Google Adwords Faturalandırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

2493 0

Google Adwords faturalandırma nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; Google Adwords reklam ücretinin ödendiği bir hizmet olduğu için, kişinin bu reklam ücretini ödeyebilmesi için yapılan faturalandırma işlemidir. Kişi Google Adwords hesabını kullanarak bu faturayı görüntüleyebilir ve bu faturanın çıktısını alarak bu faturayı muhasebeleştirebilir. 1 Haziran 2018 tarihi itibari ile de Google Adwords faturalandırmasında sadece vergi ve işletme bilgilerini giren kişilerin hesabının açık kalacağı duyurulmuştur. Kişinin yaptığı harcamanın %15’i stopaj ve %18’i de KDV olarak gösterilmektedir. Dolayısı ile kişi bu belirlenen miktarda devlete ödeme yaparak, faturasını gider olarak gösterecektir.

Google Adwords Ödeme Ayarları Nasıl Yapılır?

Google Adwords ödeme ayarlarının yapılması şu şekildedir:

 • Öncelikle kişinin Google Ads hesabına girmesi gereklidir.
 • Buradan araç simgesine tıkladıktan sonra açılan menüdeki faturalandırma ve ödemeler kısmına tıklamalıdır.
 • Açılan penceren öncelikle fatura adresinin bulunduğu ülkeyi seçmelidir.
 • Daha sonra hesabının kişisel mi yoksa işletme hesabı mı olduğunu belirleyip; işletme adını, adını, adresini, posta kodunu, bulunduğu bölgeyi ve bulunduğu eyaleti yazmalıdır.
 • Birincil iletim kişisinin adı, telefon numarası ve mail adresi yazılmalıdır.
 • Google Adwords faturalandırması sonrasında hangi ödeme yöntemini tercih ettiğini kişi işaretlemelidir.

Google Adwords Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Google Adwords ödeme yöntemleri şunlardır:

 • Manuel Ödeme Yöntemi: Kişinin reklamlarının yayına girmesi için hesaptan çekilmesi gereken miktarı kişinin belirlediği bir ödeme yöntemidir. Bu belirlenen miktarın tamamı kullanıldığında yani kişinin hesabı 0 TL’yi gördüğünde, kişiden izin alınmadan hesabından para çekilmez. Bu durumda kişiye bir bilgilendirme yapılır ve eğer kişi tekrar reklamının yayına girmesini istiyor ise manuel olarak bir ödeme işlemi gerçekleştirir. Maliyeti az olan reklamları olan kişilerin kullandığı ödeme yöntemlerinden biridir.
 • Otomatik Ödeme Yöntemi: Kişinin belirli bir ödeme eşiği belirlediği ve ilk önce belirli miktarda para yatırdığı bu otomatik ödeme yönteminde; belirlenen para eşiği aşılmamak kaydı ile otomatik olarak günden güne hesaptaki para bitene kadar ödeme yapılmaktadır. Yüksek maliyetli reklamlar ile uğraşanların kolayına gelen bir ödeme yöntemidir. Çünkü kişinin sürekli para yatırma işlemi ile uğraşmasına gerek kalmaz ve haliyle kendisi müdahale etmeden de devamlı olarak reklamları yayında olmuş olur.

Google Adwords Faturalandırması Nasıl Yapılır?

Google Adwords faturalandırması nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; Google Adwords faturalandırma işlemini 1 aylık olarak yapar. Kişinin faturasını alabilmesi için 1 ayı doldurması gereken bu faturalandırma işleminin yapılma aşaması şunlardır:

 • Öncelikle kişinin Google Adwords hesabına girmesi gereklidir.
 • Google Adwords hesabından araç simgesine tıkladıktan sonra açılan sekmede kişi faturalandırma butonunu seçmelidir.
 • Açılan sayfanın sağ üst kısmında kişinin filtrelendirebilmesi adına tarih seçme kısmı vardır. Kişi buradan almak istediği faturanın tarihini girerek, ihtiyacı olan faturaya daha kolay ulaşabilir.
 • Hesap tablosunun en üstündeki linke tıklandığında kişinin almak istediği fatura yeni bir pencerede açılır ve kişi isterse bu sayfayı yazdırabilir.

Google Adwords İçin Ne Kadar Vergi Ödenir?

Google Adwords için kişinin ödeyeceği vergi, harcadığı miktar üzerinden hesaplanmaktadır. Kişinin ödeme yaparken KDV 2 beyanname formu ile birlikte harcamasının %15’i kadar bir vergi ödemesi yapması gereklidir. Bunu örneklemek gerekir ise; kişinin Adwords ödemesi o ay için 10.000 TL ise kişinin ödemesi gereken KDV 1.500 TL olarak hesaplanır ve kişinin harcaması 10.000 TL iken Google Adwords faturalandırmasına göre ödemesi gereken miktar 11.500 TL olur.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Adwords Faturalandırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google Adwords faturalandırma nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; Google Adwords reklam ücretinin ödendiği bir hizmet olduğu için, kişinin bu reklam ücretini ödeyebilmesi için yapılan faturalandırma işlemidir. Kişi Google Adwords hesabını kullanarak bu faturayı görüntüleyebilir ve bu faturanın çıktısını alarak bu faturayı muhasebeleştirebilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder