Google Ads Sipariş Dönüşüm Takibi

708 0

Google Ads sipariş dönüşüm takibi; Google Adwords üzerinden yürütülen reklam kampanyalarının performanslarını değerlendirebilmek amacı ile yapılmaktadır. Google Ads sipariş dönüşüm takibi yapabilmek için web sitesinin ilgili sayfalarına dönüşüm takip kodunun eklenmesi gerekmektedir. Bu kod Google Adwords üzerinden alınan bir koddur. Bu kod üzerinde düzenlemeler yapılabilmektedir. Sipariş teşekkür sayfasına Google sipariş dönüşüm kodu, sepet sayfasına Google sepet takip kodu, ürün sayfasına Google ürün takip kodu, tüm sayfalara ise footer seçeneği seçilerek kod eklemesi yapılmalıdır. Kodların doğrulamasının ise yapılması gerekmektedir. Bunun için ise Google Tag Assistant eklentisi aracılığı ile test yapılabilmektedir.

Google Ads Sipariş Dönüşüm Takibi İçin Kod Nasıl Alınır?

Google Ads sipariş dönüşüm takibi kodunun öğrenilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Öncelikle Google Adwords hesabına giriş yapılması gereklidir. Ardından araçlar menüsüne tıklanmalıdır.
 • +dönüşüm butonuna tıklanmalıdır.
 • Dönüşüm kaynağının seçilmesi gerekmektedir. Web sitesi, uygulama, telefon aramaları ve içe aktar olmak üzere 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Bunların içerisinden web sitesi seçilmelidir.
 • Yeni dönüşüm işlemi sayfası açılmaktadır ve bu sayfadaki formun doldurulması gerekmektedir. Öncelikle raporlarda kolayca tanınabilecek bir isim yazılması gereklidir.
 • Sipariş dönüşümlerinin her biri için bir değer belirlenmesi gereklidir.
 • Sayım başlığı altından dönüşümlerin nasıl sayılmak istendiğinin seçilmesi gereklidir. Reklamlardan gelen dönüşüm sayısının her bir dönüşüm için sayılabilmesi adına her seçeneği seçilmelidir.
 • Dönüşüm aralığı ve görüntüleme dönüşümü penceresi seçilmelidir. Dönüşüm aralığı; arama ağı veya görüntülü reklam ağındaki reklam tıklamalarından elde edilen dönüşümdür. Görüntüleme dönüşümü penceresi ise; görüntülü reklam ağı reklamlarının gösterimlerinden elde edilen dönüşümü ifade etmektedir.
 • Sipariş dönüşümleri için takip edilecek olan kategorinin seçilmesi gereklidir. Alış/satış, kayıt, delil, diğer gibi seçenekler bulunmaktadır.
 • İlgili verilerin dönüşümler sütununa eklenmesi için dönüşümlere ekle başlığı altındaki kutucuğun işaretlenmesi gereklidir.
 • İlişkilendirme modeli seçilmelidir. Son tıklama, ilk tıklama, doğrusal, zamana bağlı azalma ve konuma dayalı olmak üzere seçilebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; son tıklama seçildiğinde, reklama son tıkladığından sonra dönüşüm yaşanmış ise bunu saymaktadır.
 • Ardından doldurulan form görülebilmektedir ve Adwords panelinde bir kod görülmektedir. Bu kodun kopyalanması gereklidir.

Google Ads Sipariş Dönüşüm Takibi İçin Kod Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Google Ads dönüşüm takibi için etiket yüklemesi yapabilmek adına ilk önce etiketin kopyalanması gereklidir. Google Ads sipariş dönüşüm takibi yapılacak olanlar bu kodu kopyaladıktan sonra izlemek istedikleri sayfaya bu kodu eklemelilerdir. Bu kodu eklemek için ise; <body></body> etiketlerinin arasına kodu yapıştırarak ekleme yapmalılardır. Dönüşümlerin sayfa yükleme işleminde veya tıklama işleminde izleneceğinin seçilebilmesi mümkündür.

Google Ads Sipariş Dönüşüm Takibi İçin Düzenlemeler Nasıl Yapılır?

Google Ads sipariş dönüşüm takip düzenlemesi; Google Adwords’te admin paneli üzerinden yapılabilecek bir işlemdir. Ayarlar menüsüne girilmesi gereklidir. SEO seçeneği seçilmelidir. Arama motorları servisleri bölümünde takip kodu için bir alan bulunmaktadır. Adwords sayfasından kopyalanmış olan kodun buraya yapıştırılması ve sonrasında üzerinde düzenleme yapılması gerekmektedir. Koddaki dil kısmını tr olarak belirtilmesi ve total değişkeninin ise eklenmesi gereklidir.

Google Ads Sipariş Takip Kodlarının Takibi Nasıl Yapılır?

Google Ads takip kodlarının kontrolü; Google Tag Assistant aracılığı ile yapılmaktadır. Google Ads sipariş dönüşüm takibi kodunu ekleyip ekleyemediğini test etmek için Chrome üzerine Google Tag Assistant’ın yüklenmesi gerekmektedir. Sipariş oluşturup siparişiniz tamamlanmıştır sayfasında eklenti üzerinde bu kodun çalışıp çalışmadığının görüntülenmesi gerekmektedir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Ads Sipariş Dönüşüm Takibi

Google Ads sipariş dönüşüm takibi; Google Adwords üzerinden yürütülen reklam kampanyalarının performanslarını değerlendirebilmek amacı ile yapılmaktadır. Google Ads sipariş dönüşüm takibi yapabilmek için web sitesinin ilgili sayfalarına dönüşüm takip kodunun eklenmesi gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder