Youtube SEO Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

269 0

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda yer alması ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon işlemlerinin tamamına denilmektedir.

2018 yılında video içerikler, tüm işletme ve de influencerlar için önemli bir öge haline gelmiştir. Eylül 2018 global verilerine göre günde Youtube’da izlenen video sayısı 5 milyarı geçmektedir. Kullanıcıların bu derece aktif olduğu bir yerde video içeriklerin kullanıcılara ulaşmasında da rekabet büyük bir oranda artmış oldu. Youtube SEO, Youtube arama sonuçlarına göre kanalınızı ve videonuzu optimize etmektir. Youtube arama sonuçlarının algoritması Google’a göre çok daha basitleştirilmiştir. Aslında o kadar basit bir temele dayanır ki daha önce Youtube SEO hakkında bir şey bilmeyen bir kişinin videosu bile milyonlarca kez izlenmesi mümkün. Video yüklerken girilen verilerin hepsi arama sonuçlarını doğru düzene ulaştırmak içindir.Bütün akıllı arama motorları kullanıcılara doğru içerik sunarak farklı farklı sonuçlar vermeye çalışır. Aynı konuda aynı sonuçları taşıyan bir arama motorunu insanlar tercih etmeyecektir. Fakat aynı içeriğe sahip olup da izlenme alabilmeniz tabii ki mümkün. Bu da video içerisinde yaratabileceğiniz kalite farkıyla olur. İçeriğin ses kalitesi, görüntü kalitesi ve akışı da bir özgünlük neticesi verir. Sonuçta bilgi evrenseldir. Bu platformda bilginin nasıl verildiği ise sanatsal bir özgünlüktür.

Youtube Artık Sadece Bir Video Platformu Değil, Dünyanın En Büyük İkinci Arama Motoru

Google’da domainlerin otoritesinin olduğu gibi Youtube’da da kanalların ve videoların kendine has otoritesi vardır. Siz çok uzun bir video yapmasanız bile 5 dakikalık bir video oluşturup aynı içerik ve aynı kaliteye sahip 15 dakikalık bir videonun daha da önünde çıkabilirsiniz.

Youtube SEO işlemlerinin burada çok büyük rol oynuyor. Video sayfasında geçen; anahtar kelimeler, başlık, açıklama, sayfada geçirilen süre gibi etkenler Youtube videolarınızın Google’da var olmasını ciddi oranda etkileyecektir. Şu anda Youtube otoritesini kullanarak Google arama sonuçlarında görünür olmanız, bir blog kurarak görünür olmanızdan katbekat daha kolaydır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
  • Yüklenen her video, her başlık, her anahtar kelime çalışması ya da kullanıcıların videonuzda geçirdiği her bir dakika kanalınızın sicilini Youtube algoritmasına göre otoritelendirecektir.
  • İnsanlar Youtube’u hem bilgilenmek hem de eğlenmek ya da eğlenerek bilgilenmek için kullanıyorlar. Yüzüklerin Efendisi serisinin kitaplarından çok filmlerinin izleniyor olması tamamen kişilerin alışkanlıklarının değişmesi ile alakalıdır.
  • Youtube, Google’dan sonraki en büyük arama motoru artık. Görsel teknolojinin ilerlemesi; kişilere okuma yerine izleme-duyma alışkanlığı kazandırmıştır. Teknoloji, kişilerin tüm ihtiyaçlarını kolaylaştırıp alışkanlıklarını da doğru orantıda etkiliyor. Bu durum kimi zaman olumlu karşılanmasa bile artık kaçınılmaz bir durum olduğu için uyum sağlamak mecburiyetindeyiz.
  • İzlenimlerime göre; okuma oranlarının düşmesi, artması ya da bilgiyi okumak yerine izlemeyi tercih etmesi, dijitalde çalışan insanların işini negatif yönde etkilemiyor. Çünkü her şekilde bir arama mevcut ve bilgiye görsel ya da metin olarak ulaşmalarını sağlayan bizler varız.
5

Youtube SEO Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda yer alması ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon işlemlerinin tamamına denilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

Yorum Gönder