Google Cezaları Nelerdir?

909 0

Google cezaları nelerdir sorusunun cevabı olarak, Google cezaları aşağıda listelenmiştir:

 • Sandbox: Google sandbox cezası, filtreleme cezası olarak kabul edilir. Bir sitenin sandbox’a düşmesi durumunda; sitede ani hit, sitede gerçekleşen index kaybı, bazen aramalardan çok geriye düşerken bazen de aramalarda hiç görünmeme gibi durumlar gerçekleşebilir.
 • -30, -60, -90 Cezası: Kalitesiz backlink verilmesi ve site içi optimizasyona dikkat edilmemesi gibi durumlarda, sitenin arama sonuçlarında 30 ile 90 arası bir sıralama düşüşü yaşaması durumudur.
 • -900+ Cezası: Sandbox’a girmeden önceki uyarı cezasıdır. Birden fazla gerilere düşebilmeye neden olan bir cezadır. Linklerden dolayı verilen bir ceza olduğu için linklerin düzeltilmesi durumunda, eski sıralamaya yakın bir sıralamaya tekrar ulaşılabilir.
 • Kopya İçerik Cezası: Özgün içerik yerine kopya içerik hazırlamış olan siteler sıralamada geridedirler. Ayrıca bu siteler sayfa olarak ön sayfalarda yer alıyor olsa dahi, Google izin vermediği için yükselme gibi bir imkanları yoktur. Trustrank değerinin düşük olması demek, sıralamada geride olmak demektir.
 • Bomb Cezası: Siteye çok fazla link alınması durumunda bazen normal şartlarda üst sıralarda olunan kelimelerde daha alt sıralarda yer alma durumu gerçekleşebilir. Dolayısı ile bomb cezasından kurtulmak için kalitesiz olan linkler silinmelidir. Özellikle gerilemeye sebep olan kelime tespit edilmiş ise; bu kelime için verilen linklerin de azaltılması gereklidir.
 • Clooking: Her zaman önce kaliteye önem veren Google’ın kalite kurallarına içeriğinde uymuyor olmasına rağmen, SEO kurallarına uyan sitelere verilen cezalardır. Bu sitelerin şikayet edilebilmesi için bir şikayet sayfası vardır.
 • Sıra Cezası: Kaldırılmış olan bir cezadır ve sıralamada 6 sıra düşülmesine neden olur.

Google’ın En Ağır Cezası Hangisidir?

Google’ın verdiği cezalar içerisinden şartları en ağır olanı sandbox cezasıdır. Çünkü filtreleme kaynaklı olan bu ceza için Google deindex cezası verir. Ayrıca ani sıralama kaybının ve maddi kayıp yaşatmasının yanı sıra, site sahibinin prestijini de fazlasıyla zedeleyen bir durumdur.

Google Neden Ceza Verir?

Google içeriklerin özgün ve kaliteli olmasını istediği için, kendisinin belirlediği kalite şartlarına uymayan sitelere caydırıcı olabilmesi adına bu cezaları uygular.

Site Google’dan Ceza Aldığında Ne Yapılmalıdır?

Site Google’dan ceza aldığında sırası ile yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kişinin ceza alma sebebine göre hatasını tespit etmesi gerekmektedir. Bunun için Google kalite politikaları okunmaktadır. Eğer kişi black hat SEO yapmış ise ve bundan dolayı ceza almış ise; Google arama motorundaki arama sonuçlarından sitesi kaldırılacağı için, bu durum kişiyi büyük bir maddi kayba uğratır.
 • Google’ın sitenin tamamını mı yoksa bir kısmını mı arama sonuçlarından kaldırdığının tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer içeriğin bir kısmı sınırlandırılmış ise bu sadece Google’ın verdiği bir uyarıdır. Fakat içeriğin tamamının kaldırılması durumunda Google Penalty alınmış demektir.
 • Sorunun kaynağını bulduktan sonra yapılması gereken, sorunu çözmektir. Dolayısı ile sitedeki hangi içerikte veya içeriklerde problem var ise; bunların Google kalite politikasına göre düzeltilmesi gerekmektedir.
 • Hatayı düzelttikten sonra Google ile iletişime geçerek, hatanın düzeltildiğinin bildirilmesi gerekmektedir.

Google Cezalarını Yaşamamak İçin Neler Yapmalı?

Google cezalarını yaşamamak için; öncelikle Google’ın ceza verdiği durumlar ve bunların nedenleri incelenmelidir. Bazı durumlarda ceza verilmesinin nedeni daha kaliteli bir içeriğin sahibi olan internet sitelerinin sayılarının artmasıdır. Dolayısı ile kaliteli içeriğe sahip, kaliteli ve kurallara uygun bir sitenin Google cezalarını yaşaması söz konusu değildir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Cezaları Nelerdir?

Google’ın verdiği cezalar içerisinden şartları en ağır olanı sandbox cezasıdır. Çünkü filtreleme kaynaklı olan bu ceza için Google deindex cezası verir. Ayrıca ani sıralama kaybının ve maddi kayıp yaşatmasının yanı sıra, site sahibinin prestijini de fazlasıyla zedeleyen bir durumdur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder