Google Cezalarından Kurtulma Rehberi

575 0

Web sitelerinin paylaşımlarında yapılan tüm hatalar, Google tarafından cezalandırılmaya yol açabilir. Google cezalarından kurtulma rehberinde yer alan araçlar ve tekniklerle, Google cezalarının giderilmesi ve sitelerin eskisi gibi SEO sıralamasında yükseltilmesini hedeflemektedir. Web sitelerinin yanlış backlink kullanması, kopya içeriklerin yayınlanması, gerçek olmayan ziyaretçi takipleriyle web sitesinin sıralamada yükseltilmesi ya da zararlı içeriklerin kullanılması gibi faktörler, web sitelerinin ceza almasına sebep olmaktadır. Google tarafından verilen cezalar, algoritma ve manuel olmak üzere iki farklı başlık altında incelenmektedir.

Google Manuel Cezalar Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Web sitesinin Google tarafından cezalandırıldığını düşünen kişiler, Google Search Console hesabını kontrol etmelidir. Google Search Console mülküne sahip olan web siteleri, Google tarafından cezalandırıldığı durumda bildirimlerle uyarılmaktadır. Google Search Console bildirimleri, sadece manuel Google cezaları için uygulanmaktadır. Hesapta yer alan bildirimlerde, web sitesinin aldığı ceza türü, ceza alma nedeni ve bir daha ceza almamak için yapılması gereken hatalar konusunda detaylı bilgilendirmeler yapılacaktır. Manuel ceza alındığı tespit edildikten sonra, Console hesabında belirtilen hatalar giderilmeli ve sitedeki içerikler temizlenmelidir. Eğer SEO çalışmaları sebebiyle ceza alınmışsa, tüm SEO içerikleri temizlenmeli ve sitenin sıfırdan düzenlenmeye başlandığı ispatlanmalıdır. Google cezalarından kurtulma aşamasında, pes edilmemeli ve dürüst davranılmalıdır.

Google Algoritma Cezalarının Özellikleri

Google algoritma cezalarına çarptırılan web siteleri, manuel ceza alan sitelere göre daha zorlayıcı bir süreçle karşı karşıya kalmaktadır. Web sitesine algoritma cezası verildiği zaman, siteye hiçbir bilgilendirme yapılmamaktadır. Web sitesinin algoritma cezası alıp almadığını tespit etmek için site verileri dikkatlice incelenmelidir. Ceza tespitinin ardından, algoritma cezasının hangi alanda uygulandığı ve etkileri tespit edilmelidir. Google tarafından hazırlanan Panda ve Penguin algoritmaları, bu cezanın kaldırılması için kullanılan teknikleri iptal etmiştir. Web sitelerinin algoritma cezasıyla karşılaşması, geri dönüşü zor bir sürecin başlangıç haberidir. Web sitesinin algoritma cezası aldığını tespit etmek için Semrush adlı uygulamadan yardım alınmalıdır. Uygulamada yer alan “Domain Analytics” sayfasının incelenmesinin ardından, web sitesinin algoritma cezası alıp almadığı öğrenilebilir.

Google Cezalarını Kaldırmak İçin Backlink Temizleme

Web sitelerinin Google cezalarıyla karşılaşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, içeriklerde kullanılan zararlı backlinklerdir. Link odaklı ceza alan web sitelerinin cezadan kurtulması için sitelerdeki backlinkler düzenli olarak denetlenmelidir. Backlink denetimi sayesinde, içeriklere zararlı bağlantıların gelmesi engellenir. Link denetimi aşamasında yapılması gereken ilk şey, içeriklerdeki linklerin yer aldığı detaylı bir liste oluşturmaktır. Çıkarılan bağlantı listesi, Semrush, Moz, Ahrefs, Kerboo ya da Link Research Tools araçlarından bir tanesinde denetlenmelidir. Web sitesi backlink denetimi aşmasında, bir ya da birden fazla araç kullanılabilir. Backlink listesi hazırlandıktan sonra, araçlar üzerinden linklerin incelemesi yapılmalıdır. İyi ve kötü amaçlarla hazırlanan backlinkler belirlendikten sonra, kötü amaçlı linklerin içeriklerden çıkarılması gerekir. Google cezaları rehberinin ilk kurallarından olan backlink denetimi, doğru ve düzenli şekilde yapılması durumunda Google cezalarının kalkmasına yardımcı olacaktır.

Google Cezalarından Kurtulmak İçin Web Sitesi İçerikleri Temizlenmelidir

Google cezalarının alınmasının tek sebebi, içeriklerdeki hatalı kullanımlar ve bağlantılardır. İçeriklerde kullanılan yanlış kelime ve kelime grupları, yasaklı söylemler, noktalama işareti hataları, kopya metinler ya da zararlı backlinkler, web sitesinin zaman içerisinde ceza almasına yol açacaktır. Web sitesi içeriklerinde yapılan hatalar, SEO planlamasını zarara uğratır ve zaman içerisinde sitenin organik ziyaretçi katsayısı düşer. Web sitesinin, içerikler sebebiyle Google cezalarına maruz kaldığı tespit edilmişse, siteye ve SEO planlamasına zarar veren içeriklerin siteden uzaklaştırılması gerekir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Cezalarından Kurtulma Rehberi

Web sitelerinin paylaşımlarında yapılan tüm hatalar, Google tarafından cezalandırılmaya yol açabilir. Google cezalarından kurtulma rehberinde yer alan araçlar ve tekniklerle, Google cezalarının giderilmesi ve sitelerin eskisi gibi SEO sıralamasında yükseltilmesini hedeflemektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder