Cryptolocker Virüsü (Çözüldü)

1545 0

Öncelikle nedir bu Cryptolocker virüsü hep birlikte öğrenelim.

Cryptolocker virüsü, AES-256-bit şifreleme mantığı ile dosyalarınızı oldukça güçlü ve kırılması neredeyse imkansız bir şekilde şifreler. Son günlerde TTNet fatura virüsü, Postane Virüsü ve en güncel olan Turkcell fatura virüsü şeklinde birçok kullanıcının bilgisayarına bulaştı. Unutmayın ki şifreyi kırmak imkansız olmasa da ömrünüzün büyük bir kısmını sizden alacaktır. Bu yüzden ilk düşünceniz kesinlikle şifreyi kırmak olmamalı. Ancak korkmayın, biz olaya daha farklı bir bakış açısından bakarak bu dosyalarımızı kurtarmaya çalışacağız.

Çözüm : Gölge Mantığı

CryptoLocker virüsünden kurtulmanın en mantıklı yolu gölge mantığıdır. Bilgisayarımızın otomatik olarak oluşturduğu sistem geri yükleme noktasına erişim sağlayıp şifrelenmeden önce ki haline ulaşmak. Bu sizin tüm dosyalarınıza erişim sağlamanıza yardımcı olabilir. Ancak sisteminiz herhangi bir geri dönüşüm noktası oluşturmadı ise durum çok kritik.

Biz oluşturmuş olduğunu düşünerek devam ediyoruz.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
  1. Öncelikle ShadowExplorer uygulamasını tıklayarak indiriyoruz.
  2. Programı basit bir şekilde ileri ileri diyerek bilgisayarımıza kuruyoruz.
  3. Program açıldıktan sonra sol üst tarafta geri yükleme noktaları yer almaktadır. Bu noktalardan bilgisayarımıza virüs bulaşmadan önce ki tarihi seçiyoruz.
  4. Hangi dosyayı kurtarmak istiyorsak ilgili klasöre ulaşıp sağ tıkladıktan sonra Export diyoruz.
  5. Kurtarılmayı bekleyen dosyamızı nereye kopyalamak istiyorsak oraya export ediyoruz.

C: karşısında herhangi bir kayıt görünmüyorsa üzgünüm ki virüs tarafından kaldırılmış demektir. Bu durum karşısında malesef şuanlık yapılabilecek hiçbirşey yok.

Dosyalarımızı kurtardık. Şimdi bilgisayarı ne yapacağız ?

Bunun için iki yol var. Ben size ikinci yolu tavsiye ederim. Ancak yol uzun gelirse diğer adımı da seçebilirsiniz.

  1. Norton Power Eraser, Dr. Web Cureit ve Malwarebytes anti-virüs programları ile bilgisayarınızı taratın. Neden 1 tanesi ile yetinmiyoruz derseniz virüsün form değiştirme ihtimalini göz önüne alıyoruz.
  2. Format atmak. Ben format atmayı tercih ederim, çünkü bilgisayara bulaşan bir virüsün programlar ile kaldırılması bana çok makul gelmiyor. Belki de biraz garantici olduğum içindir 🙂

CryptoLocker virüsü için güncel çözüm yolu yukarıda ki gibi Gölge mantığıdır. Herhangi bir sorun yaşayan arkadaşlar yorumlardan çekinmesin. Elimden geldiği kadar sizlere destek olmaya çalışacağım.

Unutmayın ki herhangi bir şekilde yeni bir çözüm üretilirse aynı konu üzerinden sizinle paylaşacağım.

NOT : Bu virüs sayesinde vatandaşların parasını aldıktan sonra kayıplara karışan birçok örnek gördüm. Bu durumlara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Cryptolocker Virüsü (Çözüldü)
5

Cryptolocker Virüsü

Cryptolocker virüsü, AES-256-bit şifreleme mantığı ile dosyalarınızı oldukça güçlü ve kırılması neredeyse imkansız bir şekilde şifreler. Son günlerde TTNet fatura virüsüPostane Virüsü ve en güncel olan Turkcell fatura virüsü şeklinde birçok kullanıcının bilgisayarına bulaştı. Unutmayın ki şifreyi kırmak imkansız olmasa da ömrünüzün büyük bir kısmını sizden alacaktır. Bu yüzden ilk düşünceniz kesinlikle şifreyi kırmak olmamalı. Ancak korkmayın, biz olaya daha farklı bir bakış açısından bakarak bu dosyalarımızı kurtarmaya çalışacağız.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
3 (2 Oy)

    Yorum Gönder