Twitter Lite Türkiye’de Yayına Girdi

638 0

Twitter Lite uygulaması, 2018 yılından beri Türkiye’de aktif şekilde kullanılmaktadır. Normal Twitter uygulamasına göre daha basit ve tasarruflu olan Twitter Lite uygulaması, toplamda 1 MB genişliğe sahiptir. İnternetin sınırlı olduğu ya da yavaş işlediği bölgelerde Twitter uygulamasının kolaylıkla kullanılması için geliştirilen Twitter Lite, kullanıcılara yalın bir Twitter deneyimi sunmaktadır. Sınırlı sayıda ülkede yayına giren Twitter Lite uygulaması, dönem içerisinde yeni ülkelerde de kullanılmaya başlanmaktadır.

Twitter Lite Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Twitter Lite genel özellikleri ve normal Twitter uygulamasıyla Lite arasındaki farklar aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Twitter normal aplikasyonu, ortalama 3 GB genişliğindeki internet ağında yavaş çalışmaktadır. Twitter Lite uygulaması ise birkaç MB genişliğinde internetle çalışabilir.
 • 2G ve 3G boyutundaki internet ağlarında kolaylıkla çalışmaktadır.
 • İnternet az çektiği ya da mobil veri ücretlerinin fazla olduğu bölgelerde de Twitter kullanımının gerçekleştirilmesi için hazırlanan uygulama modelidir.
 • Normal Twitter uygulamasına göre daha yalın bir tasarımdadır.
 • İnternet ve mobil veri kullanımının en düşük seviyede gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
 • Küçük boyutlarda olduğu için mobil cihazların hafızasında yer kaplamaz.
 • Twitter uygulamasında meydana gelen tüm gelişmeler, anlık bildirimlerle kullanıcılara iletilmektedir.
 • Normal Twitter uygulamasına oranla, %30 daha hızlı yükleme gerçekleştirilir.

Twitter Lite Uygulaması Nasıl İndirilir?

Twitter Lite kurulumu için App Store ya da Google Play Store kullanılmalıdır. Uygulamanın arama bölümüne “Twitter Lite” yazıldıktan sonra, ilk sırada açılan gerçek uygulama indirilmelidir. Arama sıralamasının ilk başında, sponsorlu uygulamalar yer almaktadır. Yanlışlıkla sponsorlu uygulamalara dokunulduğunda, farklı bir uygulama indirilebilir. Twitter Lite uygulamasının toplam boyutu 1 MB genişliğindedir.

Twitter Lite Uygulaması Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Twitter Lite kayıt işlemlerinin özelikleri ve detayları şu şekilde ele alınmaktadır:

 • Uygulamaya kaydolmak ya da giriş yapmak için Google Play Store ya da App Store üzerinden uygulamanın indirilmesi gerekir.
 • Twitter Lite uygulaması indirildikten sonra açılmalıdır. Uygulamanın ana ekranında yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak, giriş ekranı açılabilir.
 • Giriş ekranında, kullanıcılara ait telefon numarası, e-posta adresi ya kullanıcı adı talep edilmektedir.
 • Twitter şifresi doğrulandıktan sonra, “Giriş Yap” butonuna tıklanmalı ve Twitter Lite girişi tamamlanmalıdır.

Twitter üzerinden yeni bir hesap oluşturmak için “Kaydol” seçeneğine tıklanması ve isim-soy isim gibi giriş bilgilerinin doğrulanması gerekir. Giriş bilgileri tamamlandıktan sonra “Kaydol” butonuna tıklayarak, uygulama girişinde kullanılacak şifre belirlenmelidir. Telefon numarası yerine e-mail adresiyle giriş yapılmak istendiği zaman, telefon numarası talep sayfasının “Şimdi Değil” seçeneğine tıklayarak geçilmesi gerekir. Twitter Lite için kullanıcı adı seçimi için belirtilen tavsiyelerden herhangi biri kullanıldıktan sonra “Sonraki” seçeneğine tıklanmalıdır. Giriş bilgilerinin tamamlanmasının ardından, ilgi alanı kategorileri sunulmakta ve kişilerin uygulamayı kullanmasına yardımcı olunmaktadır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Twitter Lite Veri Kullanımını Azaltma İşlemleri

Twitter Lite veri tasarrufu sisteminden faydalanmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Twitter Lite üzerinden veri tasarrufu özelliği aktifleştirilerek, daha az veriyle daha uzun süreli Twitter deneyimi yaşanabilir.
 • Veri kullanımı azaltma özeliğinin desteklenmesi için gerçek zamanlı olarak indirilecek içerikler denetlenmelidir.
 • Twitter Lite uygulaması açıldıktan sonra, panel bölümünün açılması için Twitter profil fotoğrafına tıklanmalıdır.
 • “Veri Tasarrufu” simgesinin yanındaki butona tıklanarak, profil resmi görüntülenmelidir.
 • Veri tasarrufu modu aktifleştirildikten sonra, görüntülenen tüm görsel içerikler ön izleme olarak değerlendirilir ve düşük oranda veri harcanır. Resimlerin asıl boyutları, kişilerin isteğine göre yüklenmekte ve internet harcaması en düşük oranda sağlanmaktadır. Twitter Lite uygulamasında yer alan “Resmi Yükle” simgesi kullanılarak, fotoğrafların asıl boyutları görüntülenebilir.

 

5

Twitter Lite Türkiye'de Yayına Girdi

Twitter Lite uygulaması, 2018 yılından beri Türkiye’de aktif şekilde kullanılmaktadır. Normal Twitter uygulamasına göre daha basit ve tasarruflu olan Twitter Lite uygulaması, toplamda 1 MB genişliğe sahiptir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder