Facebook Yayın İçi Video Reklamlar

950 2

Facebook yayın içi video reklamlar; hedef kitleye ulaşılabilecek olan diğer yolların yetersiz kaldığı durumlarda, daha uzun ve karmaşık mesajlar ile hedef kitlenin etkilenebilmesini mümkün kılabilmek amacı ile kullanılmaktadır. Video reklamı yayınlayabilme gerekliliklerini karşılayan kişilerin, video içeriklerindeki reklam aralarını kullanabilmelerine izin verilmektedir. Kişinin reklamlarının görülmesini istemediği içeriklerin olması durumunda ise; marka güvenliği kontrolleri kısmından duruma müdahale edebilmesi mümkündür.

Yayın İçi Video Reklamı Nasıl Oluşturulmaktadır?

Facebook yayın içi reklamları oluşturmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle kişinin Facebook hesabına giriş yapması gereklidir.
 • Facebook hesabına giriş yaptıktan sonra reklam yöneticisine gitmelidir.
 • Reklam yöneticisinde oluştur seçeneği yer almaktadır. Facebook video reklamları oluşturabilmek için bu seçeneğe tıklamalıdır.
 • Açılan sayfada kişinin video reklamı vermek isteme amacı sorulmaktadır. Bunun için kişinin; video görüntülemeleri, marka bilinirliği, uygulama yüklemeleri, erişim veya etkileşim seçeneklerinden birini seçmesi gereklidir.
 • Kişinin reklam vermek istediği videonun ait olduğu kampanyanın hedef kitlesinin kimler olduğu, kişinin bunun için bütçesinin ne kadar olduğu ve kişinin planlamasının ne olduğu konusundaki detaylar ile ilgili bilgi verilmelidir.
 • Daha sonra reklam alanları kısmına gidilmektedir. Burada kişinin karşısına 2 seçenek çıkmaktadır: Otomatik reklam alanları ve reklam alanlarını düzenle.
 • Kişinin otomatik reklam alanlarını seçmesi durumunda; kişinin yayınlamak istediği yayın içi video için ideal reklam alanları görülebilmektedir.
 • Reklam alanlarını düzenle seçeneğinin seçilmesi durumunda ise; diğer reklam alanları ile birlikte yayın içi videonun seçilebilmesi mümkün olur.

Yayın İçi Video Reklamlarının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Yayın içi Facebook reklamlarının özellikleri şu şekildedir:

 • Öncelikle bütün yayın içi video reklamlarının ses içermesi zorunludur.
 • Facebook yayın içi video reklamlarının uzunluklarının 5 saniye ile 15 saniye arasında olması gereklidir.
 • Facebook yayın içi video reklamlarının yayınlanma amaçları; video görüntülemeleri, erişim, marka bilinirliği ve gönderi etkileşimi olabilmektedir.
 • Facebook yayın içi video reklamları; dikey olmaları durumunda en fazla 9:16 olabilmektedir. Yatay olmaları durumunda 16:9 olmalılardır ve bu reklamların 1:1 oranında olabilmeleri de mümkündür. 16:9 oranı daha fazla tavsiye edilmektedir.
 • Audience Network yayın içi video reklamların uzunlukları otomatik reklamlar için 5 saniye ile 120 saniye arasındadır ve yayın içi reklam alanı seçeneği seçildiğinde 5 saniye ile 30 saniye arasında olmaları gereklidir.
 • Audience Network yayın içi video reklamları; video görüntülemeleri, erişim, marka bilinirliği, gönderi etkileşimi, dönüşümler, trafik, uygulama yüklemeleri, otomatik reklam alanları kullanılırken katalog satışları gibi amaçlar ile verilebilmektedir.
 • Audience Network yayın içi video reklamlarında kullanılan boyutlar; 1:1 oranında ve yatay olarak 16:9 oranındadır. 16:9 oranı daha fazla tercih edilmektedir.

Yayın İçi Video Reklamlarının Bulunacakları Videoya Uygunlukları Nelere Göre Belirlenir?

Yayın içi video reklamlarının bulunacakları videoya uygunluklarını belirleyen etmenler şunlardır:

 • Marka güvenliği açısından; kişinin video reklamının içerisinde yayınlanacağı içeriğin yüksek kalitede olmasına önem verilmektedir.
 • En az 3 dakika süresi olan videolarda yayın içi video reklamlarının yayınlanmasına özen gösterilmektedir.

Yayın İçi Video Reklamları Nerede Yayınlanmaktadır?

Yayın içi video reklamlarının yayınlandığı yerler şuralardır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Reklam aralarında yayınlanabilmektedir. Reklam aralarının bulundukları zaman aralıklarına yayın ortakları karar vermektedir. İlk reklam arasının verilebilmesi için ise; videonun ilk bir dakikasının aşılması gereklidir.
 • Yayının optimize edilebilmesi amacı ile Facebook reklam videoları; reklam yayınının izleyiciye göre uygun olan bir kısmında yayınlanmaktadır.
5

Facebook Yayın İçi Video Reklamlar

Facebook yayın içi video reklamlar; hedef kitleye ulaşılabilecek olan diğer yolların yetersiz kaldığı durumlarda, daha uzun ve karmaşık mesajlar ile hedef kitlenin etkilenebilmesini mümkün kılabilmek amacı ile kullanılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder

  Merhabalar , Facebook Yayın içireklamlar ve para kazanma ne zaman aktifolur bilginiz varmı acaba , iyi çalışmalar

  Metin 02/05/2020

   Başvurunuzu ne zaman gerçekleştirdiniz? Daha net ayrıntılar verirseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz.

   Firmajans 02/05/2020