E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

922 0

E-ticaret siteleri için SEO önerileri, dünyanın en pahalı projeleri arasında gösterilen ticaret sitelerinin daha iyi reklam yapması ve reklamlarının daha fazla kişiye ulaşması açısından önem taşımaktadır. Yüzlerce ürünün kullanıcıların beğenilerine sunulduğu ticaret sitelerinde, arama motoru optimizasyonu kaynaklı bir rekabet göze çarpmaktadır. Rekabetin Google üzerinden de devam etmesi, SEO konusunda hangi site daha iyi ise onu öne çıkarmaktadır. Ticaret sitelerinin SEO uygulamalarına göre düzenlenmesi, Google tarafından öne çıkarılarak daha fazla müşteriye ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Ürün Sayfası Açıklamalarına Özen Gösterin!

E-ticaret SEO konusunun en önemli ayrıntıları ürün açıklamalarıdır. Açıklamalar sadece ürünlerin özellikleri ile ilgili değil, aynı zamanda müşteri çekecek şekilde detaylı ve benzersiz sıfatlarla bezeli olmalıdır. Müşteri, ürünü satın alma konusunda karar verirken, sayfada yer alan ürün resimleri ve ürünün açıklama kısmı bu konuda büyük rol oynar.

Arama motorlarının aranan ürün konusunda ekrana getirdiği e-ticaret sitelerinde dikkate aldığı unsur da ürün tanıtımlarıdır. Arama motorları, ürün tanıtımları aynı olan sayfaları arama sonuçlarında göstermemektedir. Aynı ürünü aynı açıklama ile yayınlayan siteler Google tarafından içerik yineleme olarak algılandıklarından görüntülenmemektedir.

İç Bağlantılarda Stratejileri Kullanın!

SEO dostu iç bağlantılarla siz de arama motorlarında daha üst sıralara tırmanmış bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. E-ticaret siteleri konusunda SEO uygulamaları birden fazla alanda olabilmektedir. Dolayısıyla iç bağlantılardan şekil anlamında görselliğe kadar pek çok alana dikkat edilmesi önem taşır. Ürünleri kategorize etmeniz, site içinde gezinmeyi kolaylaştırmanız gibi faktörler sayesinde sitenizdeki ziyaretçi sayısını arttırabilir, dolayısıyla kalite puanınızı yükseltebilirsiniz. Bu da Google tarafından SEO hizmeti olarak algılanır ve sizi aramalarda üst sıralara taşır. Ancak kullanıcıların kategorize edilmemiş bir sayfa ile karşılaşmaları ve sayfada kalma sürelerinin kısa olması, sayfanızın alt kısımlarda, belki ikinci sayfaya geçmesine neden olacaktır.

Yalnız kategori ayarları değil, bir ürünün diğer ürüne referans olmasına bağlı düzenlemeler de SEO ayarları içerisine girmektedir. O an kullanıcı bir ürünü incelerken, diğer ürünü de sayfada görmeli; bir üründen diğerine gönderme şeklinde link kullanılmalıdır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Doğru Link ile Hızlı Ulaşım Sağlayın!

E-ticaret için SEO önerileri arasından en önemlisi belki de link içerisinde kullanılacak site adının ve ürünün geçmesidir. E- ticaret paket satışı yapan geliştiriciler tarafından düzenlenen URL yapılarında kesinlikle aynı URL farklı sayfalarda kullanılamaz ve sayfa URL yapısı, içerisinde vermek istediğimiz ürünü bulundurur. Örneğin o an açık olan sayfa gömlek sayfası ise doğru url: http://www.site.com/ceket/ şeklinde olmalıdır.

Yanlış URL verilmesi hem sayfaya ulaşımı zorlaştırmakta, hem de kullanıcıların sayfa adı konusunda farkındalık kazanmasını engellemektedir. Bunun yanında akılda sayfa adının kalması da bir çeşit reklam olacağından, reklamınızı insanların hafızalarında yapmak için tek ihtiyacınız doğru URL olabilir.

Sosyal Medyanın Gücünü Hafife Almayın!

Arama motorlarının SEO ayarlarına dahil ettiği bir başka kriter, insanların sosyal alemdeki mesajlarıdır. Bu anlamda paylaşımlar, link atmalar, tweetler ve gönderilen pinler, bu anlamda etkili olmaktadır. Bu nedenle web sitenizde pin, paylaşım ve tweet butonlarına mutlaka yer vermeniz gerekmektedir. Bu sayede insanlar sizin sayfanızda yer alan ürünleri birbirlerine göndererek gerekli ziyaretçi ve dönüşüm sayısına sayfanızı ulaştıracaktır.

Gün geçtikçe daha da rekabetçi bir hal alan e-ticaret ortamında insanların hakkınızda konuşmasına izin verin. Bunu yapabilmek için kendinize özel hashtagler belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medyayı da etkin kullanarak e-ticaret SEO önerilerinin tamamını yerine getirdiğinizde başarıya ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

5

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

E-ticaret siteleri için SEO önerileri, dünyanın en pahalı projeleri arasında gösterilen ticaret sitelerinin daha iyi reklam yapması ve reklamlarının daha fazla kişiye ulaşması açısından önem taşımaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

    Yorum Gönder