edilebilmesi sağlanır.

Marka tescili yapma için takip edilen adımlar sayesinde eğer başvuru kabul edilirse, marka tescil belgesi verilir.

Marka Tescili Hangi Sınıflandırmalarda Yapılır?

Markaların her biri özel olarak sınıflandırmalara ayrılarak tescillemelerinin yapılması söz konusu olur. Marka başvurusu aşamasında sınıflandırmaların bilinmesi de doğru seçeneğin bulunabilmesinde doğrudan etkili olur. 45 farklı sınıfın bulunuyor olmasıyla her biri kendi içerisinde sektörler özelinde bağlayıcıdır. Üretim (mal) sınıfları 1-34. sınıflardır. Geriye kalan 35-45. sınıflar hizmet sektörünü tanımlayan özelliktedir. Kurumların sahip oldukları esas faaliyet alanlarına göre marka başvurusunun yapılarak tescillemede yer alınacak sınıflandırma belirlenebilir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Kurumların faaliyetlerini belirten marka tescil sınıfları ilk aşamada belirlenerek buna göre seçimlerin yapılması zorunludur. Her markanın kendisine ait çalışma alanı bulunduğundan dolayı, yapılan sınıflandırmalar içerisinde uygun seçimlerin tercih edilerek işlemlerin gerçekleştirilmesiyle beklentilere kolaylıkla ulaşabilmek mümkün olur. Marka araştırma yani ön hazırlık aşamasından itibaren yapılacak işlemler içerisinde sınıflandırmaların da başarıyla tamamlanması büyük öneme sahiptir. Tescilleme işlemlerinin tamamı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanmaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?
5

Marka Tescili

Markaların sahip oldukları değerleri koruyabilmelerine yönelik olarak marka tescili yapılması zorunluluğu bulunur. İzinsiz kullanımın önüne geçen değerlerin alınmış olması her zaman güvenliğin kapsamlı olarak sağlanmasına doğrudan olanak sağlar. Marka başvurusuyapılmadan önce, tescillenmek istenen markanın daha önce alınıp alınmadığına dair sorgulamaların gerçekleştirilmiş olması gerekliliği bulunur. Sektör fark etmeksizin marka sorgulama yapılarak tescillenmemiş bir değerin oluşturulmalıdır. Tescillenmiş olan markalar için tekrar başvuru yapmak mümkün olmaz. Her markanın kendisine ait olan değerleri aktif olarak kullanabilmesine izin veren tescil işlemleri belirli bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Kademe kademe olarak ilerleyen süreç, başarılı şekilde tamamlandığında markaların tescilleri yapılır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (2 Oy)

    Yorum Gönder