Wikipedia Türkiye’de Erişime Açıldı

630 0

Türkiye’de Wikipedia girişinin açılması, Anayasa Mahkemesi kararı ile gerçekleşti. Türkiye’de şuan erişimi serbest olan Wikipedia, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince yapılan işlemlere bağlı olarak, Türkiye’de kullanım için sakıncalı bulunmayarak, tekrar erişime açılma kararı alınmıştır. Wikipedia Türkiye’de erişime nasıl açıldığı, güncellemeleri, ön izleme ve kanalık mod özelliği, erişime açılma tarihi hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Wikipedia Türkiye’de Erişime Nasıl Açıldı?

Wikipedia’nın erişiminin açılması sırasında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Anayasa Mahkemesi, Wikipedia erişiminin engellenmesini hak ihlali sayan gerekçe ile resmi gazeteye başvuru yaparak, gerekçeyi yayınlamıştır.
 • Erişime açılma işlemi için süreç mahkemece başlatıldı.
 • Önceden, erişime ilişkin verilen karar, süreç içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi kanalıyla kaldırılmıştır.
 • Bu karar, BTK ‘ya gönderilerek, incelenmesi sağlanmıştır.
 • BTK tarafından yapılan incelemeler ile yerel mahkemece alınan karara bağlı olarak, internet sağlayıcı servislere duyuru ve bildirim yapılması işlemleri gerçekleştirilmiştir.
 • Yapılan bildirimler üzerin Wikipedia üzerinde bulunana erişim engellinin kaldırılması işlemi tamamlanmıştır.

Verilen yasal karar ile kaldırılan erişim engelli sayesinde güncel tarihler içerisinde internet üzerinden Wikipedia’nın kullanımı aktif olarak gerçekleştirilmeye açık halde bulunur.

Wikipedia Güncellemeleri

Wikipedia yenilikleri, Türkiye’de adresin erişime kapalı olduğu anda gerçekleşen biz dizi değişimi içerir. Türkiye tarafından kullanılmadığı dönemde Wikipedia için yapılan güncellemeler şu şekilde sıralanırlar:

 • Ön izlemem özelliği güncellemesi,
 • Mobil Kullanımda Karanlık mod özelliği, Wikipedia içeriğine eklenen güncellemelerdir.

Yapılan güncelleme işlemleri ile adres kullanıcılarının daha basit ve avantajlı koşullar içerisinde Wikipedia kullanımı sağlamları hedeflenmiştir. İki farklı yeni güncelleme sayesinde makale içeriklerinin ön izleme şartları içerisinde görülebilmesi sağlanır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Wikipedia Yeni Ön İzleme

Wikipedia yeni ön görme özelliği hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Türkiye’de erişimin engelli olduğu dönemde gelen yeni güncellemelerden biri ön izleme özelliğidir.
 • Makale başlıklarının üzerine gelinmesi ile makale konusu hakkında kısa bilginin görüntülenmesi, ön izleme ile sağlanır.
 • Bu işlem ile makaleler hakkında konu sahibi olunarak, tıklama veya tıklama kararı alınır.
 • Konuyu görmek için içeriğe giriş yapamaya gerek duyulmaz.
 • Metinler içerisinde ise kısa özetlerin iletimi ile ön izleme şartları sağlanır.
 • Her hangi bir makale metni içerisinde yer alan mavi kelimelerin üzerine gelindiğinde, kelime ve başlık konusu ile ilgili açıklayıcı özet metin görüntülenir.
 • Ön izleme güncellemesi ile okumaya devam etmek için mavi metin başlıklarına tıklama yapılmadan özet içerikler görüntülenir.

Wikipedia Mobil Karanlık Modu

Wikipedia telefon karanlık modu güncellemesi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Wikipedia üzerinde yer alan “dark mode” seçeneği ile telefon ile Wikipedia erişimi sırasında ekran ışığının düşürülmesi sağlanır.
 • iPhone ve iPad üzerinden Wikipedia kullanımı sırasından “dark mode” güncellemesi kullanılır.
 • Karanlık mod kullanımı ile şarjı bitecek konumda olan cihazlarda Wikipedia kullanımına devem edilmesi sağlanırken, karanlık mod, uzun kullanımlarda pil tasarrufu yapılması için oluşturulmuştur.

Wikipedia Türkiye’de Erişime Açılma Tarihi

Türkiye’de Wikipedia erişim serbestliği tarihi, 15.01.2020 saat 22.30 olarak belirlenmiştir. Güncel tarihe uyumlu şekilde aktif olarak erişim sağlanabilen Wikipedia, yeni güncelleme detayları ile Türk kullanıcılar tarafından kullanılmaya devam edilir. 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişim engelli bulunana Wikipedia, erişim engeli kararının kaldırılması ile aktif olarak erişime açılmış konumdadır. Adres, “https://wikipedia.org” adresinden internetle giriş sağlanır.

Wikipedia erişim kaldırılma sebebi, “Suriye iç savaşlarına yönelik dış müdahaleler” başlıklı konularda Türkiye’nin bahsi geçirilen içeriklerin bulunmasıyken, erişim kaldırılma sebebi ise uluslararası kullanım şartlarından Türkiye’nin mahrum kalmasının hak ihlali olarak görülmesi şeklinde aktarılır.

Wikipedia Türkiye’de Erişime Açıldı

Türkiye’de Wikipedia girişinin açılması, Anayasa Mahkemesi kararı ile gerçekleşti. Türkiye’de şuan erişimi serbest olan Wikipedia, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince yapılan işlemlere bağlı olarak, Türkiye’de kullanım için sakıncalı bulunmayarak, tekrar erişime açılma kararı alınmıştır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder