Google Adwords Reklamları Telefon Uzantısı

1520 0

Google Adwords reklamları telefon uzantısı; reklamlarda telefon numaralarının da gözükebilmesi için kullanılan bir hizmettir. Google Adwords telefon uzantısının kullanılması durumunda; kullanıcılar reklam üzerinden direkt işletmeyi arayabilecekleri bir buton görmektedirler. Bu buton aracılığı ile işletmenin web sitesine gidebilir veya arama yapılabilecek bir cihaz kullanılıyor ise de işletme aranabilmektedir. Telefon uzantıları yer uzantıları ile koordineli bir şekilde de kullanılabilmektedir. Bu sayede sadece belirli konumlardan arama yapanlarda telefon uzantısı butonu çıkabilmektedir. Reklama ayrılan toplam bütçenin daha verimli kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Google Adwords Telefon Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Google Adwords telefon uzantısı ekleyebilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Google Adwords hesabında oturum açılması gerekmektedir.
 • Sayfa menüsüne giriş yapılmalıdır. Reklamlar ve uzantılar butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardından uzantılar butınuna tıklanmalıdır ve yan kısmında bulunan artı simgesine tıklanmalıdır.
 • Açılan seçeneklerden telefon uzantıları seçilmelidir. Telefon uzantısı ekle açılmalıdır.
 • Hesap, kampanya veya reklam gruplarına telefon uzantısı eklenip eklenmeyeceğinin belirtilebileceği bir sayfa açılmaktadır.
 • Yeni telefon uzantısı oluşturmak isteyenlerin ise yeni oluştur butonuna tıklaması gerekmektedir. Daha önce oluşturulmuş olan bir uzantı kullanılacak ise de mevcut olanı kullan butonuna tıklanmalıdır.
 • Yeni uzantı oluşturacak olanlar, telefon numarasının girişini yapmalıdır. Daha önceden oluşturulmuş olan bir uzantıyı kullanacak olanlar ise; listeden seçim yapmalıdır.

Google Adwords Telefon Uzantısı Çağrı Ayrıntıları Nasıl Ayarlanır?

Google Adwords telefon uzantısı çağrı detaylarını ayarlayabilmek için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Google Adwords telefon uzantısı çağrı ayrıntılarını görebilmek için Google Adwords hesabına girilmelidir.
 • Ardından kampanya, reklamlar, reklam grupları veya anahtar kelime sekmesi aracılığı ile istatistik tablosunun üstünde bulunan sütunlar simgesine tıklanması gerekmektedir.
 • Çağrı ayrıntıları seçeneği seçilmelidir.
 • Hangi veriler görülmek isteniyor ise; o verilen yan tarafında bulunan onay kutusunun işaretlenmesi gerekmektedir.
 • Alt kısımda bulunan uygula butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardından çağrı ayrıntıları ile ilgili merak edilenler görülebilmektedir.

Google Adwords Telefon Uzantıları İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Google Adwords telefon uzantısı için önemli durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Telefon uzantısının verilen reklam ile beraber gözükmesi durumunda; kullanıcılar tıklanabilir bir arama butonu sayesinde, reklamı gördüklerinde sadece reklama tıklayarak gerekli aramayı gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca firmanın web sitesini de ziyaret edebilmektedir. Bunun için kullanıcıların ilgili reklamı arama yapılabilen bir cihaz üzerinden görüntülüyor olması gerekmektedir.
 • İşletme belirli saat aralıklarında faaliyet gösteriyor ise; bu durumda bu saat aralıkları dışında kalan sürede kullanıcıların telefon uzantısına tıklamasının bir anlamı bulunmamaktadır. Bu yüzden sadece çalışma saatleri içerisinde görünebilir şekilde telefon uzantısı ayarlanabilmektedir.
 • Her bir telefon araması bir tıklama olarak sayılmaktadır ve bu da standart tıklama başı maliyeti üzerinden ücretlendirilmektedir.
 • Çağrı raporlama özelliğinin etkinleştirilmesi ile beraber telefon aramaları dönüşüm gibi sayılabilmektedir. Çağrı raporlama özelliği ise; arama ağında kullanılabilen bir hizmettir.

Google Adwords Telefon Uzantısının Onaylanmama Nedenleri Nelerdir?

Google Adwords telefon uzantısı ile ilgili karşılaşılan problemlerin sebepleri şunlardır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Telefon numarasının doğrulanmamış olması durumunda Google Adwords telefon uzantısı da onaylanmamaktadır. Google tarafından doğrulanmış olan telefon numaralarının eklenebilmesi mümkündür. Doğrulanmamış numaralar için doğrulanmamış telefon numaraları politikası uygulanmaktadır.
 • Kabul edilemez telefon numaraları politikalarına dahil olmaması gerekmektedir. Bunun için de telefon numarasının doğru verilmiş olması, hali hazırda çalışır bir telefon numarasının eklenmiş olması ve verilen telefon numarasının reklam faaliyeti yürüten işletmeye ait olması gerekmektedir.
5

Google Adwords Reklamları Telefon Uzantısı

Google Adwords reklamları telefon uzantısı; reklamlarda telefon numaralarının da gözükebilmesi için kullanılan bir hizmettir. Google Adwords telefon uzantısının kullanılması durumunda; kullanıcılar reklam üzerinden direkt işletmeyi arayabilecekleri bir buton görmektedirler. Bu buton aracılığı ile işletmenin web sitesine gidebilir veya arama yapılabilecek bir cihaz kullanılıyor ise de işletme aranabilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
1 (1 Oy)

  Yorum Gönder