Google Adwords Video Reklamlar

881 0

Google Adwords video reklamlar; kullanıcılara aynı anda hem görsel hem de işitsel olarak ulaşabilmenin daha iyi etkileşim sağlaması durumu üzerine uygulanan video reklamlardır. Günümüzde çok fazla video içeriği üretildiği ve bunu takiben de insanların video izleme oranı arttığı için; kullanıcıların ilgisini çekmenin çok daha kolay olduğu bir platformdur. Bu durum bir nevi viral etkisine taban hazırlamaktadır. Google Adwords video reklamlarında daha fazla başarıya ulaşabilmek amacı ile; içeriğin ilk 5-10 saniyesinde mutlaka müşterinin ilgisinin çekilebiliyor olması gereklidir. Çünkü 15 saniyeden uzun yayın içi atlanamayan video reklamlara izin verilmediği gibi, normal şartlarda 5 saniyede atlanabilen video reklamlar konur. Dolayısı ile kullanıcıların reklamı izlemesi ve tanıtılan ürünün müşterisi olmak istemesi için kısa sürede ürün ile ilgili ana fikir yaratıcı bir şekilde aktarılmalıdır.

Google Video Reklam Biçimleri Nelerdir?

Adwords video reklamların 2 biçimi şunlardır:

 • Yayın İçi (In-Stream) Reklamlar: YouTube’daki videolar, Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklam siteleri, oyunlar ve uygulamalar; videoların öncesinde, video sırasında veya videoların sonrasında yayın içi reklam yaparlar.
 • TrueView Video Discovery Reklamlar: YouTube’daki veya web ortamındaki bir videoya göz atarken, YouTube’tan video araması yaparken tanıtımı yapılan video reklam biçimleridir. Her tıklamada reklamı yapan kişiden ücret istenir.

Video Reklamlar Nasıl Çalışır?

Video reklamların çalışma prensibine göre; kullanıcılar bu tarz videoları ancak ilk 5 saniyeden sonra atlayabiliyorlar. Fakat reklam veren kişinin ücretlendirilebilmesi için ise; kişinin videonun ilk 30 saniyesini izlemiş olması gerekiyor. Eğer video zaten 30 saniyeden kısa bir video ise de videonun tamamını izlemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda harekete geçirici mesaj yer paylaşımlarını, kartlarını veya tamamlayıcı bannerlarını da eğer kullanıcı tıklıyor ise, reklam veren ücretlendirilir.

Video Reklamlarda Veri Toplama

Video reklamlarda veri toplamaya izin verilmeyen durumlar şu şekildedir:

 • SSL uyumlu olmayan izleme piksellerine izin verilmez.
 • Tam etkinliklerdeki veya orta noktada bulunan izleme piksellerine izin verilmez.
 • Etkinlik başına üçten fazla izleme pikseli olmasına izin verilmez.
 • Veri toplama için JavaScript kullanılmasına izin verilmez.

Sık Karşılaşılan Onaylanmama Nedenleri

Google Ads video reklamlar, bazı durumlarda onaylanmayabilir ve gösterilmeyebilirler. Video reklamların, reklam politikaları nedeniyle onay alamadığı durumlar şunlardır:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • Kaldırılmış, özel video kategorisinde olan veya herkese açık olmayan videolara; kabul edilemez video biçimi politikasına göre izin verilmez. Ayrıca eğer reklamın hedef kitlesi olan ülkede, o video izlenemeyen bir video ise de izin verilmez.
 • Google Ads veya YouTube tarafından desteklenmeyen bir biçimde olması durumunda, kabul edilmez video biçimi politikasına göre izin verilmez.
 • Eğer video reklamdaki bilgiler; reklamı yapılan ürün ile alakalı değil ise belirsiz alaka politikasına göre izin verilmez.
 • Yapılan reklamın içeriğinde ürün açıkça tanımlanmıyor ise belirsiz içerik politikasına göre izin verilmez.
 • Videoların kaliteleri daha önce belirlenen standardın altında ise video kalitesi politikasına göre izin verilmez.
 • Video reklamın içeriği konusunda telif hakkına sahip değil ise telif hakları politikasına göre reklama izin verilmez.
 • Müstehcen dil kullanma, rahatsız edici görüntüler içerme, vahşet içerme gibi kullanıcıyı şok edebilecek olan içeriklere; şok edici içerik politikasına göre reklam için izin verilmez.
 • Yabancılarla yapılan ve genelde vatandaşlık alma gibi amaçları olan anlaşmalı evlilikler ile ilgili tanıtımlara izin verilmez.
 • Google video reklamlar içerisinde çocukların bulunduğu cinsel içerikli reklamlara izin vermez.
5

Google Adwords Video Reklamlar

Google Adwords video reklamlar; kullanıcılara aynı anda hem görsel hem de işitsel olarak ulaşabilmenin daha iyi etkileşim sağlaması durumu üzerine uygulanan video reklamlardır. Günümüzde çok fazla video içeriği üretildiği ve bunu takiben de insanların video izleme oranı arttığı için; kullanıcıların ilgisini çekmenin çok daha kolay olduğu bir platformdur. Bu durum bir nevi viral etkisine taban hazırlamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder