Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

4334 0

Com.tr alan adı almak için, herhangi bir işletmenin ya da markanın sahibi olmak gerekmektedir. Com.tr alan adı nasıl alınır sorusunun cevabı ise; Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından verilmektedir. Bu alan adını tescil etme yetkisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne aittir. Gerekli belgeler ile başvuru yapıldığında kayıt altına alınır. Bu başvuru aşamaları şu şekildedir:

 • tr adresinden sorumlu kodu alınır. Bu kod ile tescil edilebilecek alanın sayı sınırlaması yoktur. Alan adı başvurusu için mutlaka gereklidir.
 • Sorumlu kodu aldıktan sonra yine aynı nic.tr adresinden giriş yapmak gereklidir.
 • Giriş yaptıktan sonra alan adı sorgulamak için olan kısımdan, kişi almayı düşündüğü alan adını sorgulatmalıdır.
 • Kişinin sorgulattığı alan adı daha önce herhangi bir marka veya firma tarafından alınmamış ise kişi işlemine devam edebilir.
 • İşletmesinin ismi, adresi, telefon numarası, vergi bilgileri gibi bilgilerin istendiği ekrandaki bilgileri doldurur.
 • Sitede formlar kısmında bulunan alan adı başvuru formunu doldurur. Bu formu imzalayıp, forma kaşe vurması gereklidir. Dolayısı ile formu indirip kaşe vurduktan sonra, taratıp tekrar başvurusu için eklemesi gereklidir.
 • Alan adı başvuru formu ile beraber ticaret sicil gazetesi ve marka tescil belgesi de gönderilmelidir.
 • Bu aşamada kişinin yapacağı tek şey beklemektir. Alan adı ve başvurusu uygun bulunduğu takdirde kişiye e-mail yolu ile ulaşılır.
 • Kişinin alan adı onaylanmış ise ve bu kişiye bildirilmiş ise; kişi daha önce aldığı sorumlu kodu ile sisteme giriş yaparak ilk yıl ödemesini gerçekleştirmelidir. Bunun için 5 günlük bir süresi vardır.

Com.tr Alan Adı Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Com.tr alan adı için gerekli belgeler şunlardır:

 • Eğer kişi alan adını kendi adı ve soyadı olarak belirlemiş ise bunun için herhangi bir belge sunmasına gerek yoktur. T.C. kimlik numarasının olduğu bir nüfus cüzdanı fotokopisi tek başına yeterli olacaktır.
 • Ticari amaçlı bir işletme için alan adı alacak kişilerin; Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış ticaret ünvanı ilanı belgelerinden herhangi birini başvurusuna eklemelidir. Ayrıca Marka Tescil Belgesi ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan Sicil Tasdiknamesi’ni de başvurusuna eklemelidir.
 • Herhangi bir yerleşim yerine ait bir alan adı alınacak ise; o yerin belediye başkanını imzalı bir talep yazısı olmalıdır.

Com.tr Alan Adı Alabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Com.tr alan adı alma koşulları şunlardır:

 • Alınmak istenen alan adına uygun gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Alan adı için olan gerekli ödemenin yapılmış olması gerekmektedir.

Com.tr Uzantısının Avantajları Var Mıdır?

Com.tr alan adının en büyük avantajı karşı tarafın siteye olan güvenini arttırmasıdır. Çünkü com.tr uzantılı bir alan adı alabilmek için; ilgili belgelerle bir başvuru yapmak ve bu başvurunun onaylanması gerekmektedir. Bir kurum tarafından onaylanmış kişilerin sitesi olduğu için de bu işletmeye bir prestij kazandırmaktadır.

Tr Uzantılı Alan Adları İçin Belge Gerekir Mi?

Tr uzantılı alan adları her ne kadar yaygınlık kazanmış olsa da bunlar için herhangi bir belge talep edilmez. Com.tr alan adına göre alımları gayet kolaydır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

Com.tr alan adı almak için, herhangi bir işletmenin ya da markanın sahibi olmak gerekmektedir. Com.tr alan adı nasıl alınır sorusunun cevabı ise; Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından verilmektedir. Bu alan adını tescil etme yetkisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne aittir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder