Backlink Denetimi Nasıl Yapılır?

592 0

Web sitelerinin SEO sıralamasını ve etkileşim oranını arttırmak amacıyla alınan backlinkler, Google ve benzeri arama motorları tarafından geliştirilen araçlarla denetlenmektedir. Web siteleriyle başka siteler arasında bağlantı kuran ve okurları web sitesine yönlendiren backlinkler, dikkatli davranılmaması durumunda sitelerin zarar görmesine sebep olabilir. Web sitelerinin zarar görmemesi amacıyla düzenli olarak backlink denetimi yapmak ve siteleri zararlı bağlantılardan temizlemek gerekir. Backlink denetimi nasıl yapılır türündeki soruların cevabı, makale içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Backlink Denetiminin Önemi ve Özellikleri

Web sitelerine alınan backlinklerin, en az 2 haftada bir denetlenmesi gerekir. Web sitelerinin etkileşim oranını yükseltmek amacıyla kullanılan en eski yöntemlerden bir tanesi olan backlink, kötü amaçlı sitelerin saldırısını da beraberinde getirebilir. Web sitelerinin SEO stratejilerine destek olması amacıyla planlanan backlink çalışmaları, kötü niyetli sitelerin saldırısına maruz kalabilir. Yanlış backlinklerin içeriklere eklenmesi, web sitesinin SEO değerlerini düşürebilir, hatta sitelerin Google tarafından banlanmasına yol açabilir. Hayalet sitelerin ya da kötü amaçlı sitelerin saldırılarıyla web sitesinin zarar görmemesi için çeşitli SEO araçlarının kullanılması ve içeriklerin düzenli olarak denetlenmesi gerekir. Web sitelerinin backlink saldırılarına maruz kalmasını önlemek için backlink denetimleri aksatılmamalıdır.

Backlink Denetiminde Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Web sitelerine alınan bağlantıların güvenirliğini test etmek amacıyla gerçekleştirilen backlink denetimleri için kullanılması tavsiye edilen başlıca SEO araçları aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  • SemRush: Web sitelerine alınan backlinklerin denetimi için kullanılacak ücretsiz araçlardan bir tanesi SemRush denetim araçlarıdır. Web sitelerinin saldırı altında olup olmadığını test etmenin yanında, içeriklere eklenen backlinklerin gerçekliğini de incelemektedir. SEO planlama araçlarından bir tanesi olduğu için sitelerin SEO değerlerini ve dönüşüm oranlarını da raporlayacaktır.
  • Ahrefs: Web sitesindeki içeriklere dahil edilen backlinklerin denetimi için ücretsiz kullanım imkânı sunmaktadır. Sahte backlinklerin tespitinde ve siteden temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Backlink kullanımının, SEO planlamasına olan etkilerini teyit etmek için de Ahrefs raporlarına başvurulabilir.

Backlink denetimi yapımında kullanılan araçların deneme sürelerine ve denetim için talep edilen hizmetlere göre, belli başlı ücretlendirmelerle karşılaşılabilir.

Temel Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitesine gelen backlinklerin ayrıştırılması için temelde backlink analizine başvurulmalıdır. Backlinklerin kaç tanesinin doğal yollarla geldiği, kaç tanesinin spam olarak geldiğin temel analizlerde kendini belli edecektir. İlk aşamada web sitesini Site Explorer’a başlamak gerekir. Sitenin bağlanmasının ardından, backlink profiliyle rakip sitelerin backlink profilleri karşılaştırılmalıdır. Explorer üzerinden, son dönemde kaç backlink alındığı ve bu backlinklerin getirileri hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Web sitesinde yer alan backlink bağlantılarıyla, rakip sitelerden bir tanesinin bağlantısı kıyaslanmalıdır. Hangi sitenin daha fazla organik ziyaretçi elde ettiği, yapılan inceleme sonucunda kendisini belli edecektir. Backlink denetimi aşamasında, rakip kaynaklara getiri sağlayan backlinklerin tespit edilmesi ve aynı bağlantıların sitelere alınması gerekir. Temel analiz aşamasında, backlinklerin alınmasından itibaren siteye uygulanan negatif SEO saldırısının olup olmadığı incelenmelidir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Web Sitesinde Derin Backlink Analizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Temel analiz aşamasında dikkat çeken backlinkler, ikinci aşamada detaylıca incelenmeye alınmalıdır. Web sitesine zarar veren backlinklerin, denetim sonunda temizlenerek siteden uzaklaştırılması gerekir. Kötü bağlantılar tespit edildikten sonra, Site Explorer üzerinden yönlendirilmiş IP adreslerinin verilerinin yer aldığı raporlar kullanılmalıdır. Zararlı backlinkler ayrıştırıldıktan sonra, web sitesi içeriklerinden temizlenmeli ve sitelerin güvenliği tekrardan sağlanmalıdır. Web sitelerinde backlink denetimi yapılırken, bağlantıların sitelere organik dönüşüm sağlayıp sağlamadığı denetlenmelidir. Backlink denetiminde zararlı olduğu düşünülen bağlantıların, beklenenin aksine faydalı olma ihtimali olduğundan, hiçbir zaman tek taraflı analizlerle hareket edilmemelidir.

5

Backlink Denetimi Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin SEO sıralamasını ve etkileşim oranını arttırmak amacıyla alınan backlinkler, Google ve benzeri arama motorları tarafından geliştirilen araçlarla denetlenmektedir. Web siteleriyle başka siteler arasında bağlantı kuran ve okurları web sitesine yönlendiren backlinkler, dikkatli davranılmaması durumunda sitelerin zarar görmesine sebep olabilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder