DMOZ Kapanıyor

1733 1

Google’ın en değer verdiği dizin sitesi olarak bilinen 1988 yılında Yahoo Directory’e rakip olması için kurulan dmoz.org 14 MArt 2017 tarihinde yayın hayatına son veriyor.

Çöp siteler ile kaliteli siteleri birbirinden ayıran tarafsız bir dizin sitesi olarak yayın hayatını sürdüren DMOZ almış olduğu karar neticesinde 14 Mart 2017 tarihinde faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. Bu dizinin en önemli özelliği dizine eklenebilmesi için robotların değil insanların onay vermesiydi. Bu sayede büyük bir trend yakalayarak en başta Google olmak üzere birçok aram motorunun dikkatini çekmeyi başardı.

Yıllardır birçok web sitesi sahibi DMOZ’a kayıt olabilmek için gerekli birçok kriteri yerine getirmek adına özel ajanslarla çalışmalar gerçekleştirdi. Başvuruların onaylanmadığı, neden red edildiği gibi birçok konularda forumlara akın edildi. Ancak artık bu davranışlar tarihe karışıp geçmişte hatıra bırakmaktan başka bir işe yaramayacağı kesinleşti.

Yayın hayatını sonlandıracağını resmi web sitesinden duyuran Dmoz kamuoyuna kararını şu açıklamalar ile paylaştı.

14 Mart 2017 itibarı ile DMOZ.ORG kapanıyor.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Birçok ziyaretçi neden kapandığına dair yorumlarda bulunsa da en büyük sebebin son zamanlarda editör kadrosunun gerçekleştirdiği suistimallerin üstesinden gelinemediği bundan dolayı arama motorlarının artık eskisi kadar değer vermediği en büyük etken olarak görünüyor. Bunun gibi onlarca sebep ortaya atılmasına rağmen henüz DMOZ ekibinden konunun detaylarını içeren resmi bir açıklama gelmedi. Şuan sadece resmi web sitelerinde duyurduğu resmi açıklamayla yetiniyorlar.

DMOZ, belirli kategorilerde sınıflandırılmış web içeriklerini barındıran en geniş dizin sitesi olarak bilinir. Ücretsiz olarak sektörünüze ait kategoriye başvuruda bulunur ve ilgili kategori editörünün web sitenizi Dmoz kriterleri doğrultusunda incelemesini beklerdiniz. Bu süreç 2 yıla kadar sürebilirdi, 2 yıl içinde herhangi yeni bir başvuru yapamazdınız. 2 yılı doldurmanız sonunda editörlere mesaj yoluyla erişip başvurunuzun güncel durumunu öğrenebilirdiniz. Bu projenin kapanması birçok Dmoz severini üzdüğü aşikar.

Artık DMOZ’un yerini ne doldurur bilemeyiz, ancak bu boşluğun arama motorlarına ne kadar etki edeceğini önümüzde ki günlerde göreceğiz.

DMOZ Kapanıyor
5

DMOZ Kapandı

Google‘nin en değer verdiği dizin sitesi olarak bilinen 1988 yılında Yahoo Directory‘e rakip olması için kurulan dmoz.org 14 MArt 2017 tarihinde yayın hayatına son veriyor.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (2 Oy)

    Yorum Gönder

    Çok faydalı bir içerik olmuş elinize sağlık.

    Abdullah Sılgan 25/05/2020