Google Optimize Nedir ve Nasıl Kurulur?

991 0

Google optimize nedir sorusuna cevaben, web sitelerinin düzenli olarak kontrol edilmesini ve siteler adına testler başlatılmasını sağlayan Google aracı olduğu söylenebilir.  Web siteleri için geliştirilen stratejilerin işe yarayıp yaramadığını anlamak amacıyla, Google optimize araçları kullanılmaktadır. Google optimize araçlarını diğer programlardan ayıran özellik, Google Analytics sistemiyle eşdeğer şekilde çalışmasıdır.

Google Optimize Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Google optimize uygulaması hakkında bilinmesi gereken özellikler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Google optimize programı üzerinden, web sitesi stratejilerini analiz edecek testler yapılmaktadır.
 • Web sitesi için geliştirilen Google Analytics stratejilerinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için Google optimize testleri kullanılmaktadır.
 • Google optimize ve Google Analytics uygulamaları, birbiriyle bağlantılı olarak çalışmaktadır.
 • Google optimize uygulaması, tamamen ücretsiz şekilde hizmet vermektedir.

Google optimize hesabı açıldıktan sonra ilk test denemesini başlatmak için “create experiment” bölümü kullanılmalıdır.

Google Optimize Kurulumu İçin Google Analytics Entegrasyonu

Google optimize uygulamasının kurulumu için ilk olarak hesap oluşturulması gerekir. Google optimize uygulamasının sağ üst kısmında bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayarak, ilk optimize hesabı ve containerin kurulumu yapılabilir. Google optimize nasıl kurulur sorusuna cevap verebilmek için gerekli olan ilk adımın detayları şu şekildedir:

 • Optimize programı için ilk hesap kurulumu yapıldıktan sonra, Google Analytics hesabıyla entegrasyon sağlanmalıdır.
 • Sayfada yer alan “Link Property” butonuna tıklanmasının ardından, deneme testlerinin uygulanacağı web sitesine ait Google Analytics hesabı belirtilmelidir.

Belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra, Google optimize uygulaması üzerinden yapılan testlerin verileri, web sitesine ait Google Analytics hesabında yer alacaktır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Google Optimize Kodları Web Sitesine Nasıl Eklenir?

Google Analytics uygulamasıyla entegrasyon sağlandıktan sonra, Google optimize snippetinin web sitesine eklenmesi gerekir. Google optimize kodlarının web sitesine eklenmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Google Tag Manager kullanılmayana web sitelerinde, Google Analytics izleme kodunun değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Google Analytics izleme kodunun güncellenmesi için Google Tag Manager üzerinden, web sitesinin bağlantılı olduğu GTM hesabının açılması ve site adına yeni bir etiket oluşturulması gerekir.
 • Yeni etiket oluşturmak için “Tag Configuration” bölümünden, direk olarak Google Optimize seçeneği tercih edilmelidir.
 • Açılacak sayfa üzerinden, Google Analytics ve Google optimize hesabına ait ID’lerin girilmesi gerekmektedir.
 • Google hesaplarına ait ID’lerin tamamlanmasının ardından, oluşturulan etiketlerin web sitesinin hangi sayfasına ekleneceği belirlenmesi ve sayfalara trigger eklenmesi gerekmektedir.
 • Google optimize ID’lerinin özel bir sayfa üzerinde tetiklenmemesi için tetikleyici bölümünde yer alan Google optimize kodlarının giriş ekranı boş bırakılmalıdır.

İlk adımda Google optimize trigger’ı belirlenmediyse, ikinci aşamada Google optimize için oluşturulan etiketlerin, tetiklemeden hemen önce düzenlenmesi yapılmalıdır. Google analytics etiket sayfasında bulunan “Gelişmiş Ayarlar” sekmesine tıkladıktan sonra “tag sequencing” bölümü üzerinden “Google optimize’i yükle” seçeneğine tıklanması gerekecektir.

Google Optimize Programıyla Yapılan Testler Nelerdir?

Google optimize programı üzerinden yapılabilen testler ve bu testlerin özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • A/B Testleri: Web sitelerinin gelişiminin takip edilmesi aşamasında, en fazla tercih edilen testlerden bir tanesidir. Web sitesinin iki ayrı versiyonunun karşılaştırılması ve iki versiyon arasındaki özelliklerin test edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
 • MTV Testleri: A/B testleri sayfasının, A ve B versiyonlarına göre test edilmesini sağlayan uygulamadır. Değişken içeriklere sahip olan web sitelerinde, A/B testlerinin anlaşılması oldukça zordur. MTV testleri kullanılarak, iki ya da daha fazla elementin çeşitli versiyonları test edilebilir.
 • Yönlendirme Testleri: A/B testlerinin uygulamasında, web sitesi kullanıcılarının farklı sayfalara dağıtılmasını sağlamaktadır. Birden çok web tasarımı analiz edebilmek için yönlendirme testlerinin kullanılması gerekmektedir.

Google optimize kurulumu tamamlandıktan sonra, web sitelerinin genel durumunu belirlemek için yukarıdaki testlerin kullanılması gerekmektedir.

5

Google Optimize Nedir ve Nasıl Kurulur?

Google optimize nedir sorusuna cevaben, web sitelerinin düzenli olarak kontrol edilmesini ve siteler adına testler başlatılmasını sağlayan Google aracı olduğu söylenebilir.  Web siteleri için geliştirilen stratejilerin işe yarayıp yaramadığını anlamak amacıyla, Google optimize araçları kullanılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder