Başarılı Blog Yazıları Yazabilmek İçin Kullanmanız Gereken Araçlar

614 0

Blog içerikleri üretmek için kullanılabilen belli başlı araçlar bulunmaktadır. Blog yazılarının denetimi, düzenlenmesi ya da içeriklerin belirlenmesi gibi birçok alanda, blog araçları kullanılmaktadır. Blog yazılarının kalitesinin arttırılması için, Google Search başta olmak üzere birçok araçtan yardım alınmaktadır. Başarılı blog yazıları yazarak, blog sitelerinin ziyaretçi oranları arttırılmalıdır. Sitelerin ziyaretçi ve dönüşüm oranları yükseldikçe, sitelerden elde edilen getiriler artacaktır.

Başarılı Blog İçerikleri Üretmek İçin Hangi Araçlar Kullanılmalıdır?

Blog yazılarını hazırlama aşamasında kullanılan araçlar, kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Blog içeriklerinin oluşturulmasında kullanılan temel araçlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Linkedin Pulse
 • Google Search
 • Google Keyword Planer
 • Trello
 • Evernote
 • Quora
 • Google Trends
 • Desk
 • Hemingway
 • Egg Timer

Yukarıda sıralanan araçlar, blog yazılarının konusunun belirlenmesinde, yazım kurallarının denetlenmesinde, görsel seçiminde ya da blog yazılarının planlanmasında yardımcı olacaktır.

Başarılı Blog Yazısına Başlamadan Önce Konular Belirlenmelidir

Blog içeriklerinin konuları belirlenmeden, blog yazılarına başlanamaz. Blog yazılarının konuları hakkında fikir sahibi olmayan kişiler, blogların yayınlandığı ülkelerdeki Twitter gündemlerini takip edebilirler. Blog yazılarının konularının belirlenmesinde kullanılan araçlar ve özellikleri aşağıda açıklanmıştır:

 • Linkedin Pulse: Twitter üzerinden gündemin genel konuları öğrenilirken, Linkedln üzerinden konulara ait daha profesyonel fikirler elde edilmektedir. Belirli bir konu başlığı girildikten sonra, konu başlığına yakın olan farklı konulara Linkedln üzerinden ulaşılmaktadır.
 • Google Keyword Planer: Google Adwords reklamlarının yayınlanması aşamasında anahtar kelime hizmeti veren uygulama, kullanıcıların merak ettiği trend konuları bir arada toplamaktadır. Uygulama üzerinden belirli anahtar kelimelere arama yapıldıktan sonra, aynı konuyla bağlantılı diğer kelime ve kelime gruplarına da ulaşılacaktır.

Blog Yazılarının Konusu Hakkında Araştırma Yapılmalıdır

Blog içeriklerinin konuları belirlendikten sonra, elde edilen konuyla ilgili detaylı araştırma yapılmalıdır. Okurun dikkatini çekecek yeni bir konu keşfedildiği zaman, konunun tüm derinliklerine inilmeli ve detaylı araştırma yapılmalıdır. Google Serach ve Quora uygulamaları kullanılarak, elde edilen konuyla ilgili anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Quora uygulaması kullanılarak, popüler soru cevap platformları üzerinde analiz yapılmaktadır. Platformda konuyla alakalı gerçek kullanıcılar tarafından sorulan ve cevaplanan sorular tespit edilerek, bu konulara bloglarda yer verilmelidir. Son olarak Google Trends aramalarında, blog yazılarının konularıyla ilgili popüler aramalara yer verilmelidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Blog İçeriklerinin Yazımını Kolaylaştıran Araçlar ve Özellikleri

Blog yazımını denetlemek ve yazımın daha kolay hale gelmesini sağlamak için belli başlı uygulamalar kullanılmaktadır. Blog yazılarının denetlenmesinde ve programlanmasında etkin olan araçlar ve özellikleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Hemingway: Ücretsiz tool hizmeti sunan Hemingway uygulaması, hazırlanan içeriklerin okunabilirliğini ve komplex bir yapıda olup olmadığını test etmektedir. Hemingway uygulamasının yazıların denetiminde kullanımıyla, Google aramalarında kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler üretilebilir.
 • Desk: Mac bilgisayarlarda kullanılabilen uygulama, blog yazıları için temiz bir ara yüz oluşturulmaktadır. Program üzerinden blog yazıları oluşturulduktan sonra, Facebook, WordPress, Blogger ya da Tumblr gibi platformlarda içeriklerin paylaşımı yapılmaktadır.

Blog Yazılarına Eklenen Görsellerin Seçiminde Dikkatli Olunmalıdır

Blog içeriklerinde görsel kullanımı, içeriklerin okunma oranını arttırmaktadır. Blog yazıları için belirlenen konularda, içerik yazılarına uygun görseller seçilmeli ve yazı içerisine eklenmelidir. Okuyucuların konular hakkında fikir sahibi olmasını sağlayan görseller, Google aramalarında da blogların ilk sıraya çıkmasına yardımcı olmaktadır. İnternetten sıradan fotoğraf indirmek yerine, özgün fotoğraflar çekilmeli ya da fotoğraf tasarımları yapılmalıdır. Özgün fotoğraf üretmekte zorlanan bloggerlar, stok fotoğrafların yer aldığı sitelerden fotoğraf temin edebilirler. Sitelerde belirlenen fotoğraflar, kategoriye göre ücretli ya da ücretsiz şekilde kullanılmaktadır. Meme Generator ve benzeri stok sitelerinden görsel seçimi yaptıktan sonra, seçilen görseller üzerinde oynama yapılabilir.

5

Başarılı Blog Yazıları Yazabilmek İçin Kullanmanız Gereken Araçlar

Blog içerikleri üretmek için kullanılabilen belli başlı araçlar bulunmaktadır. Blog yazılarının denetimi, düzenlenmesi ya da içeriklerin belirlenmesi gibi birçok alanda, blog araçları kullanılmaktadır. Blog yazılarının kalitesinin arttırılması için, Google Search başta olmak üzere birçok araçtan yardım alınmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder