SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Ne Kadar Maaş Alır?

1083 1

Gelişen bilişim sektörü internet alanında da bir takım yenilikler doğurmaya başladı. Pazarlama ve reklam dünyası için çok büyük bir alan olmuş olan dijital ortamda markalar imaj ve satış çalışmalarını çok büyük bir oranda bu ortamda gerçekleştirmektedir.

Rekabetin çok yüksek olduğu bu çağda markalar daima kendini yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Bir marka hitap ettiği kitleler için en iyisi olmak veya müşteri kazanmak istiyorsa internet dünyasından kendini soyutlayamaz. Markalar hedeflediği kitleye veya satışlara hızla erişmek veya piyasada var olabilmek için pazarlama dünyasının belkemiği olan bu dijital ortamda kendilerine yer edinmek için dijital pazarlama çalışmalarına ve uzmanlarına daima ihtiyaç duyar.

Bir dijital pazarlama dalı olan SEO Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Arama Motoru Optimizasyonu herhangi bir arama motorunda kişilerin bulmak istediği konuların aramasını yaparken kullandığı kelimelerin tespitini yaparak pazarlama aşamasında bir firmanın hangi kelimelerle aranırlarsa daha fazla verim edeceğini belirler. Bu en çok aranan kelimelerin genel adı anahtar kelimedir. Bir firma web sitesinin ziyaret sayısını en yüksek seviyeye çıkarmak istiyorsa bir Arama Motoru Optimizasyonu uzmanından destek almalıdır.

SEO Uzmanı Kimdir ve Ne İş Yapar?

Arama Motoru Optimizasyonu uzmanı olan kişiler  sadece en uygun anahtar kelimeyi belirme ve oluşturma işlevini yerine getirmez. Bir SEO uzmanı reklam hazırlama aşamasında strateji geliştir, aranan kelimelerin veya geri dönüşlerin sonucun değerlendirir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için ülkemizde maalesef henüz ilgili bölüm yoktur fakat bazı vakıf üniversitelerinin, halk eğitim veya özel eğitim merkezlerinin ilgili sertifika programlarından yararlanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sektörde staj yaparak başlayıp zamanla işin uzmanı olmak da sizler için ayrı bir seçenek olabilir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

SEO özel sektöre dayalı ve kişisel beceriler isteyen bir meslek dalı olması sebebiyle SEO uzmanlarının ne kadar maaş aldıklarını net bir şekilde ifade edemeyiz. Fakat minimum olarak 2000 TL kazandıklarını söyleyebiliriz. Sektörde bazı işletmelerin maaş artı pirim ödediklerini ifade etmeliyiz.

5

SEO Uzmanı Nedir

Gelişen bilişim sektörü internet alanında da bir takım yenilikler doğurmaya başladı. Pazarlama ve reklam dünyası için çok büyük bir alan olmuş olan dijital ortamda markalar imaj ve satış çalışmalarını çok büyük bir oranda bu ortamda gerçekleştirmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder

    Faydalı bir konu kaleme alınmış, kariyer sitelerine göre seo uzmanları ortalama 4,500 TL alıyor, ekstra katkı olacaksa belirtmek isterim.

    Seokaos Furkan 16/07/2020