WhatsApp Business Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

3238 0

Whatsapp Business nedir diye merak edenlere söyleyelim, bu özellikle KOBİ’leri dijital dönüşüme uğratmayı amaçlayan bir uygulamadır. Şu an için Whatsapp Business dünyanın farklı ülkelerinde test aşamasındadır. Şimdilik uygulama:

 • ABD,
 • İtalya,
 • Meksika,
 • Endonezya,
 • Birleşik Krallık ülkelerinde kullanılıyor.

Test kullanımının olumlu sonuçlanması halinde, uygulamanın Türkiye’de dahil bütün dünyada kullanma açılması bekleniyor. Uygulama özellikle işletmeler için sağladığı yararları ile biliniyor.

Whatsapp Business Özellikleri Uygulamanın Popülerliğini Artıracağa Benziyor

Whatsapp Business özellikleri nelerdir diyenleri bilgilendirelim. Whatsapp Business sayesinde, kurumsal seçenek özelliği geliyor. Bu seçenekle birlikte müşteri ile firma arasındaki iletişim resmi bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak. Whatsapp Business, web site bilgisi, işletme adresi gibi firmanın kurumsal bilgilerinin paylaşılmasını sağlayacak. Bu da kurumsal kimliği bir kere daha güçlendirerek firmanın daha kolay bulunması anlamına geliyor.

Whatsapp business nedir ve özellikleri nelerdir diye soranlar en çok uygulamanın sunduğu otomatik mesaj özelliğini sevecekler. FAQ adı verilen, Türkçeye sık sorulan sorular olarak çevrilen alan sayesinde, müşteriler aradıkları soruların cevaplarını çok daha kolay bulabilecekler.

Whatsapp Business kullanıcı şirketler, diğer Whatsapp yazışmalarında olduğu gibi, istenmeyen kullanıcıları engelleyebilir ya da spam bildiriminde bulunabilirler.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Whatsapp Business Sayesinde Şirketler İstatiksel Verilerine Ulaşacak

Whatsapp Business ile, tüketiciler arasında yapılan konuşmaların kaçının başarılı geçtiği, kaçının iletildiği ya da iletilmediği gibi istatiksel verilere ulaşmak mümkün olacak. Bu rakamların bir firma için özellikle reklam ve iletişim stratejisi açısından çok önemli olduğu kesin. Okunma oranları ve insanların mesajlara verdiği tepkiler sayesinde firmalar müşterilerini daha yakından tanımak için fırsat elde etmiş olacaklar.

Whatsapp Business hesabına sahip olan firmaların sayfaları, diğer sosyal medya uygulamalarında kullanılan onaylı yöntemde olduğu gibi onaylı olacak. Firmalar Whatsapp Web aracılığı ile masaüstü bilgisayarlarda da uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Whatsapp Business Ücretli Mi?

Whatsapp Business için ücret ödemenize gerek yok. Fakat ilerisi için bir şey söylemek mümkün değil.

Whatsapp ile Whatsapp Business Karşılaştırması

Whatsapp Business, normal Whatsapp hesaplarından biraz daha farklı. Sizin için bu farkları karşılaştırdık:

 • Whatsapp Business’ın ilk dikkatimizi çeken özelliği, diğer Whatsapp ile logosunun farklı olması. Normal Whatsapplarda görülen telefon logosu yerine, Whatsapp Businesslarda B harfi yer alıyor.
 • Whatsapp Business’ta profil bilgileri kısmında:
 1. Ülke,
 2. İşletme tanımı,
 3. E-posta adresi,
 4. Şirket web sitesi bilgileri yer alıyor.

Normal Whatsapp’larda bu bilgiler mevcut değil.

 • Normal Whatsapp’larda yalnızca cep telefon numarası üzerinden hesap oluşturmak mümkünken, Whatsapp Business’larda sabit telefon numarası ile de hesap oluşturabilirsiniz.
 • Whatsapp Business otomatik cevap özelliği ile, işletmenin uygun olmadığı zamanlarında otomatik cevaplandırma özelliği aktifleşecek. Müşteriler otomatik şablonlarla yanıtlandırılmış olacak.
 • Aynı anda hem Whatsapp hem de Whatsapp Business’ı birlikte kullanabilirsiniz.

Whatsapp Hakkında Bilgi

Whatsapp akıllı telefonlar için özel olarak geliştirilmiş olan bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Uygulama IOS ve Android işletimci ile çalışan bütün telefonlarla uyumludur. Yalnızca internet bağlantısını kullanarak akıllı telefonunuz aracılığı ile, fotoğraf gönderebilir, mesaj atabilir, arama yapabilir, görüntülü konuşabilirsiniz. Whatsapp dünya üzerinde kayıtlı kullanıcısı en fazla olan uygulama olarak bilinmektedir. Facebook, uygulamayı tam 19 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Bunun 4 milyarı nakit para ve 3 milyarı sınırlandırılmış hisse senedidir. Sizin için normal Whatsapp ile Whatsapp Business özelliklerini sıraladık ve aralarındaki farkları söyleyerek karşılaştırma yaptık, umarım bilgilenmişsinizdir.

5

WhatsApp Business Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Whatsapp Business nedir diye merak edenlere söyleyelim, bu özellikle KOBİ’leri dijital dönüşüme uğratmayı amaçlayan bir uygulamadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder