Kullanıcı Dostu Web Sitesi İçin İzlenmesi Gereken Yollar

1012 0

Kullanıcı dostu web sitesi için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

 • Web sitesinin görünür ve ulaşılabilir olması gereklidir.
 • Açık ve anlaşılır bir web sitesi tasarlanmalıdır.
 • Web sitesinin alışılmışın dışında bir tasarıma sahip olması durumunda, kullanıcıya yönelik öğretici yönlendirmeler sunulmalıdır.
 • Kullanıcıların web sitesine güvenmeleri gereklidir.
 • Web sitesinin içeriğinin kullanıcının amacı ile alakalı olması gereklidir.

Web sitesinin organik trafiğini arttırabilmek, web sitesi üzerinden reklam geliri elde edebilmek veya web sitesi aracılığı ile bir ürünü pazarlayabilmek için kullanıcı dostu bir web sitesinin hazırlanması gereklidir. Dolayısı ile kullanıcıların web sitesinde iyi bir deneyim yaşamaları ve tekrar web sitesini ziyaret etmeleri sağlanmalıdır.

Görünür ve Ulaşılabilir Bir Web Sitesi

Kullanıcı dostu bir web sitesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; öncelikle sitenin görünür ve ulaşılabilir olması gereklidir. Kullanıcıların her zaman rahatlıkla giriş yapabileceği bir web sitesi olmalıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar şunlardır:

 • Serverın ayakta kalma süresine dikkat edilmelidir. Kullanıcıların siteye giriş yapmaları durumunda, sitede gezinirken sayfaların yüklenmesinde bir problem yaşamamaları ve sitenin hızının düşük olmaması gereklidir.
 • Site içerisinde çalışmayan linkler bulunmamalıdır. Çünkü kullanıcıların tıkladıkları linklerin hata vermesi durumunda web sitesine karşı güvenleri kırılmaktadır.
 • Günümüzde internet kullanıcıları, ziyaretlerinin büyük bir kısmını mobil olarak yaptıkları için web sitesinin mobile uyumlu olması gereklidir. Bu yüzden web sitesinin mobil ara yüzünün olması ve mobilden siteye giriş yapıldığında herhangi bir terslik ile karşılaşılmaması gereklidir.

Açık Bir Web Sitesi Hazırlamak

Kullanıcı dostu web sitesi yapımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de sitenin açık ve anlaşılır olmasıdır. Kullanıcının web sitesine girdiğinde, yapmak istediği işlemi yaparken veya bulmak istediği ürünü ararken herhangi bir zorluk çekmemesi gereklidir. Kullanıcının kısa süre içerisinde web siteye giriş amacını gerçekleştirememesi durumunda web sitesinden ayrılması durumu yaşanabilmektedir ve bu da site sahibi için iyi bir durum değildir.  Açık ve kullanışlı bir web sitesi için göz önüne alınması gerekenler şunlardır:

 • Sitenin kullanıcının dikkatini dağıtmayacak şekilde tasarlanması gereklidir. Esas amaca yönelik bir basitleştirme yapılmalıdır.
 • Web sitesinin tasarımının kullanıcıların daha önceden aşina olduğu bir şekilde tasarlanması gereklidir. Bu şekilde kullanıcılar hem web sitesini daha çabuk benimsemektedirler hem de aradıklarını daha kolay bulabilmektedirler.

Web Sitesinde Öğrenilebilirliğin Önemi

Web sitelerinde öğrenilebilirlik; kullanıcıların aşina olmadığı bir şekilde tasarlanan web siteleri için önemlidir. İnsanlar daha önceden aşina oldukları tasarımları daha kolay kullanabildikleri için daha fazla tercih ederler. Ancak bu demek değildir ki herkes web sitesini aynı şekilde tasarlayacak. Farklı bir konseptte web sitesi tasarlayanların; yeni konseptlerini kullanıcıların benimseyebilmeleri adına ek faaliyetler yapmaları gereklidir. Örneğin; web sitesi üzerinden yapılacak bir işlem yapılırken bilgi verilebilmektedir ve adım adım işlemin nasıl yapılabileceği kullanıcıya görsel veya yazılı şekilde aktarılmalıdır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Web Sitesinin Güvenilirliği

Sadece web siteleri için değil, alınacak bütün hizmetler için kullanıcıların en büyük önceliklerinden biri güvenliktir. Öncelikle kullanıcıların güveninin kazanılması gereklidir. Web sitesinin içeriğinde kesinlikle yanlış bilgiler olmamalıdır. Kullanıcıların yanılabileceği, yanlış yöntemler uygulamasına neden olabilecek bilgilerden kaçınılmalıdır. İçeriklerin istikrarlı bir doğruluk içermesi gereklidir.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi ve Alaka

Web sitelerinin içeriklerinin, kullanıcıyı amacına ulaştırmaya yönelik olması gereklidir. Kullanıcı dostu web sitesi oluşturmak için yapılması gerekenler uygulanmış olsa dahi, web sitesinin içeriğinin alakalı olmaması durumunda kullanıcı olumsuz bir deneyim yaşamış olmaktadır.

5

Kullanıcı Dostu Web Sitesi İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Web sitesinin organik trafiğini arttırabilmek, web sitesi üzerinden reklam geliri elde edebilmek veya web sitesi aracılığı ile bir ürünü pazarlayabilmek için kullanıcı dostu bir web sitesinin hazırlanması gereklidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder