Google Adwords Alışveriş Reklamları

748 0

Google Adwords alışveriş reklamları, e-ticaret siteniz varsa, hali hazırda satışlarınız sürüyorsa ve bu satışları hızla arttırmanın bir yolunu arıyorsanız kullanılacak en güzel reklam şekillerindendir. Dünyada milyonlarca kişiye ulaşan Google reklamları ile sitenizi duyurabilir ve alışveriş taleplerini arttırabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamlarının Tanımı

Google arama motorunda yapılan aramalarda eğer bir ürün ismi geçiyorsa, kullanıcının karşısına o ürünün satıcısının olduğu siteyi getiren algoritmaya Google alışveriş reklam formatı denir. Aratılan anahtar kelimeler, Google Merchant Center (anahtar kelime seçimi uygulaması) bölümüne, site sahibi tarafından tanımlanan anahtar kelimelerle uyuşuyorsa, o site kullanıcıya reklam olarak gösterilir.

Google alışveriş reklamları potansiyel müşterinin karşısına ürünün görseli, adı, fiyatı ve özellikleri çıkacak şekilde reklam sunar. Arama yapılır yapılmaz sunulan reklam, müşterinin ürünü almasından önce etkilenmesini sağlar. Bu yüzden müşteri alışveriş yapmadan sizin reklamınızı görme şansı olur. E-ticaret sitelerinin amaçları arasında yer alan, ürünü gerçekten satın alma isteği taşıyan müşteriye göstermek, bu sayede anlamlı hale gelir.

Google Alışveriş Reklamlarının Faydaları

E-ticaret sitelerince çok kullanılan alışveriş reklamları ürünün meraklısına gösterileceği algoritmalarla doludur. Bunun için özel hazırlanan alışveriş reklamcılığı sektörü, ürünün tanıtımında, satışlarda ve rakiplerle karşılaştırılmasında etkin rol oynar. Alışveriş reklamlarının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürünü arayan potansiyel müşteri, ürünün reklamı ile karşılaştığında sizden alışveriş yapma ihtimali artar.
 • Kalite puanınıza göre üst sıralara çıkacağınız listelemelerde, üst sırada olmanız rakiplerinizden daha avantajlı olduğunuz anlamına gelir.
 • Ürün sayfanıza direkt olarak müşteri çeker, sayfanızın trafiğini ve kalite puanını arttırırsınız.
 • Siteye giriş yapan müşterinin ürünü beğenmesi halinde, hızlı sipariş alma olanağı sağlar.
 • Ürün sayfalarındaki kullanıcılara yönelik indirim kodu gibi kampanyalarla alışveriş sayfanızı hareketlendirebilir, dönemsel indirimlerinizi duyurabilirsiniz.
 • Yer uzantıları ve konumlar ile fiziksel mağazalarınıza da müşteri çekmenizi kolaylaştırır.
 • Kullanıcıların rakiplerle kıyaslaması kolay olduğundan, sitenizde doğru bir fiyatlandırma sistemi varsa, kullanıcıların sizi daha fazla tercih etmesini sağlar.

Google Alışveriş Reklamı Oluşturma

Bunun için öncelikli olarak bir e- ticaret sitesinde aktif şekilde satış yapıyor olmanız gerekmektedir. Ardından bu ürünleri Google Merchant Center adlı siteye yüklemelisiniz. Dosya ile yüklenecek ürünler, alışveriş reklamı vermeye hazır olacaktır.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Google Ads alışveriş reklamı oluşturmak için, yüklemeden sonra açılan sayfada Üye Ol butonuna tıklanmalıdır. Bunun ardından sitenize ve ürünlerinize uygun olarak dolduracağınız bilgilendirme bölümlerini kaydetmelisiniz. Ardından kullandığınız e- ticaret sitesine yönlendirme yazacağınız bölümden sonra, sitenize gelecek bir doğrulama butonu göreceksiniz. Doğrulamanın ardından reklamınız görünmeye başlayacaktır.

Google Alışveriş Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google’e alışveriş reklamı verirken dikkat edilecek özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel etiket kullanımı: Sezon ürünleri, yeni ürünler, fırsat ürünleri gibi etiketlerle ayrılmış kategorizasyon, reklamınızın etkinliğini arttıracaktır.
 • Uygun ürün adı seçimi: Ürün adlarını yazarken marka adına yer vermek, ürünü ilgi çekici hale getirecektir. Bunun yanında renk, boyut, ürün özellikleri gibi detaylara da yer verilmeli, müşterinin tatmini sağlanmalıdır.
 • Ürün görseli uygunluğu: Ürün görseli canlı renkler ve tek renk arka plan kullanılarak konmalıdır. Yüksek çözünürlükte siteye eklenecek görseller, bu sayede müşterinin ilgisini çekecektir.
 • Negatif anahtar kelimeler: Sitenize gereksiz girişleri önleyerek Google’a ödemeniz gereken tutarı düşürebilirsiniz. Bunun için kullanıcılar hangi kelimeleri arattığında sizin sitenizin çıkmamasını istiyorsanız, o kelimeleri negatif olarak işaretleyin.
 • Kampanyalar düzenleme: Dönemsel olarak yapılan kampanyalar sayesinde müşteri çekmek kolaylaşacaktır. Ayrıca kampanyaların duyurusuna da yardımcı olacak Google Ads alışveriş reklamları, kullanıcılara cazip fırsatlar sunacak, sitenize müşteri çekecektir.
5

Google Adwords Alışveriş Reklamları

Google Adwords alışveriş reklamları, e- ticaret siteniz varsa, hali hazırda satışlarınız sürüyorsa ve bu satışları hızla arttırmanın bir yolunu arıyorsanız kullanılacak en güzel reklam şekillerindendir. Dünyada milyonlarca kişiye ulaşan Google reklamları ile sitenizi duyurabilir ve alışveriş taleplerini arttırabilirsiniz.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder