Google Adwords Reklam Ajansı

731 0

Google Adwords reklam ajansı ile çalışmak, işi büyütmek için en hızlı yoldur. 23 Ekim 2000 tarihinde Adwords reklam ajansı piyasaya sunulmuştur. Bing Ads ile benzer amaçları taşımaktadır. Google Adwords ile verilmiş olan reklamlar; arama sayfasında var olan sonuçların en üst kısmında ve en alt kısmında yer almaktadır.

Google Adwords Nedir?

Google Ads adı ile Google ajansı yani Google firması tarafından sunulan bir çeşit reklam hizmetidir. Google reklam hizmetleri ikiye ayrılmaktadır. Adsense ve Google Ads olarak yapılan bu ayrımda; Adsense reklam yayıncıları için, Google Ads ise reklam yayınlatmak isteyenler için var olan reklam hizmetidir. Google Ads; anahtar kelimeler üzerinden aranılan sayfalara reklam yerleştirmektir. Aynı zamanda çeşitli web sayfalarında banner veya link olarak da bu reklamlar yer alabilmektedir. Dolayısı ile ülkemizde kullanılan en önemli online reklam merkezi olma özelliğini Google Ads taşımaktadır. Google Ads’nin artılarından bazıları şunlardır:

 • Düşük fiyat politikası uyguluyor olması
 • Her ziyaretçi başına bir ödeme yapıyor olması
 • Video, resim, flash veya metinsel reklamların hepsinin kullanılabilmesine olanak sağlaması ve hepsi için ödeme yapıyor olması

Google Ads Neden Kullanılmalıdır?

Google Ads kullanabilmek için öncelikle bir Gmail hesabına ihtiyaç vardır. Bu Gmail hesabını ile https://ads.google.com adresine girerek ilişkilendirmek gerekmektedir. Ancak bundan sonra Google Ads kullanmaya başlanmaktadır. Yeni başlayanlar için ise; Google piyasaya hediye reklam çeki vermektedir. Bu çekler Google Ads işi ile uğraşan profesyonel kişilere dağıtılmaktadır. Yeni başlayan bir kişi ise; bu sistem ile ilgili mutlaka bir profesyonelden yardım almalıdır.

Google Adwords Kullanacak Olanlar Ne Tür Bir Strateji İzlemelidir?

Google Adwords kullanacak olanların izlemesi gereken stratejiler şunlardır:

 • Reklamı yapılacak olan ürün satılan bir ürün ise ve fiyatı piyasanın altında ise; reklam içerisinde fiyat bilgisi sunulmalıdır.
 • Satış değil de ziyaretçi elde etme amacı var ise reklamda anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 • Amaç nokta atışı olarak satış yapmak ise anahtar kelimeler özelleştirilerek kullanılmalıdır.
 • Tık başı fazla ücret vermek yerine, üst sırada kalmaya yetecek bir ücret verilmelidir.
 • Reklam bütçesi ara ara reklam yapılabilecek şekilde belirlenmelidir.
 • Aynı zamanda bu ilk yapılan reklam denemesi ise Google Ads Deneme Kuponu’nun kullanılması kişinin bütçesi açısından önemlidir.

Google Ads ve SEO Birbiri İle İlişkili Midir?

Kaliteli bir SEO yöntemi arama sonuçlarında üst sıraya çıkmak için tek başına bir etmen olabilmektedir. Fakat sadece reklam verilmesi durumu, arama sonuçlarında üst sıraya çıkmak için yeterli değildir. İkisi de ziyaretçi sayısını arttırmayı ve siteyi üst sıraya çıkartmayı amaçladığından, amaç olarak birbirleri ile ilişkililerdir. Fakat Google Ads maddi bir çalışmadır. SEO ise anahtar kelimeler ile beraber yapılan daha kompleks bir çalışmadır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Google Ads Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Adwords ajansı kalite puanı hesaplamasını, verilen reklam ile reklam içerisindeki anahtar kelimelerin birbirleri ile olan ilişkilerini göz önüne alarak yapar. Reklamı yapılacak olan firmanın esas işlevi, ana anahtar kelimesi reklam metninde geçiyor ise kalite puanı yükselir. Ana anahtar kelime reklam metninde geçmiyor ise ve ana anahtar kelime ile bağlantılı bambaşka bir kelime geçiyor ise; kalite puanı düşer. Fakat kalite puanı hesaplanırken bakılan etmenlerin tamamı şunlardır:

 • Gelen kullanıcının sadakati
 • Kullanıcının geçirdiği toplam süre
 • Verilen reklamın kalitesi
 • Reklamın yayında kaldığı toplam süre

Google reklam ajansının politikasına göre; kalite puanı yüksek olan bir reklam, tık başına daha az bir ücret ile daha üst sıralarda yer alabilme imkanına sahiptir.

5

Google Adwords Reklam Ajansı

Google Adwords reklam ajansı ile çalışmak, işi büyütmek için en hızlı yoldur. 23 Ekim 2000 tarihinde Adwords reklam ajansı piyasaya sunulmuştur. Bing Ads ile benzer amaçları taşımaktadır. Google Adwords ile verilmiş olan reklamlar; arama sayfasında var olan sonuçların en üst kısmında ve en alt kısmında yer almaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder