Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

661 0

İnternet sitesine gelen ziyaretçilerin site içerisinde karşılaştıkları durumların tamamı, kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisini meydana getirmektedir. Web sitesinde yaşanan olumsuz ve olumlu durumlar, kullanıcı deneyiminin son durumunu meydana getirir. Web siteleri için oldukça kritik bir konu olan kullanıcı deneyimleri, fayda, teknik, tasarım ve kullanışlılık gibi etkenlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Eğer bir web sitesinin kullanıcı deneyimi potansiyeli düşük sayılırsa, SEO optimizasyonları yetersiz kalır ve internet siteleri, Google sıralamasında en alta indirilir.

SEO ve Kullanıcı Deneyimi Bağlantıları

Kullanıcıların web sitelerinde geçirdikleri süre boyunca, karşılaşılan durumların tamamı kullanıcı deneyimini ortaya çıkarmaktadır. Web sitelerinin olumlu ve olumsuz yönleri, kullanıcı deneyiminin son halini meydana getirir. İnternet sitelerinin Google sıralamasında en üstte yer almasını sağlayabilmek adına, SEO optimizasyonları kullanılmaktadır. SEO optimizasyonlarının temek amacı, Google araması esnasında kullanılan anahtar kelimeleri web sitesi içeriklerine dahil etmek ve bu kelimeler sayesinde Google aramalarında ilk sırada yer almaktır.

Eğer internet siteleri Google aramasının ilk sıralarında yer alırsa, daha fazla kişi tarafından görülür ve içeriklerin okunma oranında artış yaşanır. Ancak internet sitelerinin iç dizaynı ve ziyaretçilerin site içerisinde yaşadıkları durumlar, SEO’nun etkisini tamamen yok edebilir ya da daha fazla güçlendirebilir. SEO optimizasyonları ilk aşamada başarı getirse de kullanıcı deneyimlerinin olumsuz sonuç vermesi, SEO’nun tüm getirilerini ortadan kaldırmaya yeterlidir.

Google ve Kullanıcı Deneyimi Arasındaki İlişkiler

Google tarafından geliştirilen algoritmanın temel amacı, kullanıcıların aradıkları tüm bilgilere kolaylıkla erişebilmesi ve kaliteli bir site hizmeti alabilmesidir. Web sitelerinin açılışında yaşanan hız düşüklüğü, içeriklerin kopyalama olması, görsel içeriklerin görüntü kalitesinin düşüklüğü, sayfa içerisinde gezinme hızının yavaşlığı gibi etmenler, kullanıcı deneyiminin olumsuz sonuçlanmasına yol açmaktadır.

Ziyaretçilerine olumsuz bir kullanıcı deneyimi sunan siteler, Google algoritmaları tarafından anında tespit edilerek, Google sıralamasından düşürülmektedir. Google sıralamasında en üstte yer almak için uygulanan SEO stratejilerinin etkileri, Google tarafından belirlenen kullanıcı deneyimi sebebiyle geçersiz hale gelecektir. Google tarafından başarılı sayılan sitelerden bir tanesi haline gelmek için kullanıcı deneyiminin SEO’ya etkisi dikkate alınmalı ve bu yönde başarı sağlayacak çalışmalar yürütülmelidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Web Sitesi Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

İnternet sitelerinin kullanıcılar tarafından tercih edilebilir düzeye gelmesini sağlamak için bilinmesi gerekenler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Kullanıcı deneyimi ve SEO optimizasyonları arasındaki ilişki çok iyi değerlendirilmeli ve iki strateji de kusursuzca uygulanmalıdır.
 • User Ewperience çalışmalarına başlamadan önce, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların özellikleri tespit edilmelidir. Kullanıcı hedefinde yer alan kitlenin yaş aralığı, demografik yapısı, cinsiyeti ve eğitim durumu gibi faktörler, web sitesi kullanıcı deneyimi stratejilerini doğrudan etkileyecektir.
 • Web sitesi tasarımlarının, kullanıcı deneyimlerini doğrudan etkilediği unutulmamalıdır. Kullanıcıların aradıklarını rahatça bulabildikleri ve göz alıcı tasarımlar, kullanıcı deneyimi için artı bir faktör sayılmaktadır.
 • Web sitesiyle bire bir örtüşen ve Google tarafından yükseltilen siteler incelenmelidir.
 • Web sitesinin, her açıdan tutarlı olması gerekir.
 • Web sitesinde yer alan içerikleri, kullanıcı deneyimine dikkat ederek hazırlamak gerekir.
 • İnternet sitelerinin içinde farklı araçlar ve formlar kullanılarak, kullanıcılara kolaylıklar oluşturulmalıdır. Bağlantı butonları, kısa yollar ve kullanıcıların bilgilerini paylaşabilecekleri forumlar, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecektir.
 • İnternet sitesinde sadece yazılı içerikler kullanılmamalıdır. Yazılı içeriklerle aynı konulara değinen video içerikler oluşturularak, ziyaretçilerin sitede daha uzun süreyle kalması ve aranan bilgilere kolaylıkla ulaşmaları sağlanabilir.
 • A/B testlerinin düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Kullanıcıların hangi tasarımlardan hoşlandığını belirlemek için A/B testlerinin sonuçları dikkate alınmaktadır.

Kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisini olumlu yönde ilerletebilmek adına, yukarıda belirtilen faktörlerin tamamının, eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekir.

5

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

İnternet sitesine gelen ziyaretçilerin site içerisinde karşılaştıkları durumların tamamı, kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisini meydana getirmektedir. Web sitesinde yaşanan olumsuz ve olumlu durumlar, kullanıcı deneyiminin son durumunu meydana getirir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder