Mobil Web Tasarımın Geleceği

671 0

Hızla gelişmekte olan teknolojiyle beraber ortaya çıkan mobil cihazlar, insan hayatının her anında yer almaya başlamıştır. Duraksama yapmadan kendisini geliştirmekte olan mobil cihazlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini almaya çok yaklaşmış durumdadır. Bütün insanlığın yaygın bir şekilde kullanmakta olduğu mobil aygıtlar, Google ve diğer arama motorlarının erişimi için de önemli sayılmaktadır. Mobil uyumlu olmayan web siteleri, mobil cihaz kullanıcıları tarafından anlaşılmadığı için terk edilmekte böylelikle web sitelerin okunurluk sayısı aşağılarda inmektedir. Hızla ilerleyen ve duraksama bilmeden kendini yenileyen mobil cihazlar karşısında, mobil web tasarımın geleceği oldukça parlak görünmektedir.

Mobil Web Tasarımın Gelişme Süreci

Mobil web tasarım, 2015 yılının şubat ayında Google tarafından öne sürülen mysteryupdate adlı Google mobil uyumluluk güncellemesi sonrası önem kazanmış ve gelişmeye devam etmekte olan önemli bir atılımdır. Zaman içerisinde daha da fazla bilinecek olan, responsive ve mobil uyumlu internet sitesi kavramı, site sahipleri için olukça mühim bir konuyu bünyesinde barındırmaktadır. Geçmiş yıllarda ortaya çıkarılan tasarımların tamamı, masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmaktaydı. Ancak mobil çağın başlamasının ardından sadece masaüstü ekranlara uyumlu web tasarım çalışmalarının yapılması yeterli olmamaktadır. Bağlantı hızlarında meydana gelen hızlanma ve 3G / 4G / 4.5G kavramlarının ortaya çıkmasıyla beraber cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar yaygınlaşmaya başlamıştır. İnternet kullanımının büyük bir yüzdesini kaplayan mobil cihazlara uyumlu mobil tasarımların yapılması, web tasarımın geleceği açısından oldukça önemli sayılmaktadır.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Önemi

Cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihazlarla erişim sağlayan kullanıcılar, mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitelerinde görüntüleme yapamaz ve siteyi terk ederler. İnternet erişiminin büyük bir kısmının mobil cihazlarla sağlandığı göze alındığında, mobil uyumu olmayan sitenin okuma oranlarının düşeceği ve kısa zaman içerisinde kaybolmaya doğru gideceği söylenebilir. Siteye yapılmakta olan ziyaret oranında düşmeler yaşanırken, siteye girdikten hemen sonra çıkma oranı da yükselecektir. Bu durumun SEO açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı bilinmek zorundadır. Son yıllarda hızla gelişen ve yayılmakta olan mobil cihazlar için sitelerin mobil uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. SEO adına hiçbir kusur barındırmayan ve bütün aygıtlarda kolayca açılabilen web siteleri, sektörde bir adım daha öne geçilmesini sağlayacaktır.

Mobil Uyumsuz Sitelerin Hataları

Mobil uyuma sahip olmayan web sitelerin, ortak olarak yapmakta olduğu bazı genel hatalar bulunmaktadır:

 • Metinler okunamayacak kadar küçük puntolara sahip
 • Bağlantılar arasındaki yakınlık oldukça fazla
 • Mobil görüntü alanında herhangi bir ayarlama yapılmamış
 • Uyumsuz eklentiler fazlasıyla kullanılmakta

Siteler Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirilir?

İster WordPress ve Joomla gibi içerik yönetim mecraları kullanılsın, ister özel yazılım bir site olsun sayfanın yeninden tasarlanmadan, duyarlı kod halini alması mümkündür. Sayfanın mobil uyumlu hale getirilmesi için yapılacak işlemler şu şekilde belirtilmektedir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 1. Yazı büyüklüğü konusunda düzenlemeler yapılarak, sayfanın mobil cihazlarda kolaylıkla okunur olması sağlanmalıdır.
 2. Duyarlı (responsive) kodlaması yapılmak zorundadır.
 3. Çok büyük olan Javascript ve CSS dosyaları optimize edilerek, yeniden düzenlenmek durumundadır.
 4. Flash öğeler kaldırılarak, sitenin mobil ekranda anlaşılır olması sağlanmalıdır.
 5. Site içerisinde alınmış olan reklamların, mobil ekranda kaymaması adına optimize edilmesi gerekmektedir.
 6. Mobil cihazların, masaüstü cihazlara oranla daha hızlı ilerlemekte olduğu göze alınarak, sayfa hızının arttırılması gerekmektedir.

SEO uyumlu ve her zaman en üst sıralarda yer alacak sitelere sahip olmak adına, zamanın getirdiği tüm yeniliklerin sitelere uygulanması ve sitelerin güncel olması gerekmektedir. Mobil uyumlu web tasarımlar sayesinde, SEO uyumlu sitelerin her zaman ilk sıralarda yer alması ve okuyucular tarafından dikkate alınması sağlanmaktadır.

5

Mobil Web Tasarımın Geleceği

Hızla gelişmekte olan teknolojiyle beraber ortaya çıkan mobil cihazlar, insan hayatının her anında yer almaya başlamıştır. Duraksama yapmadan kendisini geliştirmekte olan mobil cihazlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini almaya çok yaklaşmış durumdadır. Bütün insanlığın yaygın bir şekilde kullanmakta olduğu mobil aygıtlar, Google ve diğer arama motorlarının erişimi için de önemli sayılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder