Hibrit Mobil Uygulama Nedir?

2419 0

Hibrit mobil uygulama nedir diye merak edenlere hemen söyleyelim, tek bir kod kullanılarak yazılan ve bütün işletimcileri destekleyen uygulama tipine hibrit mobil uygulama adı verilmektedir. Hibrit mobil uygulama ile native uygulamaları kıyasladığımız zaman, her iki tip uygulamanın da kendine özel artı ve eksileri olduğunu görürüz.

Hibrit Uygulamalardaki Yavaşlık Problemi

Hibrit uygulamalar, native uygulamaların hız performanslarına göre daha düşük performansa sahiptirler. Küçük projelerde bu bir sorun olmasa da, büyük projeler yalnızca bu neden yüzünde Hibrit uygulamaları tercih etmeyebilir. Platform yazılımı ilk çıktığı zaman özellikle güncellemelerden sonra çalışma bozuklukları yaşanabilir.

Hibrit Mobil Uygulama Platformları Nelerdir?

Mobil uygulama nedir sorusuna yanıt vermeden önce Hibrit uygulama geliştirme platformlarından bahsedelim. Bu platformlar arasında:

 • Cordova,
 • Corona,
 • Titanium,
 • Xamarin yer alır.

Bir çok hibrit uygulamanın yazılımı sırasında:

 • Javascript,
 • CSS,
 • HTML web teknolojileri kullanılmaktadır.

Geliştirme platformları sayesinde, cihazın özelliklerine erişim sağlayabilirsiniz.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Hibrit Mobil Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

Hibrit mobil uygulamaların tercih edilmesindeki en önemli etken uygulamanın zaman anlamında daha hızlı çıkmasıdır. Compile etme süresinin native uygulama ile kıyaslandığında daha çabuk sonuç vermesi uygulamanın tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Hibrit mobil uygulamalar aynı zamanda düşük maliyetlidir. Öğrenilmesi pratik olduğu için daha kolaydır.

Hibrit Mobil Uygulamayı Tercih Etmeli Miyim?

Hibrit mobil uygulamayı tercih etmede önce hibrit mobil uygulama nedir, bu uygulamayı kullanmam benim gereksinimlerimi karşılar mı, analizler bana bu uygulamayı kullanmamı söylüyor mu gibi soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Native mi hibrit mi uygulamanın kullanılması gerektiğini belirten en etkili veri, analizlerdir.

Hibrit Uygulamalarda Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Problemleri

Şirketiniz için bir mobil uygulama kullanmak istediğinize karar verdiniz. Hibrit mi native mi uygulama kullanmalıyım aşamasını da geçtiniz. Sırada Hibrit uygulamalardaki güvenlik problemi var. İyi yazılmamış kodlar başta olmak üzere, hibrit uygulamalarda güvenlik problemi oluşmaktadır. Kodun doğru şekilde kullanılmaması, uygulamanın suistimallere karşı açık olduğu anlamına gelir.

Hibrit Uygulamaları Tehdit Eden Saldırılar Nelerdir?

Uygulamayı saldırılardan tamamen korumanın bir yolu yoktur. Fakat alacağınız çeşitli önlemler ile tehditleri en aza indirmeniz mümkün olur. Uygulamanızı çalıştırırken güvenli framework’leri kullanmanız alabileceğiniz en etkili ve basit güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Hibtit uygulamaları tehdit eden bazı ciddi saldırılar arasında:

 • Ön belleğe alma sorunları,
 • Java script injeksiyonu,
 • Zayıf SSL uygulaması yer alır.

Zayıf SSL uygulaması native uygulamalarda da olan ortak bir problemdir.

Saldırganlar Mobil Cihazlara Nasıl Erişim Sağlar?

Saldırganlar kayıp ya da çalıntı bir cihaza erişim sağlarlar. Bazı uygulamalar, telefondan verilerinizi sizin izniniz olmadan çeker. Uygulamanın kaynaklarına ulaşmak için ters mühendislik adı verilen bir yöntem uygularlar. Bu da mobil uygulamanın kullandığı koda tam anlamıyla erişim sağlanması anlamına gelir. Böylece hem hibrit hem de native uygulamalar saldırıya uğramış olur. Mobil uygulamanızı yayınlamadan önce bu saldırılar hakkında bilgi edinmeli ve gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Hibrit ve Native Uygulamalarda Mağaza Yayımlanma Süreci

Hibrit uygulamalarda uygulamanın mağazalarda yer alması için bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bu gereklilikler Google tarafından bir liste olarak yayımlanır. Android’ler için ise hibrit uygulamalarına onay verme süresi 3 gün ile 1 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Native uygulamalarda ise bu süre en fazla 24 saat olduğundan, kısa sürede uygulamasını mağazaya taşımak isteyen insanlar, tercihlerini mobil uygulama için native uygulamalardan yana kullanmaktadırlar.

5

Hibrit Mobil Uygulama Nedir?

Hibrit mobil uygulama nedir diye merak edenlere hemen söyleyelim, tek bir kod kullanılarak yazılan ve bütün işletimcileri destekleyen uygulama tipine hibrit mobil uygulama adı verilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder