Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır?

2398 0

Google Play geliştirici modeli kullanılarak, hazırlanan uygulamalar Google Play Store üzerinden yayınlanabilir. Hazırlanan ve tasarlanan uygulamaların Google Play Store üzerinden yayınlanabilmesi için ilk olarak geliştirici, yani Google Play Console hesabına sahip olunması gerekmektedir. Google Play geliştirici hesabı nasıl açılır sorusuna cevap arayanlar, bu yazı içerisinde yer alan bilgileri dikkatlice incelemelidir.

Google Play Geliştirici Hesabı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Tasarlanan programların Google Play Store üzerinden yayınlanması için ilk olarak bir adet geliştirici hesabına sahip olunması gerekir. Google Play geliştirici hesapları, her dönem farklı ücretler üzerinden açılmaktadır ancak, alınan ücretler USD yani Dolar bazlı olmaktadır. Google Play geliştirici hesabı açmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Google Play geliştirici hesabı açmak için “Google Play Console” sayfasına gidilmelidir. Sisteme giriş yaparken, Google hesabı yani Gmail adresi istenmektedir.
 • Sisteme giriş yapmak için “Geliştirici Sözleşmesi” okunmalı ve sözleşmeye onay verilmelidir.
 • Sözleşme incelendikten ve onaylandıktan sonra, “Ödeme İşlemine Devam Et” butonuna tıklanmalı ve ödeme için kullanılacak kart modeli belirlenmelidir.
 • Banka kartı ya da kredi kartı bilgileri eksiksiz şekilde girildikten sonra “Ödeme Yap” butonuna tıklanmalıdır. 3D Secure modeli üzerinden, güvenli ödeme modeli sayesinde ödeme işlemleri tamamlanacaktır.

Google Play Geliştirici için belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra, hesap aktif hale gelecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Google Play Geliştirici Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Google Play Geliştirici hesabının açılışında alınacak ücret, sadece 1 defaya mahsus olacak şeklide tahsil edilmektedir. Google Play Geliştirici hesabı için belirlenen ücret ödendikten ve hesap aktif hale getirildikten sonra, istenilen miktarda uygulama yüklenebilir ve hesap istenilen süre boyunca aktif kalabilir. Google Play geliştirici hesabına, sadece Android işletim sistemine uyumlu uygulamalar yüklenebilir. Google Play geliştirici hesapları sayesinde, indirilen uygulamalar kadar gelir elde edilmektedir. Uygulama kullanıcılar tarafından indirilir ve beğeni alırsa, Google reklamları uygulamalara verilmeye başlanır. Bu reklamlar üzerinden, düzenli gelir elde edilemeye başlanmaktadır. Google Play geliştirici hesaplarına, istenilen miktarda uygulama yüklenebilir.

Google Play Geliştirici Hesabına Android Uygulama Nasıl Yüklenir?

Google Play Store için Android uygulaması yaparken, Google Play Store geliştirici hesabı kullanılmalıdır. Google Play geliştirici hesabına giriş yaptıktan sonra, Android içerikli uygulamaların yüklenmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Tasarlanan uygulamaya ait APK dosyası, bilgisayara yüklenmelidir.
 • APK dosyasının indirilmesi için gerekli olan linke, Google tarafından gönderilen e-posta ya da MobiRoller Kontrol Paneli üzerinden ulaşılabilir.
 • APK dosyası masaüstüne kaydedildikten sonra, Google Play Geliştirici paneli olarak adlandırılan Consol uygulamasına giriş yapılmalıdır. Giriş yaparken, Google hesabı yani Gmail adresinin kullanılması gerekir.
 • İlk defa uygulama yükleniyorsa, “Android Uygulaması Yayınla” bölümüne tıklanması ve yeni uygulama oluşturma ekranının açılması gerekir.
 • Daha önceki zamanlarda da uygulama oluşturulduysa, “Uygulama Oluştur” butonuna tıklayarak, yeni uygulama ekleme paneli açılabilir.
 • Yeni açılacak pencere üzerinden, oluşturulmak istenen uygulamanın ana hatlarının meydana geldiği dil seçimleri yapılmalıdır. Daha sonra, uygulamanın başlığı belirlenmelidir.
 • Uygulamanın ismi, başlık bölümüne girildikten sonra “Oluştur” butonuna tıklanmalı ve işleme devam edilmelidir.
 • “Mağaza Girişi” sayfası üzerinden, yüklenen uygulamanın genel bilgilerinin açıklanması gerekmektedir. Açıklama bölümüne yazılan bu bilgiler, uygulamanın tanıtım yazısı olacağı için oldukça dikkatli olunması ve dikkat çekici yazılar yazılması gerekir.
 • Mağaza girişi bölümü altında yer alan bilgi bölümlerinin tam olarak doldurulması, uygulamanın kişilere daha net şekilde ulaşmasını ve indirilme oranının artmasını sağlamaktadır.

Google Play geliştirici hesabı açma işleminin ardından, belirtilen adımlarla uygulamalar mağazaya yüklenmeli ve kullanıcılara sunulmalıdır.

5

Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır?

Google Play geliştirici modeli kullanılarak, hazırlanan uygulamalar Google Play Store üzerinden yayınlanabilir. Hazırlanan ve tasarlanan uygulamaların Google Play Store üzerinden yayınlanabilmesi için ilk olarak geliştirici, yani Google Play Console hesabına sahip olunması gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

  Yorum Gönder