Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

777 0

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Google’ın para ile alınmış bir backlink olarak sanmaması için alınan backlinkin anahtar kelime ile eşleşen bir URL’ye sahip olmaması gereklidir.
  • Özellikle ana sayfalara backlink almak yerine alt sayfalara backlink almaya dikkat edilmesi gereklidir.
  • Video backlink, blog backlink, PDF backlink gibi alınan backlinklerin türlerinin çeşitlendirilmesi gereklidir.
  • Backlink alınan web sitesinin içeriğinin özgün ve kaliteli bir şekilde hazırlanmasına dikkat edilmesi gereklidir.
  • Backlink alımlarının dikkatli yapılması gereklidir. Zaman içerisinde doğal görülecek şekilde backlink alımı yapılmalıdır.

Domain Otoritesi ve Page Authority

Bir sayfaya backlink alırken ilgili sayfanın page authority puanına ve domain authority puanına dikkat edilmesi gereklidir. Domainin yaşı, web sitesi içerisindeki içeriklerin özgünlüğü, alınan linkler DA ve PA puanlarını etkileyen unsurlardır. Eğer bir web sitesinden backlink alınacak ise bu web sitesinin DA puanının 30 ve üzeri olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Trustrankın Backlink Alımında Önemi

Backlink alırken bir web sitesinin trustrank değerine de bakılması gereklidir. Trustrank değeri; Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından ortaya atılan bir hesaplama tekniğidir. Spam ile mücadele edebilmek adına ortaya çıkartılmıştır. Backlink alınacağı zaman trustrank değerinin 3.000 ve üzeri olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Güven Akışının ve Kaynak Akışının Backlink Alırkenki Önemi

Güven akışı trust flow ve kaynak akışı da citation flow olarak bilinmektedir. Trust flow değerinin yüksek olması, web sitesinin kalitesinin de yüksek olması anlamına gelmektedir. Citation flow değerinin yüksek olması ise web sitesine verilen linklerin kalitesinin yüksek olması demektedir. Trust flow ile citation flow değerlerinin belirli bir orantıda olması gerekmektedir. Aralarında büyük fark olması durumunda ilgili web sitesinin ceza yeme ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Backlink Alırken SEO Visibility Raporuna Bakmak

SEO visibility raporu; bir web sitesinin arama morlarındaki görünürlüğü ve bulunabilirlik oranı ile ilgili çeşitli ölçümlere ve verilere ulaşabilmeyi sağlamaktadır. SEO visibility raporunda ara ara düşüşlerin görülebilmesi normaldir veya rapor sonuçlarındaki grafikte devamlı olarak yükselme gözlenemeyebilmektedir. Ancak devamlı olarak bir düşüş görülüyor ise bu durumda backlink alınan web sitesinden backlink alınmasının durdurulması gereklidir. Çünkü bundan zarar görüldüğü anlaşılmaktadır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

New Lost Backlinks Orantısı

Yeni backlink alınabileceği gibi backlink kaybı da yaşanabilmektedir. Alınan backlinklerin kalitesi ile kaybedilen backlinklerin kalitesinin belirli bir orantı içerisinde olması gereklidir. Eğer alınan backlinkler, kaybedilen backlinlere göre daha düşük kalitede ise; bu durumda sitede çeşitli dalgalanmalar gözlenebilmektedir. Bu sayede web sitesinin ilerleyen zamanlarda bu durumdan zarar görüp görmeyeceğinin anlaşılması mümkündür. Eğer backlink kaybı yaşanıyor ise; yerine gelen backlinklerin kaliteli olmasına özen gösterilmesi gereklidir.

Backlink Alımında Link Çıkışına Dikkat Edilmesi

Bir web sitesinden backlink alınıyor ise; diğer web sitelerine link çıkışının düşük olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Örnek vermek gerekir ise; bir haber sitesindeki link çıkışlarına bakıldığında, bir blogtan yapılan link çıkışları ile farklı sayılarda oldukları gözlenmektedir.

Backlink ve Sosyal Medya

Backlink alınan web sitesinin sosyal medya hesabının da aktif olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Sosyal medya paylaşımlarını aktif olarak yapması backlink kalitesini arttıran bir durumdur.

Backlink ve Alaka Düzeyi

Bir web sitesinden backlink alınırken ilgili web sitesi ile benzer faaliyet alanlarının olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Alakasız bir web sitesinden backlink alınması web sitesinin kalitesinde düşüş meydana getirmektedir. Backlink almak için öncesinde backlink alınan web sitelerinin kaynaklarına da bakılması gerekmektedir.

5

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sayfaya backlink alırken ilgili sayfanın page authority puanına ve domain authority puanına dikkat edilmesi gereklidir. Domainin yaşı, web sitesi içerisindeki içeriklerin özgünlüğü, alınan linkler DA ve PA puanlarını etkileyen unsurlardır. Eğer bir web sitesinden backlink alınacak ise bu web sitesinin DA puanının 30 ve üzeri olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder