Google Akıllı Arama Ağı Kampanyaları

718 0

Google akıllı arama ağı kampanyaları; işletmenin Google’da keşfedilmesine yardımcı olan reklamlardır. Google akıllı arama ağı kampanyalarının avantajlarından biri ise; sadece bir kullanıcı reklama tıkladığında ödeme talep edilmesidir. Ayrıca reklam yönetimi için devamlı kontrol gerektirmemektedir.

Google Akıllı Arama Ağındaki Reklam Türleri Nelerdir?

Google arama ağı reklam çeşitleri aşağıda verilmiştir:

 • Arama ağı için en yaygın reklam türleri; metin reklamları, dinamik arama ağı reklamları ve telefon araması üreten reklamlardır. Arama sonuçları sayfasında gösterilen reklamlardır. Reklam veya reklamlar etiketi adı altında görülebilmektedir. Ayrıca bazı iş ortağı sitelerde de Google reklamları adı altında görülebilmektedir. Bu reklamlar ile beraber gösterilen reklam uzantılarında ise; genellikle işletmenin adresi ve telefon numarası yer alabilmektedir.
 • Satışı yapılan ürünlerin ilgili satış bağlantısı ile beraber gösterilmesi alışveriş reklamlarında yapılmaktadır. Sponsorlu etiketiyle de görülebilecek olan reklam türüdür.
 • Google akıllı arama ağı kampanyalarının arama ağı iş ortaklarının sitelerinde resim ve video olarak görülebilmesi mümkündür.

Google Akıllı Arama Ağı Reklamları Nerelerde Gösterilir?

Google arama ağı reklamlarının gösterildiği yerler aşağıda belirtilmiştir:

 • Google arama sonuçlarında gösterilebilmektedir. Listelenen arama sonuçlarının üzerinde veya alt kısmında görülebilmektedir. Ayrıca Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’daki arama sonuçlarına bakıldığında; bunların da yanında, üstünde veya altında yer alabilmektedir.
 • Google arama ağı iş ortaklarının web sitelerinde yer alan arama sonuçları içerisinde reklamları görebilmek mümkün olmaktadır. Bu şekilde yayınlanabilecek olan metin reklamlarının bazıları Google’a ait olmayan web siteleri olurken, bazıları da Google Video gibi Google siteleri olmaktadır. Ancak Google arama ağı iş ortaklarının web sitelerinde görülen reklamlara tıklama oranına bakıldığında, bu oran kalite puanına etki etmemektedir.

Google Akıllı Arama Ağı İş Ortağı Nasıl Eklenir veya Kaldırılır?

Google arama ağı iş ortağı eklemek ya da kaldırmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Google Ads hesabına giriş yapılması ve oturum açılması gerekmektedir.
 • Ardından sayfa menüsünde bulunan ayarlar sekmesine giriş yapılmalıdır.
 • Listelenen kampanyalar içerisinden iş ortağı eklenmek veya kaldırılmak istenen kampanya hangisiyse onun seçilmesi gerekmektedir.
 • Ağlar butonuna tıklanmalıdır.
 • Google arama ağı iş ortaklarını dahil et butonuna tıklanmalıdır. Bu sayede arama ağına dahil iş ortaklarının web sitesinde ilgili reklamların gözükmesi mümkün olmaktadır.
 • Eğer var olan bir iş ortaklığı kaldırılmak isteniyor ise; Google arama ağı iş ortaklarını dahil et yazısının yanındaki kutucuktaki işaretin kaldırılması gereklidir.
 • Kaydet butonuna tıklanmalıdır.

Google Akıllı Kampanyalar İle Arama Ağı Kampanyaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google akıllı kampanyalar ve arama ağı kampanyalarının farklılıklarından bazıları şunlardır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Google akıllı arama ağı kampanyalarında teklif verme durumu otomatik olarak yönetilmektedir ve bu sayede kampanya bütçesini aşmanın önüne geçilmektedir. Ancak arama ağı kampanyalarında bir teklif stratejisinin belirlenmesi gerekmektedir.
 • Arama ağı kampanyalarında reklam uzantıları manuel olarak eklenmektedir. Akıllı kampanyalarda ise bu durum otomatik olmaktadır.
 • Anahtar kelime oluşturma durumu akıllı kampanyalarda otomatiktir. Arama ağı kampanyalarında ise; anahtar kelimeler, eşleme türleri ve reklam grupları manuel ayarlanmaktadır.
 • Akıllı kampanyalarda her kampanya için bir açılış sayfası desteklenmektedir. Arama ağı kampanyalarında bu sayı birden fazla olabilmektedir.
 • Reklamların gösterildiği yerlere bakıldığında akıllı kampanyalarda otomatik olarak gösterilirken, arama ağı kampanyalarında gösterilecek olan yerler manuel olarak belirlenmektedir.
 • Arama ağı kampanyalarının raporları daha ayrıntılıdır. Akıllı kampanyaların raporları ise daha sade ve anlaşılırdır.
5

Google Akıllı Arama Ağı Kampanyaları

Google akıllı arama ağı kampanyaları; işletmenin Google’da keşfedilmesine yardımcı olan reklamlardır. Google akıllı arama ağı kampanyalarının avantajlarından biri ise; sadece bir kullanıcı reklama tıkladığında ödeme talep edilmesidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder