Google Ads Dönüşüm Kodu Kurulumu

642 0

Google Ads dönüşüm kodu kurulumu yapabilmek için bir profesyonelden destek alabilmek veya kurulumu kişinin kendisinin yapabilmesi mümkündür. Google Ads dönüşüm kodu kurulumu için öncelikle bir dönüşüm kodunun oluşturulması gereklidir. Bu dönüşüm kodları internet üzerinden yapılan satışların ölçülebilmesi için gereklidir. Dönüşüm kodları, internet sitelerinin HTML kodlarına eklenmektedir. Google Etiket Yöneticisi bu işlemin daha kolay ve pratik yapılabilmesi için kullanılabilmektedir. Google Tag Assistant aracılığı ile eklenen etiketlerin eklenip eklenmediğini doğrulanabilmektedir. Eklenen dönüşüm kodları Google tarafından da değerlendirilmektedir. Google 24 saat içerisinde onay verdikten sonra dönüşüm kodları eklenebilmektedir.

Google Ads Dönüşüm Kodu Eklemek İçin Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

Google Ads dönüşüm kodu eklemek için yapılabilecekler aşağıda verilmiştir:

 • Global site etiketi adı altında etiketi kendisi yükleyebilmektedir. Bu yöntemi tercih edecek olanlar da farklı yöntemler izlemektedirler. Global site etiketini web sitesine yüklemeyenler, başka bir Google ürününden veya Google Ads hesabından bu etiketi web sitesine yükleyenler, başka bir dönüşüm işleminde bu etiketi web sitesine yüklemiş olanlar olmak üzere 3 farklı seçeneği bulunmaktadır.
 • Google Etiket Yöneticisi aracılığı ile dönüşüm kodu eklemesi yapılabilmektedir. Dönüşüm kimliği ve dönüşüm etiketi ile beraber bu işlem yapılabilmektedir.

Google Ads Dönüşüm Kodu Nasıl Eklenir?

Google Ads dönüşüm kodu eklemek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Google Ads dönüşüm kodu kurulumu için öncelikle etiketin web sitesine yüklenmesi gereklidir. Bunun için de Google Ads hesabına giriş yapılması gereklidir.
 • Araçlar menüsünden dönüşümler seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada daha önceden oluşturulmuş olan dönüşüm etiketlerini görebilmek mümkün olmaktadır. Sol üst kısımda bulunan + simgesine tıklanması gereklidir.
 • Yeni bir dönüşüm oluşturulmalıdır ve açılan sayfadan da izlemek istenen dönüşümün seçilmesi gereklidir.
 • Dönüşüm adının, değerin ve sayımın girilmesi gereklidir.
 • Dönüşüm aralığı, görüntüleme dönüşümü aralığı, dönüşümlere ekleme ve ilişkilendirme modeli seçilmelidir.
 • Dönüşüm işlemi oluşturulduktan sonra ise etiket yüklemesi yapılmalıdır. Global site etiketi veya etkinlik snippet’ı aracılığı ile bu yapılabilmektedir. İlgili kodun <head> </head> etiketleri ile gerekli yere eklenmesi sonucu dönüşümün onaylanması gereklidir. Google ise eklenen dönüşüm kodunu 24 saat içerisinde onaylamaktadır.
 • Ayrıca web yöneticisine e-posta aracılığı ile etiketi göndererek veya Googla Tag Manager’dan bu işlem yapılabilmektedir. Google Tag Manager üzerinden yapmak için ise; etiketler menüsünden önce yeni butonuna tıklanması, sonrasında etiket yapılandırmasına tıklanması ve en son da Google Ads dönüşüm izleme seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

Google Ads Dönüşüm Kodu Eklenip Eklenmediği Nasıl Anlaşılır?

Google Ads dönüşüm kodunun ekleme testi için Google Tag Assistant kullanılabilmektedir. Bunun kullanılabilmesi için ise öncelikle tarayıcıya yüklenmesi gereklidir. Tarayıcının sağ üst köşesinde bir ikonu yer almaktadır. Bu ikona tıklandıktan sonra done butonuna tıklanmalıdır. Ardından enable butonuna tıklanması gereklidir. Yeni sekme açıp enable butonuna tıklanması ve internet sitesinin adresinin yazılması sonucunda sitenin yüklemesi tamamlanmaktadır. Google Tag Assistant tekrar açıldığında ise global site tag etiketi görülüyor ise; Google Ads dönüşüm kodunun eklenmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Google Ads Dönüşüm Kodu Web Sitesine Nasıl Eklenirken Değiştirilebilir Mi?

Google Ads dönüşüm etiketini değiştirerek siteye ekleyebilmek için birtakım değişiklikler yapmak gerekebilmektedir. Google Ads dönüşüm kodu kurulumu yaparken görülebileceği gibi kodda value yazan kısımda tüm siparişlerden elde edilen ciro gözükebilmektedir. Bu kısma siparişin toplam değerinin yazılması sonucu Google Ads aracılığı ile reklamlardan elde edilen toplam ciro görülebilmektedir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
5

Google Ads Dönüşüm Kodu Kurulumu

Google Ads dönüşüm kodu kurulumu yapabilmek için bir profesyonelden destek alabilmek veya kurulumu kişinin kendisinin yapabilmesi mümkündür. Google Ads dönüşüm kodu kurulumu için öncelikle bir dönüşüm kodunun oluşturulması gereklidir. Bu dönüşüm kodları internet üzerinden yapılan satışların ölçülebilmesi için gereklidir. Dönüşüm kodları, internet sitelerinin HTML kodlarına eklenmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder