Facebook Business Kullanımı ve Yararları

868 0

Facebook Business kullanımına ve yararlarına bakıldığında; dijital pazarlama alanı ile ilgili olan reklam verenlerin tercih ettiği bir platformdur. Facebook Business özellikle KOBİlerin ve büyük şirketlerin tercih ettikleri bir sosyal platformdur. Reklam faaliyetlerini tek elden yönetebilmek ve devamlılığını sağlayabilmek için gereklidir. Facebook üzerinden pazarlama önceki yıllarda daha az bilindiği için bu alanda yeterince düzenleme yapılmıyordu. Ancak son zamanlarda rakiplerin de artması ile beraber pastadan pay alabilmek amacı ile Facebook da Business Manager’da bazı geliştirmeler yapmıştır. Uygulama daha da aktifleştirilmiştir. Kurumsal bir e-mail adresi ve işletme adı aracılığı ile kayıt olunup hesap oluşturulduktan sonra gerekli kontroller sağlanabilmektedir.

Facebook Business Nedir?

Facebook Business; Facebook’un normal yapısı ve işleyişi dışında çalışan bir hizmettir. Sosyal medya hesaplarının interaktif olarak yönetilebilmesini sağlamaktadır. Firmaların sosyal medya hesaplarından daha fazla verim alabilmesini sağlamaktadır. business.facebook.com adresi aracılığı ile giriş yapabilmek mümkündür. Bu yüzden gelen bildirimler sadece Business alanı ile ilgili bildirimlerdir ve Facebook yapısından ayrıdır. Ayrıca Facebook sayfası ile Instagram sayfasının entegre edilebilmesini de sağlamaktadır. Bu sayede Instagram reklamcılığında da Facebook Business’ın önemli bir yeri bulunmaktadır. Bir sınırı bulunmadığı için farklı zaman dilimlerine ait veriler görülebilmektedir ve birden fazla hesap da tek hesap üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Facebook Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business hesabı açabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Öncelikle https://www.facebook.com adresine giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfadan hesap oluştur butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından işletmeye ait e-mail adresi ile beraber işletme adı yazılarak giriş yapılması gereklidir. Kişisel e-mail adresi ile Business’a giriş yapılamamaktadır.
 • Ülke, sokak isimleri gibi adres bilgileri istenmektedir ve onların doldurulması gereklidir.
 • Ardından girilen bilgiler için onay verilmelidir ve sonrasında da hesap oluşturulmaktadır.

Facebook Business İle Yapılabilecekler Nelerdir?

Facebook Business kullanımına bakıldığında; işletme hedeflerini tutturabilmek için kullanılmaktadır ve bununla ilgili her şeyi organize edebilmenin mümkün olduğu bir hizmettir. Kendilerinin veya müşterilerinin reklam faaliyetlerini yürütebilmeyi sağlamaktadır. Aylık, günlük veya saatlik sonuçlar ile geri dönüşler alınabilmektedir. Facebook Business’taki sayfa içerisinde reklam hesaplarını, rolleri atanmış kişileri hızlı ve kolay bir şekilde görebilmek mümkündür. Ortak yönetici girişlerine olanak sağladığı için reklam yönetim işlerini iş birliği içerisinde yönetebilmek mümkün olmaktadır. Yürütülen reklam kampanyalarının tanımlanabildiği ve bunlarla ilgili ayarların yapılabildiği bir panel bulunmaktadır. Ayrıca reklam hesaplarında rol atanan kişilerle arkadaş olunmasına da gerek olmamaktadır. Karşılıklı olarak Facebook Business kullananların ve rol atananların profili görüntülemesine gerek kalmamaktadır.

Facebook Business’ın Yararları Nelerdir?

Facebook Business’ın şirketlere sağladığı avantajlar aşağıda belirtilmiştir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Doğru hedef kitlenin belirlenebilmesi için gerekli düzenleme özelliklerine sahip olduğundan devamlı müşteri ve sıcak trafik akışı sağlamaktadır.
 • Site sahipleri ve kullanıcılar için karşılıklı bir güvenin oluşmasını sağlamaktadır.
 • Sahte kullanıcı ve şirket hesaplarının önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.
 • Teknik bir arıza oluşması durumunda bunun site sahipleri ve kullanıcılar için zaman kaybı yaratma olumsuzluğunu en aza indirgemektedir.
 • Reklamlarla ilgili yaşanan aksaklıklardan meydana gelen para kayıplarının veya zaman kayıplarının daha az olmasını sağlamaktadır.
 • Doğru zaman diliminde doğru kullanıcıya ilgili reklamın ulaşması mümkün olmaktadır.
 • Çoklu reklam verenlerin reklamları ile ilgili durumların takibini Google hesabı oluşturmadan yapabilmesi mümkün olmuştur.
 • Facebook Business sayesinde reklamlar için yapılacak harcamalar dışında hesap kullanımı için ekstra bir harcamaya gerek olmamaktadır.
5

Facebook Business Kullanımı ve Yararları

Facebook Business kullanımına ve yararlarına bakıldığında; dijital pazarlama alanı ile ilgili olan reklam verenlerin tercih ettiği bir platformdur. Facebook Business özellikle KOBİlerin ve büyük şirketlerin tercih ettikleri bir sosyal platformdur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder