SEO’da Backlinck Ne Kadar Önemli?

606 0

Backlink nedir sorusunun cevabı, web siteyle alakadar olmakta olan herkes tarafından merak edilmektedir. Kısa bir açıklama yapmak gerekirse backlinck, SEO uyumlu bir web sitesinde bulunması üzerine başka bir web sitesi tarafından verilmekte olan link işlemine verilen addır. Web sitelerine verilmekte olan bu linkler; text içeriklerine ya da görsel resimlerin arka planlarında kullanılacak şekilde ayarlanabilmektedir. Backlink önemli mi tarzındaki düşüncelere cevaben, doğrudan istenilen web siteye yönlendirilen bir aracın, sitelerin değerini arttırarak erişilebilirliğinin fazlalaşmasını sağlamanın oldukça mühim olduğu söylenebilir. Günümüzde, tanıtım içeriklerinin içerisinde yer almakta olan backlinklerin daha faydalı ve işe yarar olduğunu söylemek mümkündür. Tanıtım yazılarının haricinde, görsel banner tasarımlarının arka planlarında yer almakta olan backlink kaynakları, Google tarafından oldukça önemsenmekte ve kullanıcılar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Backlink ve SEO İlişkisi

Backlink yani bir sitenin başka bir siteyi referans olarak göstermesi, Google tarafından oldukça sevilen ve özen gösterilen bir konudur. Güncel olmayan konuların gündemde olmasını engellemek adına önemli bir unsur olan SEO uygulamasının, Backlink ile birleşmesi sonucu güncel ve güvenilir bilgiler Google aramalarının en üst sıralamasında yerini almaktadır. SEO uyumlu içerikler olmadan, sitenin bir yere gelmesinin imkansız olması gibi backlink olmadan da sitenin yukarı sıralara çıkması imkansızdır. Ancak Google’nin dikkat ettiği bazı hususlar bulunmaktadır. Bir mal gibi alım satım işlemi gerçekleşen backlinkler, Google tarafından pek de hoş karşılanmamaktadır. Google’ın mantığına ters düşen bu hareket yerine, birbirleriyle ilişkili olan sitelerin backlink yapması ve gerçek içeriğin doğru bir şekilde hizmete sunulması gerekmektedir.

Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Backlink, web sitesinin ya da sosyal medya hesaplarında yayınlanan tanıtım yazılarının içerisine, doğrudan istenen siteye yönlendirmede bulunacak bir linkin eklenmesiyle yapılabilir. Ayrıca footer alanına verilecek olan, metin şeklindeki link sayesinde de backlink alınabilir. Sitenin içerisindeki benzer konulara sahip olan ilgili görsellerle desteklenmiş web sayfaları türeterek, bu mecralardan link vermek de seçenekler arasında yerini almaktadır. Backlink ne kadar önemli düşüncesi, doğrudan sitelere ulaşımı sağlayacak bir aracın var olduğunu benimsedikten sonra cevabını almış olmaktadır. Backlink sayesinde, istenilen site veya sitelere direkt olarak ulaşım sağlanmakta, sitelerin erişilebilirliği arttırılmaktadır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink oluşturmak için çeşitli yöntemlere başvurmakta olan sitelerin yaptığı bazı hatalar bulunmaktadır. Yapılan hatalardan ilki ve en önemlisi, link çöplüğüne dönmüş bir sayfadan backlink almaktır. Bu işlemin siteye hiçbir faydasının olmayacağı hatta zarar vereceği, şimdiden bilinmelidir. İçerisinde çok fazla link barındıran sayfalar, Google tarafından hoş görülmemektedir. Ayrıca bir gün içerisinde birden fazla sayfaya backlink vermeye çalışmak, yine yapılan büyük hatalar arasına girmektedir. Backlink oluşturmak için acele etmemek gerekir. Bir sayfada oluşturulmak istenen backlinklerin arasında en az 1-2 haftalık mesafe bırakılmalıdır. Ayrıca backlink verilecek sitenin içeriği, ilgili sitenin içeriğiyle alakalı olmak zorundadır.

Ne Tür Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlink alınacak sitelerin, oldukça kaliteli içeriklere sahip olması gerekmektedir. Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal alanlarda yapılacak reklamlar sayesinde, backlink alımı kolaylaşabilir. Çeşitli blog sayfaları, kaliteli içeriklere sahip olan forumlar ya da meşhur sözlüklerden backlink almak mümkündür. Ancak backlink alım işlemi için dikkat edilmesi gereken bir konu bulunmaktadır. Backlink alınacak sitelerin, Google tarafından banlanmış yani yasaklanmış siteler olmaması gerekmektedir. Banlanmış sitelere link vermek, Google tarafından geri itilmeye sebep olabilir. Bir sitenin banlandığını anlamak için, o sitenin linkinin Google’da aramak gerekmektedir. Eğer site en üst sıralarda çıkıyorsa, bu sitenin yasaklandığını göstermektedir. Bu tarzdaki sitelerin Backlink kullanımında tercih edilmemesi, sitenin geleceği için önemlidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

SEO’da Backlinck Ne Kadar Önemli?

Backlinck nedir sorusunun cevabı, web siteyle alakadar olmakta olan herkes tarafından merak edilmektedir. Kısa bir açıklama yapmak gerekirse backlinck, SEO uyumlu bir web sitesinde bulunması üzerine başka bir web sitesi tarafından verilmekte olan link işlemine verilen addır. Web sitelerine verilmekte olan bu linkler; text içeriklerine ya da görsel resimlerin arka planlarında kullanılacak şekilde ayarlanabilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder