Google Bilgi Paneli Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

1927 0

Google bilgi paneli nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; arama sonuçlarının listelendiği sayfada kullanıcıların direkt olarak dikkatlerini çekecek olan zengin sonuçtur. Arama sonuçlarının listelendiği sayfada, sağ üst köşede bilgi paneli görüntülenebilmektedir. Bilgi panelindeki tüzel kişilere ve kullanıcıların geri bildirimlerine göre bilgi panellerinde konular ile ilgili yer alan bilgilerin değişebilmesi mümkündür. Google bilgi panelinin amacı; kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgiler ile ilgili hızlı bir sonuç elde edebilmesidir. Farklı kaynaklarda yer alan bilgilerin otomatik olarak bir araya gelerek oluşturdukları bir kısımdır. Bilgi panelinde yer alan konunun resmi temsilcilerinin konu ile ilgili hak talebinde bulunabilmeleri ve değişiklik önerileri yapabilmeleri mümkündür.

Google Bilgi Panelinin Önemi Nedir?

Arama sonuçlarında öne çıkabilmek ve arama yapanların daha fazla dikkatlerini çekebilmek için bilgi paneli önemlidir. Arama sonuçlarına büyük ölçüde hakim olunabilmesi için Google’ın işletmeyi bilgi panelinde gösteriyor olması gereklidir. Masaüstü aramalarda sonuçların listelendiği sayfanın sağ üstünde yer alırken, mobil cihazlarda panel diğer sonuçlar ile beraber görülebilmektedir. Masaüstü kullanıcılar hedeflenirken panel büyük önem taşımaktadır. Google bilgi panelinin oluşturulması durumunda hedef kitlenin yanı sıra daha fazla kullanıcıya da ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra trafiğin arttığı da görülmektedir.

Bilgi Panelinde Yer Alan Bir Site Nasıl Olunur?

Google bilgi paneli nasıl oluşturulur sorusuna cevap vermek gerekir ise; bir web sitesinin bilgi panelinde gösterilip gösterilmeyeceğinin kararı Google’a aittir. Yerel bir panelde Google’ın ilgili işletmeye yer verebilmesi için işletmenin Google işletme hesabının olması gereklidir. Ayrıca bu işletmenin sahibi olunduğunun da doğrulanması gereklidir. Bu işlem yapılırken işletme ile ilgili adres bilgileri, açılış saatleri ve fotoğraflar gibi bilgilerin eklemelerinin yapılması gereklidir. İşletmeye ait web sitesinin ise Google Search Console ile doğrulanması gereklidir. Yerel işletmeler bu şekilde başvuru yapmış olmaktadırlar. Ancak aynı başvuru işlemini markaların veya kişisel web sitesi sahiplerinin yapabilmesi mümkün değildir. Google özellikle otorite sahibi web sitelerine bilgi panelinde yer vermektedir.

Google Bilgi Panelinde Nasıl Değişiklik Yapılır?

Google bilgi panelinde değişiklik yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Öncelikle Google arama sayfasına giriş yapılması gereklidir.
 • Oturum açın butonu aracılığı ile hangi birim temsil ediliyor ise onun için oturum açılmalıdır.
 • Bu işlem yapılırken web ve uygulama etkinliğinin açık olması gereklidir.
 • Google’da ilgili birimin aramasının yapılması gereklidir.
 • Bilgi paneline bakıldığında en üst kısmında birimin adının görülmesi ile beraber panelin üst kısmındaki düzenleme önerin butonuna tıklanması gereklidir. Oturum açılmaması veya doğrulanmamış bir hesaba sahip olunması durumunda düzenleme önerin butonu görülmemektedir.
 • Ardından yapılmak istenen değişikliklerin girilmesi ve geri bildirim yapılması gereklidir. Açıklama kısmı da eklendikten sonra gönder butonuna tıklanmalıdır.

Google Bilgi Paneli Doğrulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Google bilgi panelinin doğrulanabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Temsilcisi olunan web sitenin aramasının yapılması gereklidir.
 • Arama yapıldıktan sonra ekranın biraz aşağı kaydırılması ile beraber bu bilgi paneli için hak talebinde bulun butonu görülmektedir. Bu butona tıklanmalıdır.
 • Doğrulamayı başlat butonuna tıklanmalıdır.
 • Doğrulama işleminin Twitter, YouTube, Google Search Console veya Facebook üzerinden yapılmasına izin verilmektedir. Ancak bunlardan biri ile yapılmaması durumunda Google’da doğrulama sayfası ile devam edilmesi gereklidir.
 • Doğrulama işleminin tamamlanabilmesi için birtakım kimlik kartı bilgileri, belgeler ve kanıtlar istenmektedir. Bu bilgiler girilerek Google bilgi paneli doğrulaması için gerekli işlemler tamamlanmış olmaktadır.
5

Google Bilgi Paneli Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Google bilgi paneli nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; arama sonuçlarının listelendiği sayfada kullanıcıların direkt olarak dikkatlerini çekecek olan zengin sonuçtur. Arama sonuçlarının listelendiği sayfada, sağ üst köşede bilgi paneli görüntülenebilmektedir. Bilgi panelindeki tüzel kişilere ve kullanıcıların geri bildirimlerine göre bilgi panellerinde konular ile ilgili yer alan bilgilerin değişebilmesi mümkündür.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
3 (2 Oy)

  Yorum Gönder