Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

907 0

Semantik makale nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; arama motorlarında kullanılan algoritmaya ve kelimelere uyumlu bir makale yazmak için gerekli tekniklerin uygulanmasıdır. Semantik teknikler ile makalelerin yazılması durumunda ise arama motorunda daha üst sıralara çıkabilmek mümkün olmaktadır. Semantik teknikler ile bir makale yazılabilmesi için temelde anahtar kelime kullanımı vardır. Doğru anahtar kelimelerin makaleye yayılması ve gerektiği kadar sayıda kullanılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili profesyonel bir destek almak veya hangi anahtar kelimelerin seçilmesi gerektiğinin belirlenebilmesi için çeşitli araçların kullanılması mümkündür.

Semantik Makale Neden Önemlidir?

Bir makalede semantik teknik kullanılması o makale için büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü semantik makale tekniklerine göre hazırlanan makaleleri kullanıcılar daha fazla tercih etmektedirler. Kullanıcılar genellikle bir arama yaparken arayacakları konu ile ilgili kelimeleri tam yazmamaktadırlar. Dolayısı ile kelimenin kendisi ile beraber eş anlamlıları da kullanıldığında internet aramalarında makalelerin daha üst sıralarda çıkması durumu oluşabilmektedir.

Semantik Makalelerde Giriş Nasıl Olmalıdır?

Semantik makale nasıl yazılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; semantik makalelerin giriş kısmında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Makalenin giriş kısmında anahtar kelimenin olması gereklidir. Arama motorunun arama sonuçlarında ilgili makaleyi listeleyebilmesi için makalenin ilk kısmında o anahtar kelimeyi görmesi gereklidir. Giriş kısmının başlangıcı anahtar kelime ile yapılmalıdır.
 • Giriş kısmının devamında makalenin konusu ile ilgili ilgi çekici bilgilerin verilmesi gereklidir. Yazının bütünlüğünü bozmadan ziyaretçinin makaleyi okumaya devam etmesini sağlayacak bir anlatım olmalıdır.
 • İlgili makalenin sonuç kısmında anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır.

Semantik Makalelerde SEO Tekniği Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Semantik makale yazımında SEO tekniği uygulanırken dikkat edilecekler aşağıda belirtilmiştir:

 • Anahtar kelime ile makalenin içeriğinin uyum sağlaması gereklidir. Eğer anahtar kelime makale içeriği ile uyumlu değil ise ve makalenin konusunu kapsamıyor ise bu durumda makale SEO kurallarına uymuyor demektir.
 • Özgün olan ve kopya içerik olmayan makalelerin tercih edilmesi gereklidir. Bir makale eğer başka bir yerde kullanılmış ise bu makalenin aynen alınıp kullanılması arama sonuçları listesinde alt sıralarda kalmaya neden olmaktadır.
 • Makalenin uzunluğu hakkında kesin bir şeyin söylenmesi mümkün değildir. Hedef kitleye, konuya göre değişiklik gösterecek bir durumdur. İçeriği okuyacak olan ve siteyi ziyaret edecek olan kişilerin tatmin olabileceği uzunlukta bir makale hazırlanmalıdır.
 • Makalelerde kullanılan anahtar kelimelerin belirli bir oranda kullanılması gereklidir. Bir makale kaç kelimeden oluşuyor ise o kelime sayısının %2 veya %3’ü oranında makale içerisinde anahtar kelime kullanılmalıdır. Bu şekilde makalenin spam algoritmasına yakalanmasının önüne geçilmektedir ve arama sonuçları listesinde geriye düşmesi önlenmektedir.

SEO Uyumlu İçerikler İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO uyumlu içerikler için püf noktaları şöyledir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Kullanılan anahtar kelimeleri link köprülenebilmektedir.
 • Makalenin başlığında mutlaka anahtar kelime olmalıdır.
 • Makale başlıkları uzun olmamalıdır ve abartıdan kaçınılmalıdır.
 • İmla ve yazım kurallarına uygun içeriklerin hazırlanması gereklidir.
 • Anahtar kelimelere etiketlemeler yapılıyor ise bunların gereksiz olmamasına özen gösterilmesi gereklidir. Sayı olarak da aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Anahtar kelimelerin yoğunluğunun ayarlanması gereklidir. Ayrıca anahtar kelimelerin kalın, altı çizgili veya eğik şekilde belirtilmesi gereklidir.
 • En az 300 kelimeden oluşan içerikler hazırlanması tavsiye edilmektedir.
 • İçerikte yer alan görsellerin belirli bir kalitenin üzerinde olması ve boyutlandırmasının da doğru yapılması gereklidir.
 • Semantik makalelerde içeriğin daha fazla öne çıkabilmesi için kampanya yapılabilmektedir.
5

Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Semantik makale nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; arama motorlarında kullanılan algoritmaya ve kelimelere uyumlu bir makale yazmak için gerekli tekniklerin uygulanmasıdır. Semantik teknikler ile makalelerin yazılması durumunda ise arama motorunda daha üst sıralara çıkabilmek mümkün olmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder