Site Hızının SEO Üzerindeki Etkisi

732 0

Web sitelerinin açılması ve site içerisindeki içeriklerin yüklenme süreleri, site hızının SEO üzerindeki etkisiyle doğrudan bağlantılı sayılmaktadır. Web siteleri için uygulanan SEO optimizasyonlarının amacı, web sitelerinin Google sıralamasında en üste çıkmasını sağlamaktır. Ancak web sitelerinin yavaş yüklenmesi, donması ya da site içi gezinmelerde sorunlar yaşanması, kullanıcıların web sitelerinden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Bu durum, SEO kavramının hedefleri için büyük bir tehdit sayılabilir. SEO optimizasyonları, kullanıcıları web sitesine çekmeyi amaçlarken, site hızında yaşanan problemler kullanıcıların siteden uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

Site Hızının Google Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Web sitesinin hızının düşük olması, SEO’nun en büyük hedefi olan Google sıralamasını doğrudan etkilemektedir. Google tarafından 2010 yılında yapılan açıklamada, site hızının bir sıralama faktörü olduğu belirtilmiştir. Site hızının düşük olması, sayfaların geç açılmasına ve kullanıcıların gerginleşmesine yol açmaktadır. Yüklenme hızı düşük olan sayfaların, bir daha aynı kullanıcılar tarafından tercih edilmediği tespit edilmiştir. Sayfaların açılmalarında ya da sayfa içeriklerinin yüklenmesinde meydana gelen yarım saniyelik gecikmeler, ziyaretçilerin anında siteden ayrılmasına yol açar ve sitede kalma süresi düşer. Kullanıcıların web sitesinde kalma süresi düşmeye başladığı zaman, Google botları inorganik bir durum olduğunu tespit eder ve internet sitelerini, sıralamanın en altına indirir. Site hızı ve SEO kavramları, birbiriyle doğrudan bağlantılı sayılır ve internet sitelerinin tıklanma oranını etkiler.

Site Hızının Kullanıcı Deneyimine ve SEO’ya Etkisi

SEO optimizasyonlarının hazırlanma amacı, internet sitelerinin bilinirlik oranlarını artırmak ve sitelerin sıralamanın en üstüne çıkmasını sağlamaktır. Ancak Google, web siteleri için farklı bir hedef belirlemiştir. Google’nin web sitelerinden beklentisi, en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak ve kullanıcıların, aradıkları tüm bilgilere ulaşmasını sağlamaktır. Google tarafından belirlenen bu kriter, web sitelerinin yükselmesini sağlayan SEO için de oldukça önemli sayılmaya başlanmıştır. Kullanıcıların deneyimleri ön plana alındığı zaman, site hızının yavaşlığı bu deneyimi doğrudan etkilemiş sayılacaktır.

Google tarafından yapılan araştırmalarda, web sitelerinin yavaş yüklenmesi sebebiyle kullanıcılar, site açılmadan siteyi terk etmektedir. Aynı şekilde e-ticaret sitelerinin yavaş yüklenmesi sonucunda, müşterilerin %51’i siteden alışveriş yapmaktan vazgeçmiştir. Web sitesinin açılma hızı, SEO bilinirliği kadar e-ticaret sitelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Web sitesinin açılış ve yükleniş hızları düşük olduğu zamanlarda, siteye yüklenen içeriklerin kalitesinin bir önemi kalmayacaktır. Sitelerde yer alan içeriklerin okunabilmesi için ilk olarak site hızının artırılması ve kaliteli hale getirilmesi gerekir.

Web Sitelerinin Geç Açılmasına Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

İnternet sitelerinin çok geç yüklenmesine sebep olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
  • Hosting: Web sitelerinin kurulum ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla, kaliteli bir hosting servisine başvurulması gerekmektedir. İnternet sitesinin kurulum aşamasında düşük fiyatlı bir hosting servisi alındığı zaman, sitelerin ilerleyen dönemlerinde yavaşlama problemleriyle karşılaşılacaktır. Web sitesinin yüklenme hızları, hosting servislerinin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
  • Görsel Boyutları: İnternet sitesinde yer alan içeriklerin desteklenmesi ve içeriklerin daha zengin hale getirilmesi için görsellere yer verilmektedir. Ancak görsel içeriklerin boyutları ve çözünürlükleri, web sitelerinin yüklenme hızlarıyla doğrudan bağlantılı sayılmaktadır. Web sitesi içeriklerinin, kalitesini koruması ve site hızına etki etmemesi amacıyla sıkıştırma teknikleri kullanılmalıdır. PNG ve JPEG gibi sıkıştırma teknikleri kullanıldığı zaman, internet sitesinin açılışında ve içeriklerin yüklenişinde herhangi bir problemle karşılaşılmayacaktır.
  • Sosyal Medya Butonları: Sosyal medya hesaplarının kullanıcılara erişmesi amacıyla, web sitelerinin ana sayfalarında bağlantı butonları kullanılmaktadır. Sosyal medya butonları, dış bağlantı oluşturduğu için sayfanın yüklenme hızını olumsuz etkileyecektir.

Site hızının SEO’ya etkisini ortadan kaldırmak için yukarıda belirtilen faktörlere dikkat etmek gerekir.

5

Site Hızının SEO Üzerindeki Etkisi

Web sitelerinin açılması ve site içerisindeki içeriklerin yüklenme süreleri, site hızının SEO üzerindeki etkisiyle doğrudan bağlantılı sayılmaktadır. Web siteleri için uygulanan SEO optimizasyonlarının amacı, web sitelerinin Google sıralamasında en üste çıkmasını sağlamaktır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder