Big Data Nedir?

1346 0

Big Data Türkçe’de Büyük Veri olarak geçmektedir. Veri bir konu hakkında herhangi bir bilgi demektir. Sizlere Big Data nedir sorusunun cevabını vermeden verinin öneminden bahsetmek istiyoruz.

Bilgi insanoğlunun bir eylemi gerçekleştirmeden önce ve gerçekleştirmeye yarayan olgudur. Bu bir nesne veya bir canlı veya bir durum için zihnimizde oluşturduğumu her şey bir bilgidir. Bilgi hayatımızı devam ettirebilmek için daima ihtiyaç duyduğumuz bir olgudur. Bilgi bilgisayarların ortaya çıkmasıyla yeni bir alan bulup kitap ve kulaktan duyma sınırlandırmasını ortadan kaldırmıştır.

Reklam pazarlama sektörü hedef kitleleri hakkında daima bilgi toplamaya çalışarak ürün ve hizmetlerinin satışlarını hızlandırıp onları markalarına yönlendirmeyi hedefler. Klasik bilgi yani veri yöntemleri müşterilere anket şeklinde sorular sorup cevaplardan analiz yapmaktı. Bu bilgiler yani veriler her zaman çok kesinlik belirtmez ve hem reklam vereni hem de pazarlama uzmanlarını yanılgılara uğratabiliyordu. Günümüzde, internet üzerinden arama motorlarını yazdığımız bir konu, yüklediğimiz bir bilgi veya tüm iletişim sistemlerindeki herhangi bir ileti-kodlamayla yeni bir bilgi alanı oluşturmaya başladı.

Bütün kitle iletişim araçlarının dijital olarak çalışması bir veriyi işlemeyle başlar. Bir arkadaşımıza attığımız bir mesajdan bir doktorun hasta kayıt sitesine girdiği her bilgiye bilişim alanında veri diyoruz. Bu veriler dijital ortamda silinmez ve geliştirilen programlar sayesinde tekrar ortaya çıkartılır veya işlenir. Zamanla biriken bilgiler dijital ortamda büyük bir yığılma gerçekleştirdiğinden işime yarar bir bilgiye ulaşmak veya saklamak ayrı bir sistem geliştirme gerekliliği oluşturmuştur.

Dijital ortamda girilmiş veriler, belli programlarla ayıklayıp kendi lehine veya bir konu üzerine kullanmak isteyen kişi ve kuruluşlar için büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlamaktadır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Büyük Veri Nedir?

Big Data Türkçe olarak Büyük Veri dijital ortamda her saniye girilen milyonlarca bilginin genel adıdır.

Big Data Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Markalar (Firmalar): Firmalar bir ürün pazarlamada daima müşteri analizine ihtiyaç duyduğundan, belirleyeceği hedefi gerçekleştirmek için dijital ortamda girilmiş Big Data bileşenleri pazarlama verisi olarak kullanır.
  • Kurum veya Kuruşlar: Herhangi bir kurum veya kuruluş için gerekli olan bilgiler Büyük Veri bileşenleri üzerinden artık kolayca ulaşılabilir.
  • Kişiler: Kişiler ihtiyaç duyduğu bir bilgiye Big Data sayesinde kolayca erişebilir.
5

Big Data Nedir?

Bilgi insanoğlunun bir eylemi gerçekleştirmeden önce ve gerçekleştirmeye yarayan olgudur. Bu bir nesne veya bir canlı veya bir durum için zihnimizde oluşturduğumu her şey bir bilgidir. Bilgi hayatımızı devam ettirebilmek için daima ihtiyaç duyduğumuz bir olgudur. Bilgi bilgisayarların ortaya çıkmasıyla yeni bir alan bulup kitap ve kulaktan duyma sınırlandırmasın ortan kaldırmıştır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder