UX ve UI Tasarım Nedir?

837 0

UX ve UI tasarımlar, internet sitelerinin kurulumu için hazırlanan tasarımları ve bu tasarımların uygulamaya geçirilmesini simgelemektedir. UX tasarım nedir türündeki soruların tamamı, bu yazı içerisinde detaylıca açıklanmıştır. Kullanıcı ara yüzü tasarımlarında yer alan etkileşimlerin genel hatları, UI tasarım aracılığıyla belirlenmektedir. Tasarımların daha donanımlı hale getirilmesi için UX tasarım devreye girer ve kullanıcıların daha konforlu hizmetler alması sağlanır. UX ve UI tasarım modelleri, birbirini devam ettiren özelliklere sahiptir. Bu sebeple, UX ve UI tasarımlar birbirlerini tamamlar ve birinden biri eksik olduğu zaman, tasarımlarda eksiklikler meydana gelir.

UI Tasarım Nedir, Ne İşe Yarar?

UI tasarımın genel açıklaması, ara yüz tasarımıdır. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, bir kumandanın üzerinde yer alan tuşların tamamı, ara yüz yani UI tasarımın sonucunda belirlenmektedir. Tuşların boyutları, hangi alanlarda konumlandırılacağı ve ne renklerde oluşturulacağı gibi konular, UI tasarım sonucunda belirlenmektedir. UI ara yüz tasarımının internet sitelerine dönüştürülmüş halinde ise, sitelerde yer alan bölümlerin dizilimi, butonların konumları, butonların grid yapıları, mizanpaj, renk tasarımları ve tasarımlar arasında bulunması gereken boşlukların tamamı belirlenmektedir. Kullanıcıların site içerisinde kolayca hareket etmesini sağlamak ve ihtiyaç duyulan temel bölümlerin tamamını tasarlamak için UI tasarım kullanılmaktadır. Belirtilen bilgiler, UI tasarım nedir sorusunu net olarak cevaplamaktadır.

UX Tasarımın Genel Nitelikleri Nelerdir?

UX tasarımın kullanımı, UI tasarımdan tamamen farklı bir alanı kapsamaktadır. İnternet sitesinin kullanımında ihtiyaç duyulan temel düzenler ve sitenin kullanımında ortaya çıkan verilerden ziyade, sitenin kullanıcılarda nasıl bir deneyim oluşturduğu değerlendirmeye alınmaktadır. Sitenin görüntüsünden ziyade, kullanıcıları nasıl hissettirdiği önemsenmektedir. UX tasarımın temel amacı, web siteleri üzerinden gerçekleştirilmek istenen işlemlerin, kolay ve konforlu şekilde tamamlanmasını sağlamak yani pozitif bir deneyim yaşatmaktır. UX tasarımları esnasında, insanların davranışları ve düşünceleri dikkate alınmaktadır. UX kavramı bir tasarım olarak nitelendirilse de aslında doğrudan tasarımla bağlantılı sayılamaz. UX tasarımı yapan kişilerin, geçmişte tasarımcılık deneyimlerinin bulunması gerekmez. İnsan ilişkilerin, psikolojiden, içerik stratejilerinden ve antropolojiden anlayan herkes, UX tasarımı konusunda başarı yakalayabilir. Kullanıcı hedefli olarak geliştirilen UX tasarımlar, tanıtıma çıkarılmadan önce birçok teste tabii tutulur ve test sonuçlarına göre yeni UX stratejileri gerçekleştirilir.

UX ve UI Tasarımlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

UI ve UX tasarımları yan yana kullanıldığı için aynı manaya geldiği düşünülmektedir. Belirtilen iki tasarım modeli birbirinin devamı niteliğindedir ancak aynı konularda çalışma sergilemezler. UX ve UI tasarımları arasındaki en temel farklılıklar, şu şekilde sıralanabilir:

  • UI tasarımlar için tasarımların kullanıcı gözünde bırakacağı etki, yani görsellik esas alınmıştır.
  • UX tasarım modelinde ise hazırlanan tasarımların görüntülerinin, kullanıcılar üzerinde ne türden bir etki bıraktığı, kullanıcılarla tasarımların etkileşimleri ve kurgu sürecinin devamlılığı dikkate alınmaktadır.
  • UI tasarımlarda, sadece dijital durumlar değerlendirmeye alınmaktadır. Dijital görünüm, tasarımlar ve ara yüzlerin konumlandırılması, UI tasarımın en önemli kriteridir.
  • UX tasarımlar, sitelerin görünüşünden çok kullanıcıların davranışlarını ve geri dönüşlerini değerlendirmektedir. UX tasarım modeline, dijital dünya değil, psikoloji ve kullanıcıların tepkileri esas alınmaktadır. Değerlendirmeye alınan kullanıcı etkileşimleri, dijital dünyaya yansıtılarak internet sitelerinin daha verimli ortamlar haline gelmesine yol açmaktadır.

Başarılı bir web tasarım elde edebilmek için UX ve UI tasarımların bir arada ve son derece kaliteli şekilde kullanılması gerekmektedir. Tasarımların planlanmasının yapılmasından itibaren, kullanıcılara sunulma evresine kadarki sürecin tamamı, UX ve UI tasarımlar tarafından koordine edilmektedir. UX ve UI tasarım arasındaki farklar, yukarıda belirtildiği gibidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

UX ve UI Tasarım Nedir?

UX ve UI tasarımlar, internet sitelerinin kurulumu için hazırlanan tasarımları ve bu tasarımların uygulamaya geçirilmesini simgelemektedir. UX tasarım nedir türündeki soruların tamamı, bu yazı içerisinde detaylıca açıklanmıştır

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder