Google Adwords Mü SEO Mu?

950 0

Google Adwords mü SEO mu sorusuna cevap vermek gerekir ise; kesin olarak ikisinden bir tanesini seçebilmek mümkün değildir. İkisinin de kendi içinde avantajları ve beklentiye göre kullanılabileceği durumlar bulunmaktadır. Dolayısı ile birbirinin alternatifi olarak sayılamayan bu iki yöntem; birbirinin tamamlayıcısı olmaktadır. Kişiler Google Adwords reklamlarını etkili bir şekilde kullandıkları gibi, SEO çalışmalarını da kurallara uygun bir şekilde yaparlar ise; sitelerinin ziyaretçi sayısını ve bilinirliğini arttırabilmeleri mümkündür.

Google Adwords’ün Avantajları Nelerdir?

Google Adwords’ün avantajları şu şekildedir:

 • Kişilerin reklamlarını yayımlayabilmeleri sadece dakikalar sürmektedir ve bu sayede kişiler anlık olarak sitelerine çok ziyaretçi çekebilme imkanına sahiptirler.
 • Kişilerin reklam bütçesini belirleyebilmesi mümkündür. Ziyaretçi başına ödenecek olan miktarı; kişi en başından belirleme imkanına sahiptir. Ayrıca reklam bütçesinin takibini yapabilmesi de mümkündür.
 • Adwords reklamları; arama sonuçlarının listelendiği sayfada, organik arama sonuçlarının da üstünde yer almaktadır. Dolayısı ile kişiler genellikle ilk sıralardaki arama sonuçlarına tıkladıkları için; özellikle mobil ziyaretçiler çekebilme şansı yükselmektedir.
 • Kişi süreç içerisinde tıklama başına maliyetleri ve bütçesini optimize edebilme imkanına sahiptir. Dolayısı ile deneme yanılma yöntemi ile kendisini üst sıraya çıkartacağına inandığı bir bütçe belirleyebilmektedir.
 • Kişinin reklamının içeriğinin oldukça kaliteli olması durumunda; daha fazla ziyaretçi çekmek için daha düşük maliyete ihtiyaç duymuş olacaktır.
 • Kişilerin Adwords reklamlarının tıklama sayısının artması ile birlikte kişilerden talep edilen tıklama başına maliyet düşmektedir. Dolayısı ile kişinin daha düşük ücretler ödeyerek, daha üst sıralarda yer alabilme imkanı bulunmaktadır.

SEO’nun Avantajları Nelerdir?

SEO’nun avantajları şu şekildedir:

 • Sonuçların hemen alınamadığı bir yöntem olsa da, etkilerini uzun süre gösteren yöntemlerden biridir.
 • Maliyeti daha düşük olan bir yöntemdir.
 • Kişinin sitesini daha ileri seviyeye taşıyabilmek için harcayabileceği bütçesi tükenmiş olsa da; var olan içeriği ile geri dönüş almaya devam edebilmektedir.
 • Kişinin SEO kurallarına uyan içeriği ve anahtar kelimeleri dikkate alındığında; ara sonuçlarındaki sabit yeri, kişiye duyulan güvenilirliği arttırabilmeye yaramaktadır.
 • SEO çalışması yapılmış olan sitelerin kalite puanları daha yüksek olmaktadır ve dolayısı ile bu siteler ile Adwords reklamı vermek istenildiğinde; kişinin reklam maliyeti düşük olmaktadır.

Google Adwords ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Goodle Adwords ve SEO karşılaştırması yapmak gerekir ise; Google Adwords ve SEO arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Google Adwords kullanan kişiler; faaliyetlerinin karşılıklarını anlık olarak almaktadırlar. Ancak SEO kullanılması durumunda kişinin faaliyetlerinin karşılığını alma süreci uzun sürmektedir.
 • Google Adwords kullanıldığında Google teşvik etmektedir. Ancak durum SEO için aynı değildir.
 • Google Adwords kullanıldığında; kişinin reklam için bütçe ayırması ve ödemelerini düzenli olarak yapması durumunda, herhangi bir problem oluşmamaktadır. Ancak SEO çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sıralama sonucu; devamlı olarak değişmektedir ve kişinin bu algoritmalar doğrultusunda çalışmalarına devam etmesi gereklidir.
 • Google Adwords ile birlikte kişilerin kısa sürede reklama harcadıkları bütçeyi kara çevirebilmesi mümkündür. Ancak SEO çalışmaları sonucunda kişinin kesin bir sonuç alacağının ve kar edeceğinin garantisi bulunmamaktadır.

Hangi Durumlarda Google Adwords Tercih Edilmelidir?

Google Adwords’ün tercih edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Kişi kısa sürede geri dönüş almak istediği bir çalışma içerisindeyse; Google Adwords’ü tercih etmelidir.
 • Tıklama başına maliyet yani TBM değeri düşük olan kelimeler için Google Adwords’ün seçilmesi gereklidir.
 • Karmaşık işlerle uğraşmak istemeyen ve yönetilmesi daha kolay olan bir yol izlemek isteyen kişilerin; Google Adwords’ü kullanması gereklidir.
5

Google Adwords Mü SEO Mu?

Google Adwords mü SEO mu sorusuna cevap vermek gerekir ise; kesin olarak ikisinden bir tanesini seçebilmek mümkün değildir. İkisinin de kendi içinde avantajları ve beklentiye göre kullanılabileceği durumlar bulunmaktadır

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder