SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

623 0

SEO, Search Engine Optimization açılımına sahiptir. Türkçe’ye Arama Motoru Optimzasyonu olarak geçmiştir. En basit tanımıyla, internet sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamaya sahip olmasına doğrudan etki eder. Seo nedir? sorusunun tanımı genel anlamda yapılabilir olsa da, kavramın tek başına ifade ettiği bu değildir. İnternette var olan sitelerin, kullanıcı deneyimini ve arama motorları kriterlerini karşılayacak şekilde optimize edilmelidir.
Seo çalışması olmadan optimize edilmiş sitelere sahip olabilmek mümkün değildir. Kişisel web siteleri için olduğu gibi kurumsal siteler için de olmazsa olmazlardan biri olarak tanımlanır.

SEO İşlemi

Seo nasıl yapılır? sorusuna sahip olanlar için temel olarak iki çalışma yolu bulunur. Tüm internet sitelerinin ihtiyacı olan SEO, başarılı şekilde yapılmadığı takdirde arama motorları gözünde spam olarak algılanmaya neden olabilecek belli başlı cezaları beraberinde getirir. Site içi seo ve site dışı seo çalışmalarının yürütülmesinde sitenin gereklilikleri dikkate alınarak çalışmaların yürütülmesi gerekir.

Site içi seo, sitenin; hız, tema, içerik, güvenlik ve SSL sertifikası gibi tamamen iç alanlarda düzenlenmesi anlamını taşır. Kullanıcıların aradıkları bilgilere erişimlerini kolaylaştırma mantığı üzerine kuruludur.

Site dış seo, sitenin; sosyal medya, forum siteleri, otoriter siteler ve diğer sitelerde tanıtılmasını sağlamaktır. Yeni siteler için tanınırlığı sağlamaya yönelik olarak yapılır.

SEO’nun Avantajları Nelerdir?

SEO, her web sitesi için gerekli olduğu gibi belli başlı avantajları da beraberinde getiren özelliğe sahiptir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

SEO avantajları:

  • Arama motorların yüksek sıralama
  • Güçlü altyapı
  • Kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri
  • Rakip sitelerde ayrılmak
  • İlk tercih edilen adres olmak
  • Daha çok ziyaretçi
  • Otoriterlik elde etme
  • Arama motoru kriterlerini karşılama avantajlarını sağlar.

Kurumlar için satışların artırılması ve potansiyel müşterilerin kesintisiz olarak site üzerinden aradıklarını bulabilmelerinde etkilidir. Seo çalışması nasıl yapılır? sorusu en çok merak edilen sorular arasında bulunur.

Seo analiz yapıldıktan sonra sitenin daha çok ziyaretçiye hitap edebilmesini ve aynı zamanda otoriterlik kazanmasına yönelik olarak yapılır. Site içi optimize edildikten sonra, backlink inşası ve sosyal medya yönetimiyle aktif olarak devam eder.

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır
5

Seo Nasıl Yapılır

2000 yılından itibaren reklam yayıncılarının taleplerini karşılama üzerine kurulmuş olan Google Adwords, reklamcılık hizmeti olarak devam etmektedir. Reklam veren kullanıcılar tarafından oluşturulan reklamların her biri, bireylerin arama yaptıkları kelimeyle belirli filtreler içerisinde ilişkilendirilerek eşlenir. Adwords reklamları Google’daki arama sonuçlarında her zaman en üst sırada bulunur. Günlük milyonlarca kişiye hitap eden bir arama motoru olması nedeniyle reklamların her birinde alınacak olan geri dönüş oranları son derece yüksek seviyede olur. Adwords reklam modelleri birbirinden kategori olarak ayrılan modellerdir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

    Yorum Gönder