Google Data Studio İle Hızlı Rapor Oluşturma Teknikleri

1399 0

Google Data Studio ile hızlı rapor oluşturma teknikleri, hazır sunulan bağlayıcılar sayesinde daha kolay uygulanabilmektedir. Google Data Studio aracılığı ile yapılabilecekler şunlardır:

 • Grafikler ve tablolar aracılığı ile verilerin göze hitab eden bir hale getirilmesi mümkündür.
 • Farklı veri kaynakları ile bağlantı kurabilmek mümkündür.
 • Raporlama işlemleri belirlenen kişilere paylaşıma açılabilmektedir veya raporların herkese açılabilmesi de mümkündür.
 • Raporların paylaşılması durumunda ekibin hep beraber raporda düzenlemeler yapabilmesi mümkündür.
 • Google Data Studio ile daha hızlı bir şekilde rapor oluşturmak isteyenlere, Google Data Studio’da bulunan hazır rapor şablonlarını kullanmaları önerilmektedir.

Google Data Studio’ya Veri Kaynağı Nasıl Eklenir?

Google Data Studio’ya veri kaynağı eklemek için öncelikle Google Data Studio’ya giriş yapılmalıdır. Ardından açılan sayfanın sol kısmında bulunan menüden Data Sources seçilmelidir. Sağ alt köşede bir artı simgesi bulunmaktadır ve o simgeye tıklanmalıdır. İşleme devam edebilmek için izin istenmektedir. İzin ver butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfanın sol kısmında veri eklemesi yapılabilecek kaynaklar görülmektedir. Bunlar; Adwords, Google Analytics, Google Sheets, YouTube Analytics gibi kaynaklardır. Önce bu kaynaklardan biri seçilmelidir. Ardından sırası ile hesap, varlık ve görünüm seçimleri yapılmalıdır. Sağ üst köşede bulunan connect butonuna tıklandığında veri ekleme işlemi gerçekleşmektedir. Eklenen verilere özgü değişkenlerin kontrolü de bu işlemden sonra yapılabilmektedir.

Google Data Studio Raporu Nasıl Oluşturulur?

Google Data Studio ile hızlı rapor oluşturma işlemi için sayfanın sağ üst köşesindeki create report butonuna tıklanmalıdır. Rapor oluşturma ekranı boş bir şekilde açılmaktadır. Raporun kullanılmak istenen bölgesinin seçilebilmesi için fare basılı tutulurken istenen bölgenin işaretlenmesi gereklidir. Ayrıca sayfanın üst kısmında bulunan yatay menüden, eklenmek istenen grafiğin türü seçilebilmektedir. Seçilen bölge mavi renkte olmaktadır ve eklenmek istenen grafik de seçildiğinde sayfanın sağ kısmında data source açılmaktadır. Grafiğin veri kaynağının görüleceği bölgedir. Data source kısmında veriler kontrol edilerek, hatalı bir ekleme yapmanın önüne geçmek mümkün olmaktadır. Yine sayfanın üst kısmından grafiklere; başlık, görsel ve açıklama gibi eklemeler yapılabilmektedir.

Google Data Studio’da Örnek Rapor Şablonu Nasıl Kullanılmaktadır?

Google Data Studio rapor oluşturma işlemi örnek rapor şablonu kullanılarak da yapılabilmektedir. Örnek rapor şablonu oluşturabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Google Data Studio hesabında oturum açılmalıdır ve etkinlikler menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfanın sağ üst kısmında şablon kullan butonu bulunmaktadır.
 • Şablon kullan butonuna tıkladıktan sonra yeni veri kaynağı ile orijinal veri kaynağının eşleşmesi yapılmalıdır.
 • Eşleşme işleminden sonra rapor oluştur butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardından örnek raporun bir kopyası alınmaktadır.

Google Data Studio Raporuna Neler Eklenebilmektedir?

Google Data Studio raporuna eklenebilecekler şunlardır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Web sitesinde gözlenen trafiğin zaman ile nasıl değiştiğinin görülebilmesi için zaman serisi grafiği kullanılabilmektedir. Zaman grafiğinde ay, yıl ve gün olarak bir tarih aralığının seçilmesi gereklidir. Ayrıca oturum metriğinin belirtilmesi gereklidir.
 • Puan kartı aracılığı ile verilerin direkt sayısal olarak eklenebilmesi mümkün olmaktadır. Eklenebilecek bazı puan kartları; oturum sayısı, kullanıcı sayısı, hemen çıkma oranı gibi verilerdir. Bu veriler, eklenen grafikte belirlenen tarih aralığına ait veriler olmaktadır.
 • Grafik ile gösterilen verilerin listelenebilmesi için tablo eklemek mümkündür. Sayfa, oturum ve hemen çıkma oranı seçilerek tabloyu oluşturmak mümkündür.
 • Google Data Studio raporlama işleminde, web sitesi trafiğinin geldiği kaynakları görebilmek için pasta grafiği kullanılabilmektedir.
5

Google Data Studio İle Hızlı Rapor Oluşturma Teknikleri

Google Data Studio’ya veri kaynağı eklemek için öncelikle Google Data Studio’ya giriş yapılmalıdır. Ardından açılan sayfanın sol kısmında bulunan menüden Data Sources seçilmelidir. Sağ alt köşede bir artı simgesi bulunmaktadır ve o simgeye tıklanmalıdır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder