Google Correlate ile Aynı Trende Sahip Kelimeleri Bulun

639 0

Google aramalarında en fazla kullanılan kelim ya da kelime gruplarının analizi için Google Correlate aracı kullanılmaktadır. Dönemlere göre en fazla sorgulanan kelimelerin tespitinin ardından, benzer oranda arama yapılan diğer kelimelerin de tespit edilmesi için kullanılan Google Correlate, kelimelerin trend olup olmamasına göre sıralama yapmaktadır. Yazılarda ve reklamlarda kullanılacak trend kelimeleri tek listede belirten Google Correlate uygulaması, hazırlanacak içeriklerin konuları için de fikir vermektedir. Google Correlate arama motoru bölümüne istenen konu ya da kelime yazıldıktan sonra, aynı kelimeyle alakalı tüm trend kelimeler listelenecektir. Kelimelerin trend olma zamanları için arama çubuğu üzerinden zaman sınırlaması seçimi yapılabilir.

Google Correlate Özellikleri Nelerdir?

Google Correlate nedir sorusuna cevap verilmesi gerekirse, cihazın kullanımı Google trendlerinin tersi olarak değerlendirilmektedir. Correlate arama çubuğuna, trendde olan bir kelime girilir ve bu kelimeyle aynı trend verilerine sahip olan diğer kelimelerin listesine ulaşılır. Aynı amaçla kullanılmayan ve farklı anlamlara sahip olan trend kelimeler, belirlenen süreçler içerisinde en fazla tıklama alan kelime gruplarını temsil etmektedir. Google trendlerine ait herhangi bir sorgulama yazdıktan sonra, sorgulama sıklığı ve zamanlama içerisindeki popülerlik oranlarına göre detaylı bir istatistik tablosu oluşmaktadır. Aramalar haftalık, aylık ya da günlük olacak şekilde sınırlandırılabilir. Belirlenen dönemler içerisinde en fazla kullanılan ve trende çıkan kelime grupları, Google Correlate sorgulamasıyla tespit edilecektir.

Google Correlate ve Google Trends Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google Correlate uygulaması, Google Trends aracının tam tersi olacak şekilde işlemektedir. Google Trends aracına, herhangi bir kelime ya da kelime grubu yazılarak, kelime grubuyla alakalı en trend kelimelerin yer aldığı bir listeye ulaşılmaktadır. Google Correlate aracı da trend olan bir verinin girilmesinin ardından, girilen veriyle aynı düzeyde olan başka verilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Aynı trende sahip veri dizilerinin sorgulamasını yapan bir liste elde edilerek, Google Correlate analiz tabloları üzerinden veri değerlendirmesi yapılabilir. Google Trends aracıyla herhangi bir konuyla alakalı trend kelimelere ulaşılırken, Google Correlate aracıyla trend kelime gruplarına yakın olan farklı verilere ulaşılmaktadır.

Google Correlate Sorgularının Detayları

Google Correlate arama bölümüne zaman sınırlaması içeren bir veri seti yüklendiği zaman, zaman sınırında yer alan tüm veri tabanı bilgileri listelenecektir. Veri tabanı bilgilerinin sorgusu esnasında, pearson korelasyon katsayısına ait hesaplamalar da yapılmakta ve en trend olan kelime grupları belirlenmektedir. Google Correlate tarafından listelenen kelime ve kelime grupları, pearson kolerasyon katsayı oranlamasında en yüksek verilere sahip olanlardır. Aranan trend kelime grupları için çeşitli matematiksel işlemler gerçekleştirildikten sonra, Excel dosyası üzerinden veri toplaması yapılacaktır. Google Correlate veri analizi sonucunda elde edilen Excel dosyası, belirtilen zaman dilimi içerisinde en fazla dönüşüm alan trendleri temsil edecektir. Listede yer alan sıralama da trendlerin dönüşüm oranlarına göre, çoktan aza ya da azdan çoğa doğru olacak şekilde planlanmıştır.

Google Correlate Sorgulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Correlate sorgulamalarında elde edilen veriler, kelime ya da kelime grubunu içeren herhangi bir arama üzerinden değerlendirilir. Correlate verilerinin tamamı, haftalık trendler üzerinden hesaplanmaktadır. Haftalık analizlere göre, ilk haftadan en eski tarihe kadar analiz yapılmaktadır. Kullanıcıların belirli dönem içerisinde arama yapmak istenmesi durumunda, Correlate aracında zaman kısıtlama seçeneğine tıklamak gerekir. Google Correlate veri sorgulaması sonucunda oluşturulan grafikte, verilerin trendlik dönemleri hakkında detaylı bilgilere yer verilmektedir. Grafikte yer alan dikey çizgiler, trend kelimelerin yıllarının başlangıcını temsil etmektedir. Google Correlate kullanımıyla, belirlenen süreler içerisinde trend olan verilerin tamamına erişim sağlanabilir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Correlate ile Aynı Trende Sahip Kelimeleri Bulun

Google aramalarında en fazla kullanılan kelim ya da kelime gruplarının analizi için Google Correlate aracı kullanılmaktadır. Dönemlere göre en fazla sorgulanan kelimelerin tespitinin ardından, benzer oranda arama yapılan diğer kelimelerin de tespit edilmesi için kullanılan Google Correlate, kelimelerin trend olup olmamasına göre sıralama yapmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder