ASP mi PHP mi?

1668 0

ASP mi PHP mi kararını verebilmek için iki programlama dilini karşılaştırıp, bir sonuca varmak çok da uygun değildir. İkisinin de birbirlerine karşı üstünlükleri olduğu gibi dezavantajları da vardır. Çünkü farklı özellikler taşıyan programlama dilleridir. Fakat ASP ve PHP çok sayıda web uygulamasında ve web sitelerinde önemli ölçüde kullanılmaktadır.

ASP Nedir?

ASP nedir diye sorduğumuzda; öncelikle ASP, Active Server Pages’in yani Aktif Sunucu Sayfaları’nın kısaltması ile ortaya çıkmış bir kelimedir. Aynı zamanda da bir programlama dilidir. Microsoft tarafından oluşturulmuş bir yazılımdır. IIS yani Internet Information Services adı ile bilinen hazır bir program paketinin bünyesinde çalışan bir programdır. ASP’yi öğrenebilmek için bilgi sahibi olunması gereken konular şunlardır:

  • HTML/XHTML
  • JavaScript veya VBScript gibi bir script dili

PHP Nedir?

PHP nedir diye sorduğumuzda; öncelikle PHP: Hypertext Preprocessor yani PHP: Hiper Metin Önişlemcisi anlamına gelen bir kelimedir. Sanal bölgeler için tasarlanmış bir programlama dilidir. Aynı zamanda PHP; HTML içine gömülebilen betik dili olarak da bilinir. Yani verilen komutu yerine getiren bir PHP kodu yazılır ve bu kod HTML kodunun içerisine gömülür, bu şekilde çalıştırılmış olur. Kullanıcı tarafından çalıştırılan bir programlama dili değildir. Sunucu tarafından çalıştırılan bir programlama dili olduğundan; kişi kendi sunucusunda çalıştırdığında, kodu sadece kendisi görebilir. Siteye bağlanan kullanıcılar herhangi bir müdahalede bulunamaz.

ASP Mi PHP Mi Kararı Neye Göre Verilir?

ASP’yi ya da PHP’yi seçebilmek için yapılması gereken karşılaştırmada bakılması gerekenler şunlardır:

  • Performans ve Hız: C#, PHP ile kıyaslandığında daha hızlı olduğu için ve ASP.net de genellikle C# ile yazıldığı için; hız bakımından ASP, PHP’den daha iyidir. Fakat Windows sunucuları CPU ve RAM gibi paketlerle beraber çalıştığından Linux, Apache, MySQL ve PHP gibi gibi programlara göre daha hantal ve ağır kalmaktadır. Dolayısı ile PHP gibi programlar, ASP’ye göre daha fazla hazır kaynağa sahip olduklarından daha avantajlıdırlar.
  • Maliyet: Maliyet açısından karşılaştırdığımızda PHP daha avantajlıdır. Çünkü PHP’nin güncelleme ücreti ve sertifika maliyeti yoktur. Hosting hizmetlerinin maliyeti ise; ASP ile kıyaslandığında çok azdır. Fakat ASP sadece Windows işletim sistemini satın almış olan kişilere ücretsizdir. Sonrasında yapılacak olan güncellemeler için lisans maliyeti ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca sitenin çoklu sunucular ile çalıştırılması gibi bir durumun ortaya çıkması halinde, maliyet daha da artmaktadır. Fakat PHP için çoklu sunucu çalıştırmaya gerek olmadığından, bu konuda bir maliyet çıkartmamaktadır.
  • Destek ve Kaynaklar: ASP; Microsoft’un bir yazılımı olduğu için, belirli sayıdaki geliştiriciye bağlı bir programdır. Fakat PHP için aynı şartlar geçerli değildir. Herhangi bir maddi kazanç amacı gütmeden PHP konusunda bilgilendirme yapan kişiler vardır. Dolayısı ile kişinin bir zorluk yaşaması durumunda; yardım alacağı birini bulması veya kendisine yol gösterecek bir kaynak bulması konusunda PHP daha avantajlıdır.

ASP Web Sitesi Nasıl Yapılır?

ASP ile web sitesi, Visual Studio ile yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle Visual Studio programı kurulmalıdır. Bu programı Microsoft piyasaya sürdüğü için ASP ile web sitesi tasarımı yapabilmek daha kolay ve pratik hale getirmiştir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

PHP Web Sitesi Nasıl Yapılır?

PHP ile web sitesi yapılabilmesi için öncelikle sitenin PHP’yi destekliyor olması gerekmektedir. Eğer desteklemiyor ise PHP kurulumu yapılarak başlanır. HTML dosyasında kullanılan komutlara hakim olan bir kişi, MySQL ile veritabanı kullanımlarını da öğrendiğinde PHP ile veritabanına bağlanarak; PHP ile web sitesi tasarımı konusunu oldukça kolay bir şekilde yapabilir.

5

ASP mi PHP mi?

ASP mi PHP mi kararını verebilmek için iki programlama dilini karşılaştırıp, bir sonuca varmak çok da uygun değildir. İkisinin de birbirlerine karşı üstünlükleri olduğu gibi dezavantajları da vardır. Çünkü farklı özellikler taşıyan programlama dilleridir. Fakat ASP ve PHP çok sayıda web uygulamasında ve web sitelerinde önemli ölçüde kullanılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

    Yorum Gönder