Web Tasarım ve SEO İlişkisi

938 0

Web tasarım yapılacağı zaman, SEO uyumlu içeriklerin hazırlanması gerektiği asla unutulmamalıdır. Her ne kadar farklı unsurlar olarak algılansalar da Web tasarım ve SEO arasında, vazgeçilmez bir bağ bulunmaktadır. Oldukça başarılı olarak hazırlanmış bir SEO içeriğinin temelinde, doğru kodlarla yazılan WEB tasarım çalışmasını var olduğu bilinmelidir. Ayrılmaz ikili olarak algılanabilecek bu uygulamaların birlikte kullanılmasıyla, Google sıralamalarında yukarılara çıkılmaktadır. SEO uygulamasının temel amacında, WEB sitelerine daha fazla kullanıcı getirmek için uygun adımların izlenmesi yatmaktadır. Başarılı bir WEB sitesine sahip olmak için, web sitesini arama motorlarına kaydetmek ve SEO çalışmalarına uyum sağlayacak içerikler oluşturmaktır. SEO kurallarına uyum sağalamadan hazırlanmış olan web tasarımları, arama motorları tarafından önemsenmeyip, geri planlara itilmektedir. Sitelerin arama motorları tarafından geri itilmesini önlemek amacıyla, web tasarımı ve SEO ilişkisine dikkat etmek gerekmektedir.

Web Sitesinin Üst Sıralara Çıkartılması

Hazırlanmış olan web sitesinin indekslenmesi ve aramalarda üst sıraya çıkarılması için hazırlanmış siteye ait olan web tasarımın, okunabilir bir tasarım olması gerekmektedir. Web sitesini okumak için gelmekte olan arama motoru botlarının, web sitesinin kurallara uygun şekilde hazırlanıp hazırlanmadığını anlamak adına, web sitesi kaynağını okuması gerekmektedir. Arama motorları tarafından web siteye gönderilmiş olan botlar, web tasarımının kaynak kodlarıyla olan uyumunu, SEO kurallarına uyulup uyulmadığını ve html etiketlerinin kullanımında herhangi bir hata yapılıp yapılmadığını inceledikten sonra, web sitesi için bir puan vermektedir. Daha sonra da sitenin ne kadar ziyaretçi aldığını ve gelen ziyaretçilerin sayfada kalma sürelerini de göz önüne alarak, web sitesinin üst sıralara çıkmasına müsaade etmektedir.

Mobil Uyumlu Web Site

Arama motorları tarafından hazırlanmış olan web sitenin, mobil uyumlu olup olmadığı hakkında inceleme yapılmaktadır. Eğer hazırlanan web sitesinin mobil uyumu bulunuyorsa ve mobilden giriş yapılabiliyorsa, bu web sitesi arama motorları tarafından üst sıralara çıkarılmaktadır.  Bugüne bakıldığında, kullanılmakta olan cihazların ekseri telefon ya da tablet olduğu görülmektedir. Bu kadar fazla kullanılan cihazlara uyumlu web sitesi tasarımının olmaması, sitenin güvenirliğini ve önemini yok etmekle beraber, arama sıralarında alt sıralara düşmesine sebep olmaktadır.

Domain Adresinin Önemi

Web sitesi için domain tercihi yapılırken, arama motorlarının önemseyeceği kelimeler tercih edilmelidir. Akılda kalıcı olacak, yazımı ve okuması kolay doğru uzantılı anahtar kelimelerin tercih edildiği bir domain, SEO açısından önemli bir nokta sayılmakta ve web sitesinin üst sıralara çıkarılmasına yol açmaktadır.

HTML Etiket Kullanımlar

Web sitesinin ara yüzünün kodlama tarzı, HTML 5 olarak ayarlanmalı ve kurallara uygun biçimde kodlanmalıdır. Kolay şekilde okunabilecek bir kaynak kodu sayesinde, web sitesinin içeriğinin ön plana çıkarılması sağlanarak, listelerde üst sırada yer alabilir. Üst sıralarda çıkmayan içerikler, web sitesinin geri plana düşmesine ve zaman içerisinde kaybolmasına sebep olacaktır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Güçlü Yazılım Alt Yapısı Oluşturulmalıdır

Web sitesinin temellerini oluşturmakta olan alt yapı, hızlı bir şekilde çalışmak zorundadır. Hızlı şekilde çalışan bir web site alt yapısı için, web sitesinde hızlı bir hostingte barındırılmalı ve sitenin hazırlanmasında tasarlanan kod yapısının profesyonel olması gerekmektedir. Zaman içerisinde üzerinde değişiklik ve oynamaların yapılabileceği bir web site alt yapısı, her zaman yeniliklere açık olur ve sitenin göz önünde kalmasına olanak sağlar.

Web Sitesi Hızlıca Açılmalı

SEO uyumlu içeriklerin, arama motorları tarafından üst sıralara çıkarılması için, sitenin oldukça hızlı bir şekilde açılıyor olması gerekmektedir. Birçok arama motorunun fazlasıyla dikkat ettiği bu özellik, sitelerin üst sıralarda yer alması için önemli bir kural sayılmaktadır. Bu sebeple web sitesinde yer alan imaj ve kod yapısının optimize edilmesi ve düzenli olarak güncellenmesi, SEO uyumu açısından önem teşkil etmektedir.

5

Web Tasarım ve SEO İlişkisi

Web tasarım yapılacağı zaman, SEO uyumlu içeriklerin hazırlanması gerektiği asla unutulmamalıdır. Her ne kadar farklı unsurlar olarak algılansalar da Web tasarım ve SEO arasında, vazgeçilmez bir bağ bulunmaktadır. Oldukça başarılı olarak hazırlanmış bir SEO içeriğinin temelinde, doğru kodlarla yazılan WEB tasarım çalışmasını var olduğu bilinmelidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder