Google Adwords Hesap Yöneticisi Kimdir ve Ne İş Yapar?

2293 0

Google adwords hesap yöneticileri, Dünya’nın bir numaralı arama motoru olan Google’ın kişi, kurum, marka ya da şirketlerin reklamlarını yöneten ve bu sayede diğer arama motorlarından sıyrılarak Google’ın öne geçmesini sağlayan kişilerdir. Dünya’nın en fazla kullanılan arama motoru olan Google, milyarlarca arama sonucu arasından sıyrılmaktadır. Ancak bu kadar arama motoru arasından sıyrılmasının oldukça haklı bir sebebi vardır. Google kendi servisi olan Adwords üzerinden, kişi, kurum ya da markaların reklamlarını yöneterek su sistem üzerinde birinci olmayı hedefler. Ancak Google tarafından kullanılan bu sistem farklı bir mekanizmaya bağlı olarak yapılmaktadır. Diğer reklam yöntemlerinde olduğu gibi firmaların ya da kişilerin ödemelerini yapıp uzaktan izlemesinden oldukça farklıdır. Sürecin diğer reklam süreçlerinden farklı olarak çalışmasından ötürü Google, Adwords uzmanlarını çalıştırarak en kısa zamanda ve en etkili bir şekilde hedef kitlesine ulaşır.

Google Adwords Nedir?

Google adwords, internet üzerinde reklam veren kişilerin vermiş oldukları bu reklamları kullanıcılar tarafından aradıkları kelimelerle ilişkilendirerek onların en alakalı sonuçlara ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Buna göre kişilerin arama yaptıkları kelimeler ilişkilendirilerek Google arama sonuçlarının bulunduğu sayfanın en altında ya da en üstünde aradıkları bilgilere ulaşırlar. Google Adwords tam da bu anda devreye girerek arama sonuçlarına kişilerin ulaşmasını sağlar.

Google Adwords Hesap Yönetimi

Ücretli bir Google servisi olan Adwords, Google gelirlerinin aslında %90’ını oluşturan oldukça önemli bir uygulamadır. Dışardan bakıldığında aslında bir reklam hizmeti olan Google Adwords hesap yönetimi, internet kullanıcılarının kişilerin web sitesine yönlendirilmesini sağlar. Bu sayede marka sahipleri ya da şirketlerinin dönüşüm kapsamları içinde istedikleri aksiyonları alabilmesi için oldukça önemlidir. Tam anlamıyla mükemmel bir dijital pazarlama imkânı sunan Google Adwords, aynı zamanda müşterilerine Google iş ortağı olan web sitelerinde, mobil uygulamalarda ya da YouTube’da reklam verebilme imkânı tanır.

Google Adwords Uzmanı Kimdir?

Google Adwords uzmanı, işletme sahibi olan kişilerin işletmelerinin dijital pazarlama ortamında reklamlarını yapan ve bu reklamların diğer rakiplerden sıyrılmasını sağlayan kişilerdir. Buna göre Google Adwords uzmanları;

 • İşletmelerin dijital pazarlama ortamında yer alan reklamların analizini,
 • Reklam planlamasını
 • Reklam stratejilerini,

Geliştiren kişilerdir. Aynı zamanda Google Adwords uzmanları arama motoru pazarlamasında uzman olan kişilerdir. Adwords uzmanları aynı zamanda oluşturduğu reklamların kampanyalarını belirli sıklıklarla takip etmekle yükümlüdürler.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Google Adwords Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Google Adwords uzmanları, genelinde şirketlerin ya da kişilerin reklamlarını yöneten ve bunların Google tabanına bağlı olarak aramalarda gereken hedef kitleye ulaşmasını sağlayan kişilerdir. Ancak Adwords uzmanları kapsamlı olarak;

 • İşletmenin müşteri hedef kitle analizini,
 • Bu hedef kitleye yönelik oluşturulacak olan doğru anahtar kelimenin seçimini yaparak doğru reklam kampanyaların oluşturulmasını,
 • Oluşturulan anahtar kelimelerin aynı zamanda rakip analizlerini,
 • Tüm maliyet hesaplamalarını,
 • Bütçe yönetimlerini,
 • Dönüşüm oranlarını inceleyerek yeni stratejilerin oluşturulmasını,
 • Kampanyaların performans analizlerinin gerçekleştirilmesini ve buna bağlı olarak raporların oluşturulması

Gibi görevlerde aktif olarak yer almaktadır. Genel olarak Google Adwords uzmanları, çoğunlukla freelance olarak çalışmakta ve bu şekilde Adwords danışmanlığı yapmaktadırlar. Adwords uzmanlarının diğer önemli bir görevi ise yapılan analizlerin sonuçlarını ve raporlarını düzenli olarak iş verene iletmesidir. SEM – Search Engine Marketing uzmanı olarak da adlandırılan Adwords uzmanları, özellikle görüntülü reklamlarda hedef kitlelerinin ilgi alanlarını belirleyerek iki milyondan fazla web sitesinde yayınlayarak internet kullanıcılarının neredeyse tamamına ulaşmaya çalışırlar. Bu sayede kişilerin ya da firmaların gerçek zamanlı sonuçlar elde etmesini sağlamaktadırlar.

5

Google Adwords Hesap Yöneticisi Kimdir ve Ne İş Yapar?

Google adwords hesap yöneticileri, Dünya’nın bir numaralı arama motoru olan Google’ın kişi, kurum, marka ya da şirketlerin reklamlarını yöneten ve bu sayede diğer arama motorlarından sıyrılarak Google’ın öne geçmesini sağlayan kişilerdir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder