Organik Hit Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

1088 1

Organik hit olarak tabir edilen kavram, doğal yollardan internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıları temsil etmektedir. İnternet sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar dikkat çektikçe, kullanıcılar kendi istekleriyle sayfayı ziyaret etmeye başlayacaktır. Bu kullanıcıların sayfayı ziyaret etmesi, organik hit kavramını hayata geçirmiş olur. İnternet siteleri için kullanılan organik hit kavramı, sitelerde paylaşılan içeriklerin güncel ve özgün olmasıyla birlikte değer kazanmaktadır. İnternet sitesi paylaşımları dikkat çekici oldukça, sayfaya gelen ziyaretçi sayısı periyodik olarak artacaktır. Organik hit nedir sorusunun cevabı, yazı içerisinde detaylıca açıklanmıştır.

Organik Hit Elde Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Organik hit kaynağını sağlamlaştırmak yani müşterilerin kendi istekleriyle siteleri ziyaret etmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken konular, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Özgün İçerik Üretimi: Sitelerde yer alan içeriklerin, tamamen özgün şekilde hazırlanması gerekir. Farklı yerlerden spinleme ya da kopyalamayla elde edilen içerikler, sitelerin Google sıralamasında en alt sıraya alınmasına ya da Google tarafından banlanmasına sebep olacaktır.
 • SEO Uyumlu Site: Sitelerde yer alan görsellerin ve yazıların, SEO uyumlu anahtar kelimelerle hazırlanması gerekir. SEO sayesinde, siteler Google sıralamasında ilk sıraya çıkar ve sitenin ziyaretçi sayısı artar.
 • Soru Cevap Bölümü: Web siteler üzerinden forum oluşturarak ya da soru cevap bölümlerini kullanarak, insanlarla etkileşim halinde kalınmalıdır.
 • E-Posta Aboneliği: E-mail aboneliği oluşturularak, sitelerde paylaşılan içerikler anında kullanıcılara iletilmelidir.
 • Backlink Erişimi: Forumlarda sorulan sorulara cevap verirken, internet sitesindeki konuyla alakalı yazıların linki kullanılmalıdır.
 • Sosyal Medya Hesapları: İnternet sitesinde yer alan içeriklerin, sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılması gerekmektedir.
 • Dikkat Çekici Başlık Kullanımı: Web sitesinde yer alan içeriklere, dikkat çekici ve SEO uyumlu başlıklar girilmelidir.

Yukarıda sıralanan maddeler, organik hit nasıl elde edilir sorusuna doğrudan cevap niteliğindedir.

Organik Hit Nasıl Gerçekleşir?

Organik hit kaynağının oluşması yani kişilerin doğal olarak siteleri ziyaret etmesi için etkili olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Arama motoru üzerinden site içeriklerine erişim sağlanır.
 • Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar üzerinden internet sitelerine erişilebilir.
 • Farklı sitelerde yer alan backlinkler üzerinden, sitelerle etkileşim sağlanabilir.
 • Direkt olarak internet sitesinin takipçisi olunabilir ve sitenin tüm paylaşımları incelenebilir.
 • E-posta üzerinden yayınlanan içerikler dikkat çekebilir.
 • Google reklamları üzerinden, sitelerden haberdar olunur ve ziyaretçi sayısı artar.

Web Sitelerinin Organik Sayılması İçin Belirlenen Kriterler

İnternet sitelerinin organik olarak nitelendirilmesi için değerlendirmeye alınan en büyük kriter, sitelerin doğal olması ve tamamen özgün içeriklerle kullanıcılarına hizmet vermesidir. Organik hit olarak nitelendirilen sitelerin genel koşulları aşağıda belirtildiği gibidir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Sitelerin ziyaretçi almasına kaynak olan faktörler incelenir. İnternet sitesine doğrudan giriş yapan kişilerin oranıyla birlikte, Google aramasıyla sitelere yönlendirme alınması ya da bağlantı üzerinden siteye erişim sağlanması değerlendirilmektedir.
 • Kullanıcıların internet sitesinde ne kadar süreyle kaldığı, Google tarafından önemsenmektedir. Kullanıcılar sitelere giriş yaptıktan sonra anında geri çıkarsa, Google sitelerin organik olmadığını düşünecektir.
 • Ziyaretçilerin internet sitesinde kaç farklı sayfayı gezdiği ve kaç yazıyı incelediği, sitenin organik olma katsayısını doğrudan etkileyecektir.
 • Web sitelerinde ziyaret edilen sayfaların türleri ve özellikleri, internet sitesinin organik olmasında etkilidir.

İnternet sitelerinin kullanım hacmi ve çeşitliliği, organik hit kurallarını doğrudan etkilemektedir. Sitelerin kullanım çeşitliliği olmadan organik hit elde edilmişse, organik hitin doğal yollardan elde edilmediği anlaşılacaktır. Organik hit elde etmek için kullanıcıların doğal yollarla sitelere gelmesi sağlanmalı ve sitede yer alan içerik türlerinin sayısı artırılmalıdır.

5

Organik Hit Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Organik hit olarak tabir edilen kavram, doğal yollardan internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıları temsil etmektedir. İnternet sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar dikkat çektikçe, kullanıcılar kendi istekleriyle sayfayı ziyaret etmeye başlayacaktır. Bu kullanıcıların sayfayı ziyaret etmesi, organik hit kavramını hayata geçirmiş olur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder

  Organik hit almanın pek kolay olmadığı anlaşılıyor. Doğrudan sitenin adresiniyazıp gelmesi organik hit olur mu? Organik hit için içerik çok önemli olduğu da belli. İçeriği geliştirmeye devam edilecek. Sağ olasın

  osman kuştepe 15/03/2020